Jump to content

Tématické organizace Nadace Wikimedia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia thematic organizations and the translation is 100% complete.
Tematické organizace Wikimedia jsou nezávislé neziskové organizace založené za účelem podpory a propagace projektů Wikimedia v určité oblasti. Stejně jako pobočky a na rozdíl od skupin uživatelů musí mít právní strukturu, vést podrobné záznamy o činnosti, udržovat odborné znalosti ve své klíčové oblasti a sdílet je s Hnutím Wikimedia .



Co jsou zač tematické organizace Nadace Wikimedia?

Tematické organizace Wikimedie jsou nezávislé neziskové organizace založené za účelem podpory a propagace projektů Wikimedie v určené zájmové oblasti. Stejně jako nadace Wikimedia Foundation mají za cíl "zmocnit a zapojit lidi po celém světě, aby shromažďovali a rozvíjeli vzdělávací obsah na základě bezplatné licence nebo ve veřejné sféře a šířili jej efektivně a globálně". Tematické organizace používají jméno, které je jasně propojuje s Wikimedií, a je jim povoleno používat ochranné známky Wikimedie pro jejich práci, propagaci a získávání finančních prostředků. V současné době existuje $thorg tematických organizací.

Uznání od Výboru pro přidružené organizace umožňuje skupině požádat o použití ochranné známky Wikimedie, přístup ke specifickým grantům a další přidruženou podporu. Nicméně uznání "není" vyžadováno, aby byla vykonávána jakákoli činnost typická pro skupinu uživatelů Wikimedie. Skupiny se vyzýváme, aby zvážily tento model, pokud ještě nesplňují požadavky tematického okruhu nebo tematické organizace.


Do tematických organizací jsou začleněny nezávislé neziskové organizace zastupující hnutí Wikimedia a podpůrné práce zaměřené na konkrétní téma, náměty, subjekt nebo problém v rámci nebo napříč zeměmi a regiony.


Proč bychom se měli přihlásit?

Uznání Výboru pro přidružené organizace umožňuje skupině požádat o použití ochranné známky Wikimedie a získat granty. Uznání však není vyžadováno k tomu, aby skupina mohla vykonávat nebo provádět jakákoli práce typických skupin uživatelů. Je to volitelný další krok s připojenými výhodami a některými požadavky.

Výhody stát se uznávanou tematickou organizací Wikimedie zahrnují:

  • Používání loga Wikimedie v souladu s Pravidly pro používání ochranných známek nadace Wikimedia Foundation bez dalšího schvalování. Tematické organizace mohou používat jiná loga, která nejsou součástí zásad ochranných známek (jako je logo Wikimedia Foundation) na základě licence k ochranné známce u nadace Wikimedia Foundation a schválení právním týmem nadace Wikimedia Foundation.
  • Přijímat rozsáhlé, ale omezené množství zboží Wikimedie pro použití v činnostech a úsilí o pomoc.
  • Veřejné uznání příslušnosti skupiny k nadaci Wikimedia Foundation.
  • Styčnou podporu Výboru pro přidružené organizace během a po schvalovacím procesu.
  • Po úspěšném dokončení dvou dalších grantů nadace Wikimedia Foundation a splnění dalších požadavků na způsobilost požádejte o roční plánové granty.
  • Krátké jméno jasně propojující skupinu s Wikimedií.
  • Výhradní použití tematické organizace názvu a značky Wikimedie v rámci tematického zaměření skupiny.
  • Komunikaci a podporu veřejné politiky od nadace Wikimedia Foundation.
  • Dvě stipendia k účasti na konferenci Wikimedie, která se koná každoročně v Berlíně pro pobočky hnutí Wikimedie.

Bez uznání mohou skupiny stále:


Jaké jsou podmínky pro způsobilost?
Hlavní stránka: Požadavky na tematické organizace Wikimedia

Požadavky na zřízení oficiálně uznávané tematické organizace Wikimedie jsou navrženy tak, aby pomáhaly skupinám, jakmile budou uznány, splnit pro ně [Wikimedia thematic organizations/Requirements#expectations


Jak můžeme zažádat o přiřazení?

Jakmile shromáždíte skupinu, stránku wiki, právní dokumenty a velké nápady, co chcete dělat, kontaktujte Výbor pro přidružené organizace a požádejte o uznání tematické organizace. Výbor vám položí několik otázek, zkontroluje vaši žádost a případně doporučí Správní radě nadace Wikimedia Foundation, aby vaši skupinu uznala za oficiální tematickou organizaci Wikimedie. Správní rada poté bude hlasovat o schválení nebo udělení uznání na základě žádosti, jednání s Výborem pro přidružení organizace a doporučení Výboru. Uznávání se automaticky obnovuje každý rok. Uznání může být v případě potřeby pozastaveno nebo odstraněno, pokud skupina přestane být aktivní nebo přestane být v souladu s jejich souhlasem.

Zpoždění během procesu schvalování žádosti nejčastěji vyplývají z neúplných žádostí nebo aplikací, které je třeba před schválením upravit. Abyste tomu zabránili a pomohli urychlit schvalovací proces vaší skupiny, před odesláním přihlášky prosím dvakrát zkontrolujte tento seznam:

  1. Splňuje vaše jméno požadavky na přidružené společnosti? Skupinové diskuse mezi tematickými organizacemi Wikimedie, které se týkají jejich jména, mohou nějakou dobu trvat. Obecně se chcete vyhnout tomu, abyste se po odeslání přihlášky museli znovu zapojit do této konverzace. Před odesláním žádosti se můžete obrátit na Výbor pro přidružené organizace a požádat o informace o svém jménu.
  2. Má vaše skupina jasný rozsah a účel, který je konzistentně a jasně vysvětlen? Pokud vaše meta stránka vysvětluje vaši tematickou organizaci způsobem, který se liší od vaší žádosti, a pokud se tyto liší od činností, které vaše skupina provádí – může to zpozdit schválení žádosti, protože je pro usnesení ke schválení tématu vyžadován jasný rozsah a účel. organizaci a tematickou organizační smlouvu, kterou oba hlavní kontakty podepíší s nadací Wikimedia Foundation. Vaše prohlášení o rozsahu a účelu by mělo jasně a stručně vysvětlovat, čeho chce vaše skupina dosáhnout a kdo by měl zájem se připojit. Uvědomujeme si, že se to může časem vyvíjet, ale měli byste mít jasný závazek ke konkrétnímu prohlášení v době vaší žádosti.
  3. Jsou vaše dva primární kontakty ochotny se identifikovat s nadací Wikimedia Foundation? Někdy může ochrana osobních údajů způsobit, že někdo změní názor, což může zpozdit poslední kroky v procesu rozpoznávání skupin uživatelů.
  4. Je vaše skupina připravena přijmout nové členy a již v základním stavu zahrnuje alespoň deset aktivních přispěvatelů Wikimedie? Skupiny, které mají uzavřený nebo omezený model členství, mohou vyžadovat další diskusi a revizi. Skupiny, které nemají alespoň deset aktivních členů a které jsou také aktivními přispěvateli Wikimedie, nebudou schváleny.