Jump to content

Тематичні організації Вікімедіа

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia thematic organizations and the translation is 100% complete.
Тематичні організації Вікімедіа — це незалежні неприбуткові організації, засновані для підтримки й просування проектів Вікімедіа в межах конкретної тематичної сфери. Подібно до регіональних відділень, і на відміну від груп користувачів, вони повинні мати юридичну структуру, вести детальний облік своєї діяльності, підтримувати експертний потенціал у своїй тематичній області і ділитися цим потенціалом з рухом Вікімедіа.


Що таке тематичні організації Вікімедіа?
Наявні тематичні організації
Чому ми повинні подавати заявку на такий статус?
Яким вимогам треба відповідати?
Як подати заявку на офіційне визнання цього статусу?
Швидкі посилання


Що таке тематичні організації Вікімедіа?

Тематичні організації Вікімедіа — це незалежні неприбуткові організації, засновані для підтримки й просування проектів Вікімедіа в певній тематичній області. Подібно до Фонду Вікімедіа, їхньою метою є «залучення людей та надання їм можливостей накопичувати й розвивати освітній контент під вільною ліцензією або й як суспільне надбання, а також поширювати його ефективно й у глобальному масштабі». Тематичні організації використовують назви, що чітко пов'язують їх із Фондом Вікімедіа, а також вони отримують право на використання товарних знаків Вікімедіа у своїй роботі, в рекламі й під час збору коштів. Станом на зараз, існує 2 тематичні організації.

Визнання від Комітету з приєднання дає групі змогу подавати запити на використання торгових знаків Вікімедіа, отримувати доступ до унікальних грантів та іншої підтримки для афіліатів; однак таке визнання не є обов'язковим для виконання роботи, яку виконують звичайні групи користувачів Вікімедіа, і такі групи заохочуються до вибору саме останньої моделі, якщо вони ще не відповідають вимогам до тематичної організації.


Тематичні організації — це інкорпоровані незалежні неприбуткові організації, що репрезентують рух Вікімедіа та підтримують роботу, зосереджену на певній тематиці, конкретній темі, певному предметі чи проблемі в межах однієї або декількох країн чи регіонів.


Чому ми повинні подавати заявку на такий статус?

Визнання від Комітету з приєднання дозволяє такій групі подавати заявки на використання торгових знаків Вікімедіа та отримувати гранти; однак, визнання не є обов'язковим для того, аби виконувати будь-яку з тієї роботи, яку виконують чи можуть виконувати типові групи користувачів, це всього-лиш необов'язковий додатковий крок, що надає певні переваги та має певні вимоги.

До переваг, які отримують визнані тематичні організації Вікімедіа входять:

  • Використання логотипів Вікімедіа, сумісних із правилами використання торгових знаків Фонду Вікімедіа без будь-якого додаткового підтвердження. Тематичні організації можуть використовувати інші логотипи, що не регулюються правилами використання торгових знаків (такі як логотип Фонду Вікімедіа) відповідно до ліцензії на торговий знак Фонду Вікімедіа та з підтвердженням від юридичної команди Фонду.
  • Отримання значних, однак обмежених кількостей товарів Вікімедіа, призначених для використання у діяльності групи та на популяризаторські зусилля.
  • Публічне визнання групи як афіліата Фонду Вікімедіа.
  • Підтримка зв'язківця Комітету з приєднання протягом та після процесу підтвердження статусу.
  • Подання запитів на Гранти річного плану після успішної реалізації двох інших грантів Фонду Вікімедіа та дотримання всіх інших необхідних для цього вимог.
  • Коротка назва, що чітко пов'язує групу з Вікімедіа.
  • Ексклюзивне використання тематичною організацією назви Вікімедіа та бренду руху в межах області тематичного фокусу групи.
  • Підтримка від Фонду Вікімедіа з комунікаціями і з публічною політикою.
  • Дві стипендії для участі в конференції Вікімедіа, яка щорічно проводиться в Берліні для афіліатів Руху Вікімедіа.

