Wikimedia Vakfı seçimleri/2022/SSS

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/FAQ and the translation is 100% complete.

Bu sayfa Mütevelli Heyeti seçimleri hakkında sıkça sorulan soruları cevaplama amacı taşımaktadır. Bölümler Mütevelli Heyeti ve Mütevelli Heyeti seçimleri hakkındaki genel soruları içeriyor.

Bu sayfada cevaplanmadığını gördüğünüz bir sorunuz var ise lütfen sorunuzu tartışma sayfasına ekleyin. Heyet seçimini destekleyen yardımcı ekip düzenli olarak tartışma sayfasını kontrol edecek. Lütfen bazı soruların cevaplanmak üzere Seçim Komitesine gönderilebileceğini unutmayın. Yardımcılar beklenen yanıt sürelerini aktarmak için ellerinden geleni yapacaklar.

Sorunuz ivedi ya da gizlilik gerektiriyorsa bir yardımcı ile doğrudan irtibata geçebilirsiniz.

Heyet hakkındaki genel sorular

Mütevelli Heyeti Nedir?

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti Wikimedia Vakfı'nın işlerini gözetliyor. Topluluk ve iştirak mütevellileri ve atanmış mütevelliler Mütevelli Heyetini oluşturuyor. Her mütevelli üç yıllık bir süre için görev alıyor. Wikimedia topluluğu ve iştirakleri topluluk mütevellilerini seçebiliyor.

Heyet Mütevellileri Kimler?

Mütevelliler dünyanın dört bir tarafından gelen ve geniş bir deneyim yelpazesine sahip kimselerdir. Şu anda kimlerin Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyetinde olduğuna dair daha fazlasını öğrenin.

Bu seçimde kaç mütevelli atanacak?

Bu seçimlerde iki mütevelli seçilecek.

Mütevelli olmak için hangi şartları sağlamak gerekiyor?

İngilizce hakimiyeti dışında bir gereksinim bulunmuyor. Mütevelli Heyeti her seçim yılı aranan beceri ve kriterleri yayınlıyor. Bunlar gereksinim değil; ancak basitçe, daha iyi çalışan bir Heyet için topluluğun mütevellilerde neyin bulunması gerektiğini daha iyi anlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Heyet 2022 adaylarının getirmesini arzu ettiği beceri ve deneyimleri paylaşmıştı.

Seçimle İlgili Sorular

Oy kullanma yeterliliğine sahip olmak için gereksinimler var mı?

Evet. Seçim Komitesi oy kullanma yeterliliğini tespit ediyor. Buna ilişkin esaslar Topluluk Oylaması sayfasında listeleniyor.

Kaç kez oy verebilirim?

Kural şudur: tek kullanıcı, tek oy. Kullanıcı oy verme şartlarını karşılamak adına, katkılarınız, sizin ana vikiniz bu olsun-olmasın tüm vikilerde sayılacaktır.

Oyunuzu değiştirmeye karar verirseniz bunu yapabileceksiniz. Çünkü kararınızı değiştirmiş veya hata yapmış olabilirsiniz. Basitçe tekrar oy kullanın, önceki oyunuz yok sayılacaktır.

Seçilen mütevelliler ne zaman atanacak?

Nihai atamanın Ekim ayındaki Mütevelli Heyeti toplantısında gerçekleşmesi bekleniyor.

Seçim Komitesi nedir ve neden oylama yöntemine karar veriyorlar?

Seçim Komitesi Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti için yapılan topluluk seçimlerini gözetliyor. Seçim Komitesi ve selefleri 2004'ten beri mevcut. Seçim Komitesi topluluk gönüllülerinden oluşuyor.

Seçim Komitesi hangi oylama sistemine karar verdi?

Seçim Komitesi Devredilebilir Tek Oy yöntemini seçti. Bu oylama sistemi sadece bir adaya oy vermek yerine adayları sıralama imkanı sağlıyor. Bu lezzetli örneği tatlılarla birlikte deneyin. En sevdiğiniz tatlıları nasıl sıralardınız? Belki böyle:

  1. Çikolata
  2. Kurabiye
  3. Kek

Sadece çikolata için oy vermek yerine tatlılarınızı tercih sırasına göre dizebilirsiniz. Daha çok insan başka bir tatlı için oy verirse sizin oyunuz da başka bir tatlıya aktarılabilecek. Devredilebilir Tek Oy ile, tercihleriniz ilk sıradaki adaylarınız seçilmese bile dikkate alınacak.

Yönetimi seviyorum! Heyet seçimlerinde nasıl daha fazla yer alabilirim?

Harika! Seçimlerde daha fazla topluluk üyesi yer aldıkça süreç de daha iyi olacaktır. Topluluk üyeleri aday olabilirler veya Seçim Komitesine katılabilirler. Bu size uygun değilse, süreçte yer almanın bir diğer güzel yolu da Seçim Gönüllüsü olarak katılmak olabilir.

Seçim Gönüllüleri; Seçim Komitesi, Heyet seçimlerini destekleyen yardımcı ekip ve topluluk arasındaki bağlantıyı kurar. Topluluk üyelerinin seçimlere katılmasına ve hareketi şekillendirmelerine katkı vermelerini sağlar.