Jump to content

Wikimedia Vakfı seçimleri/2021/SSS

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/FAQ and the translation is 100% complete.

Seçim 31 Ağustos 2021 tarihinde sona erdi. Daha fazla oy kabul edilmeyecektir.
Kesin sonuçlar sonuç gününde açıklandı. Lütfen seçimlerin analiz sonrası sayfasında 2021 seçimleriyle ilgili herhangi bir geri bildirim göndermeyi düşünün.

2021 Heyet Seçimleri
Anasayfa
Adaylar
Oylama bilgisi
Devredilebilir Tek Oy
Sonuçlar
Tartışmalar
SSS
Sorular
Organizasyon
Çeviri
Belgeleme
Bu kutu: gör · tartış · düzenle


2021 heyet seçimlerinde sıkça sorulan sorular

Heyet seçimleri hakkında birçok soru soruluyor. Bu sayfa bazı cevaplar vermeyi amaçlamaktadır. Başka bir sorunuz var mı? Lütfen sorunuzu tartışma sayfasına ekleyin. Kolaylaştırıcılar bu sayfayı sıklıkla kontrol edecektir. Ayrıca onlarla da iletişime geçebilirsiniz.

Zaman çizelgesi

Heyet hakkındaki genel sorular

S: Heyet nedir?

C: Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti Wikimedia Vakfı'nın işlerini gözetliyor. Topluluk ve iştirak mütevellileri ve atanmış mütevelliler Mütevelli Heyetini oluşturuyor. Her mütevelli üç yıllık bir süre için görev alıyor. Wikimedia topluluğu ve iştirakleri topluluk mütevellilerini oylama hakkına sahip.

S: Heyet mütevellileri kimlerdir?

C: 2008'den beri Heyet on mütevelliden oluşuyordu. Bu sayı yakın zamanda 16'ya çıkarıldı. Sekiz koltuk topluluk ve iştirak süreçleriyle seçiliyor, bir tanesi Jimmy Wales'in kurucu koltuğu ve diğer yedisi ise Heyet tarafından atanır.

S: Bu seçimde kaç mütevelli atanacak?

C: Bu seçimde dört mütevelli seçilecek, bir dört tane daha da 2022'de seçilecek. Bu sene üç koltuk (Dariusz Jemielniak, James Heilman ve María Sefidari) yenilenecek, son koltuk ise yeni yapılan değişiklikler nedeniyle yeni.

Seçimler

S: Oy kullanma yeterliliğine sahip olmak için gereksinimler var mı?

C: Evet. Seçim Komitesi kriterleri belirliyor. Bu kriterler oylama bilgilendirme sayfasında mevcut.

S: Farklı projelere katkıda bulunan gönüllülerin değişiklikleri nasıl sayılacak?

C: Kural şudur: tek kullanıcı, tek oy. Katkılarınız, sizin ana vikiniz bu olsun-olmasın tüm vikilerde sayılacaktır.

S: Seçilen mütevelliler ne zaman atanacak?

C: Nihai atamanın Eylül'de yapılması bekleniyor.

S: Seçim Komitesi nedir ve neden oylama yöntemine karar veriyorlar?

C: Seçim Komitesi Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyetine ya da Fon Dağıtım Komitesi (FDC) için yapılan topluluk seçimlerini gözetliyor. Seçim Komitesi ve selefleri 2004'ten beri mevcuttur. Seçim Komitesi topluluk gönüllülerinden oluşur.

2021 yenilikleri

S: Oylama sistemi neden değiştirildi?

C: Nispi oylama sistemi seçmenlerin daha iyi temsili için tartışıldı. Bu nedenle Geribildirim Çağrısı: Topluluk Heyet koltuklarında bir konu başlığı olarak yer aldı. Burada en iyi oylama yöntemi (Condorcet, Schulze, STV) tartışıldı ama bir karar alınmadı. Heyet bu yöntemin belirlenmesini Seçim Komitesine devretti.

S: Seçim Komitesi hangi oylama sistemine karar verdi?

C: Seçim Komitesi tr:Devredilebilir tek oy yöntemini seçti. Bu oylama sistemi sadece bir adaya oy vermek yerine adayları sıralama imkanı sağlıyor. Bu lezzetli örneği tatlılarla birlikte deneyin. En sevdiğiniz tatlıları nasıl sıralardınız? Belki böyle:

  • Çikolata
  • Kurabiye
  • Kek

Çikolatayı tercih etmiş olmakla birlikte, kek de hâlâ lezzetlidir. Yalnızca çikolata için oy vermek yerine, eğer daha fazla insan kurabiye ve kek için çikolataya göre daha fazla oy verirse sizin ilk üçünüzde başka bir tatlı olma ihtimali olacaktr.

