Jump to content

Strategy/Wikimedia movement/2017/Süreç

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Process and the translation is 92% complete.
Hareket stratejisini geliştirmede kullanılan süreç hakkında bilgi.

Çekirdek strateji takımı, , hareket içinde yer alan ve toplulukla ilişki kurma konusunda derin deneyime sahip kişilerden oluşan bir Topluluk Süreci Yönlendirme Komitesi ile işbirliği içinde 2017 tartışmaları süreci için bir süreç geliştirdi. Çekirdek Ekip her hafta, bu Yönlendirme Komitesinden gelen girdilere ve geri bildirime dayanarak önerilen süreçlerin yineleyici prototiplerini yayınladı ve herkesin düşüncelerini ve geri bildirimlerini paylaşabilmelerini sağladı. Bütün komite toplantı notları ve süreç prototiplerinin çoklu yinelemeleri burada bulunabilir.

İşe, neyin yolunda gittiğini ve belki de daha önemlisi geçmiş strateji süreçlerinde neyin yanlış gittiğini anlamakla başlamak önemlidir. Bunu yapmak için Suzie Nussel geçmiş süreçlerin bir incelemesini yaptı.

Hedefler

  1. Bir hareket olarak 2030'a giden yolda hepimize ilham veren ve bizleri aynı çizgide buluşturan birleştirici bir yön belirlemek.
  2. Hareketimiz içinde güven, iyi niyet ve uyum oluşturmak. Hiyerarşiye değil güç paylaşımına dayalı meşru, şeffaf, açık bir sürece katılmak.
  3. Hareketimizi oluşturan insanları ve kurumları, henüz ulaşmadıklarımızı ve ihtiyaçlarının önümüzdeki 15 yıl içinde nasıl değişebileceğini daha iyi anlamak.
  4. Bir hareket olmanın ne demek olduğu, dışımızdakilerin nasıl katılabileceği ve hareketimizin etkisini artırmak için neler gerekeceği hakkında ortak bir anlayış oluşturmak. Vizyonumuza ulaşmak için nasıl büyümek gerektiği konusunda birleşmek.
  5. Hareketimizi ve potansiyel ortaklarımızı genişletmek ve zenginleştirmek için ilişkiler kurmak.

Wikimedia Hareketi Strateji Belirleme Süreç Haritası

Sürecin birinci safhasında üç ana tartışma döngüsü var. Bu döngülerin amacı, hareketi destekleyen bireysel katılımcılar ve organize grupların geleceği tartışmak, fikir üretmek ve daha sonra fikir birliğine varmalarına zaman tanıyabilmektir. Bu çalışmanın sonucu, Wikimania 2017'den önce gözden geçirilmek üzere yayınlanacak olan hareket-çapında ortak stratejik yönerge olacak. Aşağıda bu işlemi açıklayan bir görsel var.

We are currently adjusting the process flow to better integrate all the findings. More information and a new graphic coming shortly.


Bölümler

Düşünceler
Strateji süreci geliştirmesindeki hususları özetler
Tasarım
Strateji tasarlama sürecini özetler
Takvim
Strateji süreci için önerilen takvimi içerir.