Wikimedia Foundation elections/2022/FAQ/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/FAQ and the translation is 97% complete.

Ta strona ma na celu dostarczenie odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące wyborów do Rady Powierniczej. Sekcje zawierają ogólne pytania dotyczące Rady Powierniczej i wyborów do Rady Powierniczej.

Jeśli masz pytanie, na które nie widzisz odpowiedzi na tej stronie, możesz dodać je na stronie dyskusji. Zespół facylitatorów wspierających wybory do Rady będzie regularnie sprawdzał stronę dyskusji. Należy pamiętać, że uzyskanie odpowiedzi na niektóre pytania może wymagać przesłania ich do Komisji Wyborczej. Koordynatorzy dołożą wszelkich starań, aby poinformować o przewidywanym czasie odpowiedzi.

Jeśli pytanie jest pilne lub wymaga zachowania prywatności, możesz skontaktować się bezpośrednio z facylitatorem.

Pytania ogólne na temat Rady

Czym jest Rada Powiernicza?

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation nadzoruje działalność Wikimedia Foundation. Rada Powiernicza składa się z powierników społeczności i afiliantów oraz powołanych przez siebie dodatkowych powierników. Kadencja każdego powiernika trwa trzy lata. Społeczność Wikimedia może brać udział w wyborze powierników społeczności.

Kim są powiernicy w Radzie?

Powiernicy to osoby z całego świata o szerokim spektrum doświadczeń. Dowiedz się więcej o tym, kto obecnie zasiada w Radzie Powierniczej Wikimedia Foundation.

Ilu powierników zostanie powołanych w tych wyborach?

W tych wyborach zostanie wybranych dwóch powierników.

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby ubiegać się o stanowisko powiernika?

Nie ma żadnych wymagań poza biegłą znajomością języka angielskiego. Rada Powiernicza publikuje pożądane umiejętności i kryteria w każdym roku wyborczym. Nie są to wymagania – ma to po prostu pomóc społeczności w lepszym zrozumieniu, czego potrzebują powiernicy, aby Rada lepiej funkcjonowała. Rada przekazała kandydatom startującym w wyborach 2022 informacje o pożądanych umiejętnościach i doświadczeniu.

Pytania dotyczące wyborów

Czy istnieją wymagania uprawniające do głosowania?

Tak, istnieją. O uprawnieniu do głosowania decyduje Komisja Wyborcza. Wytyczne dotyczące uprawnienia są wymienione na stronie głosowania społeczności.

Ile razy mogę głosować?

Zasada brzmi: jeden użytkownik, jeden głos. Aby spełnić wymagania dotyczące uprawnienia do głosowania dla użytkowników, zostanie wliczony wkład do wszystkich wiki – czy jest to home-wiki, czy jakakolwiek inna.

Jeśli chcesz zmienić swój głos, możesz to zrobić. Może się tak zdarzyć, gdy zmienisz zdanie lub popełnisz błąd. Wystarczy, że zagłosujesz ponownie, a Twój poprzedni głos zostanie skreślony.

Kiedy zostaną powołani wybrani powiernicy?

Oczekuje się, że ostateczne powołanie nastąpi na październikowym spotkaniu Rady Powierniczej.

Czym jest Komisja Wyborcza i dlaczego decyduje o sposobie głosowania?

Komisja Wyborcza nadzoruje wybory społeczności do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation. Komisja Wyborcza i jej poprzednicy istnieją od 2004 roku. Komisja Wyborcza składa się z wolontariuszy ze społeczności.

O jakim systemie głosowania zdecydowała Komisja Wyborcza?

Komisja Wyborcza wybrała metodę pojedynczego głosu przechodniego. Ten system głosowania pozwala wyborcom oceniać kandydatów, a nie tylko głosować na jednego kandydata. Zapoznaj się tym pysznym przykładem z deserami. Jak ocenisz swoje ulubione desery? Może tak:

  1. czekolada
  2. ciasteczko
  3. ciasto

Zamiast głosować tylko na czekoladę, możesz uszeregować swoje desery w kolejności preferencji. Jeśli więcej osób zagłosuje na inny deser, Twój głos może przejść na kolejny deser. W przypadku pojedynczego głosu przechodniego Twoje preferencje zostaną uwzględnione, nawet jeśli Twoi najlepsi kandydaci nie zostaną wybrani.

Lubię uczestniczyć w zarządzaniu! W jaki sposób mogę bardziej zaangażować się w wybory do Rady?

Świetnie! Im więcej członków społeczności jest zaangażowanych w wybory, tym lepszy jest ten proces. Członkowie społeczności mogą zostać kandydatami lub dołączyć do Komisji Wyborczej. Jeśli to nie dla Ciebie, innym świetnym sposobem zaangażowania się jest uczestnictwo jako wolontariusz wyborczy.

Wolontariusze wyborczy wypełniają lukę między Komisją Wyborczą, zespołem koordynatorów wspierających wybory do Rady i szerszą społecznością. Umożliwiają członkom społeczności udział w wyborach i przyczyniają się do kształtowania ruchu.