Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/FAQ/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/FAQ and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.

The election ended 31 sierpnia 2021. No more votes will be accepted.
The results were announced on 7 września 2021. Please consider submitting any feedback regarding the 2021 election on the elections' post analysis page.

Wybory 2021 do Rady Powierniczej
Strona główna
Kandydaci
Voting information
Single Transferable Vote
Wyniki
Dyskusje
Najczęściej zadawane pytania
Pytania
Organizacja
Tłumaczenie
Dokumentacja
Ten szablon: pokaż · dyskusja · edytuj


Najczęściej zadawane pytania - wybory do Rady Powierniczej 2021

W związku z wyborami nasuwać się może wiele pytań. Na tej stronie pojawia się odpowiedzi na część z nich. Masz inne pytanie? Zadaj je na stronie dyskusji. Członkowie zespołu wspierającego proces wyborczy będą tę stronę regularnie sprawdzać. Możesz też skontaktować się z nimi bezpośrednio.

Kalendarium

 • Uchwała Rady Powierniczej z 15 kwietnia 2021 dotycząca wyborów
 • Ogłoszenie o naborze wolontariuszy wyborczych z 29 kwietnia 2021
 • 9-29 czerwca 2021: zgłaszanie kandydatur
 • 30 czerwca - 2 lipca 2021: ogłoszenie potwierdzonej listy kandydatów
 • 7 lipca do 8 sierpnia 2021: kampania wyborcza
 • 4 sierpnia 2021: rozpoczęcie głosowania
 • 17 sierpnia 2021: zakończenie głosowania
 • 18-24 sierpnia 2021: zliczanie głosów i opracowywanie wyników
 • 25 sierpnia 2021: ogłoszenie wyniku wyborów
 • wrzesień 2021: przyjęcie nowych kandydatów do Rady Powierniczej

Pytania ogólne na temat Rady

Pyt: Co to jest Rada Powiernicza?

Odp.: Rada Powiernicza nadzoruje działania Fundacji Wikimedia. W jej skład wchodzą członkowie wybrani przez edytorów i organizacje afiliowane, jak również nominowani. Kadencja członka Rady trwa trzy lata. Wyborów części członków Rady dokonywać mogą edytorzy projektów Wikimedia oraz organizacje afiliowane Wikimedia.

Pyt.: Kim są członkowie Rady?

Odp.: Od roku 2008, Rada liczyła maksymalnie 10 członków. Niedawno, liczbę tę zwiększono do 16. Ośmiu członków Rady wybierają społeczności edytorów oraz organizacje afiliowane, jedno miejsce przysługuje Jimmy'emu Walesowi, jako założycielowi, do siedmiu miejsc jest obsadzanych z nominacji Rady.

Pyt.: Ilu członków wyłonimy w tych wyborach?

Odp.: W tych wyborach obsadzone zostaną cztery miejsca w Radzie. Cztery kolejne obsadzone zostaną za rok. W niniejszych wyborach poznamy następców Dariusza Jemielniaka, Jamesa Hellmana oraz Marii Sefidari. Czwarte miejsce jest pochodną niedawnych zmian w uchwałach.

Wybory

Pyt.: Czy głosować może każdy?

Odp.: Są pewne wymagania, które ustanowiła komisja wyborcza, która nie potwierdziła jednak zmian w wymaganiach dotyczących prawa wyborczego na ten rok. Te same zasady obowiązują od lat. W roku 2017, wymogi były następujące:

Pyt.: Jak zliczane będą edycje wolontariuszy edytujących w więcej niż jednym projekcie?

Odp.: Zasada jest prosta: jeden użytkownik, jeden głos. Edycje będą zliczane dla wszystkich projektów Wikimedia.

Pyt.: Kiedy ogłoszeni zostaną nowi członkowie Rady?

Odp.: Przypuszczalnie we wrześniu 2021.

Pyt.: Czym jest komitet wyborczy i dlaczego to on decyduje o metodzie oddawania głosów?

Odp.: Komitet wyborczy nadzoruje wybory społecznościowe do Rady Powierniczej i Funds Dissemination Committee (FDC). W tej czy innej formie był obecny w procesie wyborczym od roku 2004. W jego skład wchodzą członkowie społeczności ruchu Wikimedia.

Co nowego w 2021?

Pyt.: Czemu zmieniono system oddawania głosów?

Odp.: Dyskutowano nad systemem proporcjonalnym, by lepiej odzwierciedlić reprezentację głosujących. Było to nawet tematem zaproszenia do dyskusji po wyborach. Omawiano możliwą najlepszą metodę zliczania głosów - Condorcet, Schulze, pojedynczy głos przechodni - lecz nie podjęto decyzji. Z tego powodu, Rada pozostawiła komisji wyborczej prawo do zadecydowania o metodzie zliczania głosów.

Pyt.: Na jaki system zliczania głosów zdecydowała się komisja wyborcza?