S: Bu sene daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir yayılım kampanyası mevcut. Neden bu sefer oy kullanmaları için topluluk üyelerine ulaşıyorsunuz?

C: Geribildirim Çağrısı: Topluluk Heyet koltukları Mütevelli Heyeti hakkında ne kadar az bilgi sahibi olduğunu gösterdi. 2017'de küresel olarak oy verebilecek kullanıcıların katılım oranı düşük -yaklaşık %9. Bazı büyük topluluklarda bu daha da azdı. Bilgiyi paylaşarak katılımı ve temsili artırmak önemlidir.

S: 2017 seçimlerine %10'luk katılım ve bu yılki seçimlerin hedeflenen %20'lik katılımı neye göre hesaplanıyor?

C: Eski Heyet seçimleri belirlenen yayılıma ulaşmadı. Bazı topluluklar gönüllü yayılımı sağladı ve katılımı iki katına çıkardı. Ukraynaca ve Vietnamca Vikipediler buna örnektir. Küresel oranı %20'ye çıkarmak iyi bir hedef gibi görünmektedir.

S: Neden seçim çalışmalarını yalnızca 550 proje ile sınırlı tutuyorsunuz? Neredeyse 800 tane proje var!

C: Bunlar oy kullanma yeterliğine sahip kullanıcıların olduğu bütün projelerdir. Verilerimize göre, diğer projelerde seyrek değişiklik yapılması ya da yapanların çok genç olması gibi nedenlerden ötürü oy kullanma yeterliğine sahip kullanıcı yok.

Seçim gönüllüleri

S: Seçim Gönüllüleri nedir?

C: Seçim Gönüllüleri Heyet seçimlerini destekleyen topluluk gönüllüleridir. Yaklaşan Heyet seçimleri hakkında topluluklarını bilgilendiriyorlar.

S: Neden Seçim Gönüllülerine ihtiyaç duyuluyor?

C: Seçimlerde yer almaları için yerel topluluklardan daha fazla sese ihtiyacımız var.

S: Seçim Gönüllüleri ne kadar zaman harcamalı?

C: Çok fazla zaman harcanması beklenmemektedir, haftada yaklaşık bir saat olmasını bekliyoruz ama seçim sırasında biraz daha fazla olabilir. Şunu unutmayın: Seçim Gönüllüsü görevi Viki hareketindeki diğer gönüllü görevlerine benzerdir. Viki hareketindeki gönüllü çalışmalardaki çalışma saatlerini kimse belirlememektedir ve Seçim Gönüllüsü de böyle bir görevdir. Hepsi bireylere bağlıdır.

S: Bir topluluk ya da proje için kaç gönüllü gerekiyor?

C: Daha fazla gönüllü daha seyrek çalışma sağlar. Bu yeni olan bir şey, bu nedenle her topluluk için en az bir gönüllü umuyoruz.

S: Bu görevin süresi ne kadardır?

C: Bu görev, yeni mütevellilerin atanacağı Eylül'e kadarki seçim süreci boyunca aktiftir.

S: Seçim Gönüllüleri için bir eğitim olacak mı?

C: Eğitime ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz çünkü Seçim Gönüllüleri topluluklarını çok iyi bilmektedir ancak Seçim Gönüllülerinden gelecek her talebi değerlendirmeye açığınız. Gerekli bir şey varsa, bize sorun.

S: Çalışmalarında Seçim Gönüllülerine yardımcı olacak bir rehber olacak mı?

C: Kolaylaştırma takımı en iyi pratik önerilerini, bazı iletişim tiplerini kullanma tekniklerini ve <mesaj şablonlarını> sağlayacak. Yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bir şey varsa, bunu bizimle paylaşın.

S: Hafta içi değil de hafta sonu gönüllü olabiliyor olmam fark teşkil ediyor mu?

C: Herkes kendisine en uygun zaman diliminde çalışabilir.

S: İlk olarak kaydolduğum projeden başka bir proje için Seçim Gönüllüsü olarak çalışabilir miyim?

C: Elbette! Sadece kaydolmanız yeterli. Lütfen yeterli zamanınız ve seçtiğiniz projeler için topluluğa ulaşabiliyor olduğunuzdan emin olun.

S: Seçim Gönüllüsü olmasalar dahi diğer gönüllülerle işbirliği yapabilir miyim?

C: Kesinlikle! Lütfen onlarla koordine olun böylece ne yapıldığını bilebilirsiniz.