Без такого визнання, групи все ще можуть:


Яким вимогам треба відповідати?
Основна сторінка: Вимоги до тематичних організацій Вікімедіа

Вимоги для заснування офіційно визнаної тематичної організації Вікімедіа розроблені таким чином, аби допомогти групам виправдати очікування руху Вікімедіа після того, як вони отримають офіційне визнання.

  1. Місія, спрямована на підтримку Вікімедіа
    Місія організації має узгоджуватися з місією та баченням Фонду Вікімедіа, а також з керівними принципами Фонду Вікімедіа та принципами афіліатів руху. Незалежно від обраної юридичної форми методу інкорпорування, цілі тематичної організації мають бути такими ж, як і цілі Фонду Вікімедіа, а її діяльність не повинна відхилятися від визначеної мети.
  2. Тематичний фокус
    Тематична організація має чіткий культурний, лінгвістичний чи інший тематичний фокус. Тематичні організації потребують чітко визначеної та унікальної сфери дії. Вікімедіа — це міжнародний рух, а отже, при заснуванні тематичної організації, потрібно визначити мовні питання, географічний регіон, у якому діятиме ця організація, а також критерії членства в організації. І в той час, як у схожих тематичних областях, чи в одній і тій же області можуть працювати декілька різних груп користувачів, існувати може лише одна тематична організація, що покриває свою чітко визначену тематичну область.
  3. Юридична структура
    Тематична організація повинна мати юридичну структуру/корпорацію, яка є юридично незалежною від Фонду Вікімедіа. Тематичні організації мають надавати реальної форми проектам, які можуть виникати в процесі діяльності учасників спільноти чи третіх осіб, якщо цілі цих проектів відповідають цілям Фонду Вікімедіа. Однак, тематичні організації не призначені для управління проектами Вікімедіа, а також вони не є юридично відповідальними за вміст таких проектів. Аби досягти такого статусу, потрібно, щоб юридична структура, обрана для створення такої тематичної організації, була цілковито незалежною від Фонду Вікімедіа. Керівні документи організації, загалом — статут, — має розглянути та затвердити Комітет з приєднання.
  4. Залучення критичної маси активних дописувачів Вікімедіа
    Тематична організація повинна залучити щонайменше десять, а ще краще — щонайменше двадцять активних дописувачів проектів Вікімедіа. Активний дописувач визначається як користувач із 300 або більше редагувань у проектах Вікімедіа, виконаних із зареєстрованого облікового запису, який проіснував вже понад 6 місяців та має хорошу репутацію в спільноті (тобто цей обліковий запис не є заблокований чи в будь-який інший спосіб обмежений в участі). В той час як тематичні організації повинні вітати внесок людей, які не є активними редакторами проектів Вікімедіа, вони, все ж, не повинні відходити надто далеко від спільноти. Активна участь дописувачів проектів Вікімедіа є необхідною для того, аби тематична організація могла втілити в життя реальні ініціативи, пов'язані з проектами Вікімедіа. Початкове членство має широко відображати обрану сферу дії, географічний регіон діяльності та обрані робочі мови організації.
  5. Щонайменше два роки діяльності
    Групи повинні мати за собою два роки наочної програмної діяльності з відповідними результатами ще до того, як подаватимуть заявку на визнання їх тематичними організаціями. В ідеалі, ця діяльність має відбуватися від імені визнаної групи користувачів Вікімедіа. Ця діяльність та її результати мають документуватися у вікі, в ідеалі — на сторінці групи на Мета-вікі. Необхідні широкі зусилля із заохочення до участі та залучення до заснування та формування організації. Діяльність має бути сумішшю оффлайн- та онлайн-активності, спрямованої на заохочення людей до участі в проектах Вікімедіа. Група повинна вчасно опублікувати всі звіти щодо діяльності та фінансові звіти перед тим, як розглянуть питання її визнання тематичною організацією.
  6. Поточна чи запланована здатність виправдати майбутні очікування
    Тим, що вирізняє тематичні організації та регіональні відділення від груп користувачів, є підвищені очікування від них. Чи має ваша група здатність виправдати очікування від тематичних організацій після того, як ви отримаєте визнання? Це буде один з тих факторів, крізь призму якого Комітет з приєднання та Рада повірених розглядатимуть вашу заявку. Якщо ваша група не має чіткого обліку прикладів діяльності, які свідчать про те, що ви зможете успішно виправдати всі такі очікування, це може стати причиною для відмови у відповідь на вашу заявку. Розглядатимуться фінансові умови групи, реалістичні потреби, обумовлені областю фокусу групи, а також плани по забезпеченню майбутнього фінансування для виправдання всіх відповідних очікувань.


