Jump to content

Strategie hnutí/O strategii

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/About and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
CESTA K NAŠÍ BUDOUCNOSTI
Strategie Wikimedia 2030

Co je to strategie 2030?

Již přibližně dvě desetiletí pracují wikipedisté společně na vytvoření největšího svobodného zdroje vědomostí v historii lidstva. Za tu dobu jsme se z malé skupiny editorů rozrostli na rozmanitou komunitu editorů, vývojářů, přidružených členů, čtenářů, obhájců, dárců a partnerů.

Dnes jsme víc než jen skupina webových stránek a projektů. Stali jsme se hnutím, které má své kořeny v hodnotách a mocné vizi. Všichni nyní máme možnost rozhodnout, kam se vydáme. Můžeme se rozhodnout, jak naši vizi uskutečnit. Čeho dosáhneme za deset let?

Jak jsme na tom teď?

Kliknutím na jednotlivé šipky se dozvíte více o různých krocích procesu tvorby strategie!
Special:MyLanguage/Strategy/Wikimedia movement/2017Special:MyLanguage/Strategy/Wikimedia movement/2018-20Special:MyLanguage/Strategy/Wikimedia movement/2018-20/TransitionSpecial:MyLanguage/Wikimedia 2030/Implementation
Po rozsáhlých konzultacích v roce 2017 vznikl v první fázi procesu strategie hnutí Strategický směr, který má hnutí nasměrovat do budoucnosti. Ve druhé fázi byla vypracována doporučení, která nám pomohou směřovat ke strategickému směru a usilovat o rovnost znalostí a znalosti jako službu. K vypracování těchto doporučení se sešlo téměř 100 wikipedistů v devíti pracovních skupinách. Po několika iteracích a konzultacích s komunitami byla v květnu 2020 zveřejněna konečná deset doporučení a principy, čímž byla druhá fáze procesu uzavřena.

Od října do prosince 2020 uspořádaly komunity Wikimedia, přidružené organizace a tým pro podporu strategie hnutí přibližně 50 akcí, aby určily priority doporučení. Výsledkem těchto akcí, jakož i Global Conversations událostí, je osm hlavních iniciativ a skupin iniciativ. (seskupení několika iniciativ) byly vybrány jako priority pro realizaci. V průběhu prosince 2020 až února 2021 bylo osm nejvýznamnějších seskupení iniciativ, přezdívaných od seskupení A do H, dále projednáváno v sérii "následných akcí". Výsledky následných diskusí byly zveřejněny v podrobných zprávách o Meta. Nyní začala implementace. Informace o aktuálním stavu najdete zde.

Kdo pracuje na strategii?

Strategie hnutí Wikimedia 2030 byla otevřeným a participativním procesem. Ačkoli ji podporovali zaměstnanci Nadace Wikimedia, byla založena na řadě konzultací v rámci celého hnutí a na vysoké účasti dobrovolníků. V první fázi bylo pro vytvoření Strategického směru spojeno více než 1 800 vyjádření z přibližně stovky komunit. V její druhé fázi více než sto dobrovolníků z různých komunit a poboček společně vytvořilo doporučení a zásady, které vycházely z rozsáhlé zpětné vazby hnutí.

Cílem tohoto procesu je ještě větší otevřenost a zapojení celého hnutí do utváření naší budoucnosti, zejména ze strany projektových komunit a nedostatečně zastoupených skupin. Koncem roku 2020 vytvořila různorodá skupina wikipedistů se zapojením a vedením on-wiki osnovu pro online akce k přechodu. Později se stovky wikipedistů z různých prostředí zapojily do Globálních rozhovorů, aby určily priority doporučení a iniciativ.