Odp.: Komisja wyborcza zdecydowała się na metodę pojedynczego głosu przechodniego. Taki system pozwala na przypisywanie kandydatom rang, nie tylko na głosowanie na jedną osobę. Jako przykład niech posłuży głosowanie na ulubiony deser - jak je uszeregujecie? Może tak?

 • czekolada
 • ciastka
 • ciasto

Wolicie czekoladę, ale ciasto nadal jest smacznym deserem. Zamiast po prostu głosować na czekoladę, możecie do swojej czołowej trójki włączyć inne desery, jeśli ktoś inny również odda głosy na ciasto i ciastka.

Pyt.: Tym razem widzimy dużo komunikacji na temat wyborów - po raz pierwszy. Czemu tak obficie informujecie społeczności o wyborach?

Odp.: W trakcie dyskusji po ostatnich wyborach zauważono, jak niewiele osób wie o istnieniu i działaniu Rady Powierniczej. Globalna frekwencja była niska - w roku 2017 głosowało 9% uprawnionych, a odsetek ten w w większych społecznościach bywał jeszcze niższy. Ważne jest, by przez informowanie społeczności o wyborach zwiększać frekwencję i dywersyfikację głosujących.

Pyt.: Na jakiej podstawie obliczono frekwencję w poprzednich wyborach, z roku 2017, na poziomie 10% i jak określono cel 20% frekwencji w niniejszych wyborach?

Odp.: W poprzednich wyborach nie prowadzono kampanii informacyjnej. W niektórych społecznościach działali wolontariusze dokumentujący wybory i tam frekwencja wynosiła dwukrotność średniej. Przykłady to Wikipedie w języku ukraińskim i wietnamskim. Zwiększenie frekwencji do 20% globalnie to sensowny cel.

Pyt.: Czemu informujecie o wyborach tylko w 550 projektach? Jest ich przecież więcej, około 800.

Odp.: W tylu projektach, jak liczymy, są użytkownicy uprawnieni do głosowania. Jak pokazują nasze dane, w innych projektach nie ma użytkowników mogących głosować, bo są to projekty młode lub dokonuje się w nich niewielu edycji.

Wolontariusze

Pyt.: Kim są wolontariusze procesu wyborczego?

Odp.: Wolontariusze procesu wyborczego to osoby wspierające wybory. Informują społeczności lokalne o wydarzeniach związanych z przebiegiem wyborów do Rady.

Pyt.: Po co są potrzebni ci wolontariusze?

Odp.: Chcemy, by w wyborach wzięło udział jak najwięcej wyborców.

Pyt.: Ile czasu muszą poświęcić członkowie zespołu wspierającego wybory?

Odp.: Nie przewidujemy, by było to dużo czasu, około godziny tygodniowo, może więcej podczas samych wyborów. Należy przy tym pamiętać, że rola członków ekipy wspierającej wybory podobna jest do innych wolontariatów w ruchu Wikimedia. Nikt nie narzuca edytorom limitów (dolnych czy górnych) czasowych działania w projektach Wikimedia, podobnie jest wiec w przypadku wolontariuszy wspierających proces wyborczy.

Pyt.: Ilu wolontariuszy potrzebujecie dla danej społeczności czy projektu?

Odp.: Im jest ich więcej, tym praca lżejsza. To podejście jest nowe, więc liczymy na uczestnictwo co najmniej jednego wolontariusza z każdej społeczności.

Pyt.: Ile trwa działanie w ramach grupy wsparcia procesu wyborczego?

Odp.: Wolontariusze są potrzebni przez cały czas wyborów - do września, kiedy ogłoszone zostaną wyniki.

Pyt.: Czy wolontariusze będą jakoś przeszkoleni?

Odp.: Nie sądzimy, by szkolenie wolontariuszy wspierających proces wyborczy było konieczne, gdyż ci wolontariusze najlepiej znają swoje społeczności. Jesteśmy jednak otwarci na ich głosy.

Pyt.: Czy będą jakieś wytyczne co do działań, które mają podjąć wolontariusze wsparcia procesu wyborczego?

Odp.: Zespół wsparcia będzie sugerował dobre praktyki, uwagi co do poszczególnych sposobów komunikowania się i szablony komunikatów. Jeśli uważasz, że coś może nam się przydać, daj znać.

Pyt.: Czy jest przeszkodą, jeśli mogę wziąć udział w grupie wsparcia w weekendy, nie zaś w dni robocze?

Odp.: Każdy może pracować w narzuconych sobie samemu ramach czasowych.

Pyt.: Czy mogę działać jako wolontariusz wsparcia procesu wyborczego w innych projektach niż te, do których się pierwotnie zapisałem?

Odp.: Jasne! Dopisz się do tabelki. Pamiętaj tylko, by mieć odpowiednią ilość czasu i by znać społeczności, w których informować będziesz o procesie wyborczym.

Pyt.: Czy mogę współpracować z innymi wolontariuszami, nawet jeśli nie są oni członkami grupy wsparcia procesu wyborczego?

Odp.: Oczywiście! Każda para oczu jest cenna.