Як подати заявку на офіційне визнання цього статусу?

Після зібрання групи, вікісторінки, юридичних документів і великих ідей щодо того, чим ви хочете займатися, зв'яжіться з Комітетом з приєднання і подайте запит на визнання вашої організації тематичною організацією Вікімедіа. Комітет з приєднання поставить вам деякі запитання, перегляне вашу заявку і якщо все буде добре, порекомендує Раді повірених Фонду Вікімедіа визнати вашу групу офіційною тематичною організацією Вікімедіа. Рада повірених тоді проведе голосування, що підтвердити або надати таке визнання на основі заявки, обговорень з Комітетом з приєднання і рекомендацій від Комітету з приєднання. Визнання поновлюється автоматично кожного року. Офіційне визнання можна призупинити або й, за необхідності, відкликати, якщо група стає неактивною або вже не відповідає умовам підписаного договору.

Затримки в процесі затвердження заявки найчастіше виникають через неповну заповненість заявки, або якщо така заявка потребує внесення деяких змін для того, аби її затвердили. Аби уникнути виникнення таких проблем, та допомогти пришвидшити процес затвердження вашої групи, будь ласка, двічі звіртеся з цим списком, перед тим як відсилати заявку:

  1. Чи назва, яку ви обрали, відповідає вимогам до найменування афіліатів? Колективні обговорення в межах тематичних організацій стосовно їхніх назв можуть тривати досить довго, і загалом ви не захочете повертатися до такого обговорення вже після подання своєї заявки. Ви можете зв'язатися з Комітетом з приєднання, щоб вони дали коментар стосовно вашої назви ще до того, як буде подана відповідна заявка.
  2. Чи має Ваша група чітко визначену сферу дій та послідовну й зрозумілу мету? Якщо ваша сторінка на Мета-вікі дає пояснення призначення вашої групи користувачів у спосіб, що відрізняється від опису призначення, поданого у вашій заявці, і якщо вони відрізняються від тієї діяльності, якою займається ваша група, — це може стати приводом для відстрочення затвердження вашої заявки, оскільки для того, щоб група користувачів була затверджена відповідною резолюцією, а також щоб відбулося підписання договору щодо групи користувачів, який мають підписувати дві основні контактні особи з Фондом Вікімедіа, необхідно, щоб була чітко визначена мета та сфера дії цієї групи. Опис вашої мети та сфери дії має чітко та стисло пояснювати, чого ваша група сподівається досягти, і хто може бути зацікавлений у долученні до цієї групи. Ми розуміємо, що з плином часу ці фактори можуть змінюватися, однак у момент подання заявки вам необхідно взяти на себе чітке зобов'язання щодо дотримання цього конкретного формулювання.
  3. Чи готові ваші дві основні контактні особи надати свої особові дані Фондові Вікімедіа? Іноді, з питань конфіденційності, дехто змінює свою думку, і це може призвести до затримки у виконанні завершальних штрихів у процесі визнання групи користувачів.
  4. Чи готова ваша група прийняти нових членів та на момент затвердження одразу налічувати щонайменше десять активних добропорядних редакторів Вікімедіа? Групи, що мають модель закритого чи обмеженого членства, можуть потребувати детальнішого обговорення та оцінки. Групи, що не налічують щонайменше десяти активних учасників, які також є активними редакторами Вікімедіа з хорошою репутацією, не будуть затверджені.