Jump to content

אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/מקורות/סיכום של השבועיים הראשונים

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Sources/Summary 14th to 28th and the translation is 100% complete.

להלן יוצג סיכום קצר המתייחס לדיונים השונים המתקיימים ברחבי תנועת ויקימדיה. הקיצורים השונים המוצגים כאן מתייחסים לשפות המקור השונות, עליהן מתבסס הסיכום. לדוגמה, השפה העברית מוצגת באמצעות הצירוף HE. על מנת להעביר מושג כללי ביחס לדיונים השונים אותם דפי המקורות מסכמים, סיכום זה מציין כמה הצהרות היו זמינות בכל דף מקור במועד עריכת הסיכום, ולכן נלקחו בחשבון במסגרתו. (3), למשל, פירושו שדף מקור מסוים כלל 3 הצהרות בעת כתיבת הסיכום.

נקודות עיקריות (ראשוני):

 • עלינו להתמקד באופן משמעותי בפיתוחים טכנולוגיים שונים, לרבות במסגרת השקעה בפורמטי ידע חלופיים (לדוגמה: שמע ומפות), מכשירים ניידים, חיפוש קולי, מציאות רבודה, בינה מלאכותית, וויקינתונים (Ar, Bn, De, En, Es, Fr, He, Hi, It, Meta, Pl, Vi, Zh).
 • מספר קהילות הדגישו את הצורך בתכנות רב-לשוניות טובות יותר, כמו גם תמיכה בתרגום, עד לרמה של יצירת פרויקט אחד במספר רב של שפות, אולי במקביל לשילוב של הוויקי הקיימים; והתמקדות באיכות התוכן, עם אופציה להכללת אפשרות לתוכן בתשלום (De, Es, He, Hi, It, Ja, Meta, Pl, Pt, Sv, Ru, Zh).
 • מספר קהילות הדגישו את הצורך לפעול ליצירת סביבה ידידותית יותר ופתוחה יותר כלפי עורכים חדשים, כולל נקיטת צעדים נוספים כנגד הטרדות למיניהן, ואמצעים שונים להקטנת הפער בין המינים (Bn, De, Es, Fr, Meta, Pt, Ru, Vi).
 • מספר קהילות הדגישו את הצורך בשיתוף פעולה הדוק יותר מול מוסדות חינוך, עד לרמה של יצירת "סניפי ויקימדיה" במוסדות אלו (Ar, Bn, Es, He, Hi, It, Vi).
 • הקהילות האסייתיות והאנגליות נטו להדגיש את החשיבות של הגישה הלא-מקוונת לפרויקטים השונים, והנגישות שלנו לאזורים הכפריים, על מנת להביא את ויקימדיה לכל כפר (Bn, En, Hi, Vi).
 • מספר קהילות שבו והדגישו את הצורך בשיתוף פעולה הדוק יותר מצד קרן ויקימדיה בנושאים טכניים (De, Ru), ותיארו חשש לפיו התנועה מאבדת בהדרגה את המיקוד שלה בתחום החינוכי כתוצאה מפוליטיזציה, וריכוז יתר מטעם קרן ויקימדיה (De, Fr, He, Meta, Pl).


 • הדיון בוויקיפדיה הערבית (3) העלה את הרעיון שתכניות החינוך בוויקיפדיה צריכות להיות בראש סדר העדיפויות, כולל פתיחת משרדי ויקימדיה קבועים במוסדות חינוך (§Ar1) . במקביל,

הדיון בקבוצת הפייסבוק (4) הדגיש את החשיבות בהתמקדות בשיפור ההיבטים הטכניים השונים של פרויקטי ויקימדיה.

 • הדיון בקהילה הבנגלית (35) העלה מספר נקודות מבט שונות, ביניהן התמקדות בביזור התנועה עם דגש על אזורים כפריים (§Bn1.2, §Bn1.31), פיתוח של ויקינתונים (§Bn1.6, §Bn1.25), גיבוש אווירה מקבלת פנים (§Bn1.21). , שיתוף פעולה מול ארגונים בעלי פעילות דומה (§Bn1.7), פיתוח כלי תיקון איות ודקדוק (§Bn1.5) ויצירת ספר שמע על גבי ויקיטקסט (§Bn1.8). כתיבת ערכים צריכה להיות קלה יותר, ולשלב דגש על איכות התוכן, כמו גם על היקפו. תחרויות כתיבה בינלאומיות עשויות להיות דבר חיובי, לרבות מתן תגמול עבור תרומה (כמו נתונים לנייד), יצירת קשר עם סטודנטים, וניהול מערך חונכות מקיף (§Bn1.20, §Bn1.33). יש לשים דגש על קידום פרויקטי ויקי נוספים (§Bn1.26), וכל הפרויקטים נדרשים להיות משולבים בוויקינתונים §Bn1.25). בנוסף, חברים בקבוצת המפגש הבנגלית (6) הציעו לקדם את הפרויקטים של ויקימדיה באמצעות "אוטובוסי-ספריה" ולוחות שנה (§Bn2.5, §Bn2.4). יש גם להתייחס לפערי המגדר והתוכן (§Bn2.5, §Bn2.4).
 • הקהילה הטאיוונית (ברובה) בפייסבוק הציגה את שאיפתה להגדיל את מספר ואיכות הערכים בוויקיפדיה. יושב הראש לשעבר של שלוחת ויקימדיה המקומית ציין בפגישה כי המחסור במשאבים היא בעיה קבועה עבור הקהילה הטאיוונית. הקהילה מעוניינת בהגברת התמיכה מצד קרן ויקימדיה, הן מבחינה כספית והן מבחינה טכנית, על מנת שהקהילה תוכל להתפתח בצורה טובה יותר.
 • ויקיפדים מקרב ויקיפדיה האנגלית (13) סברו שעלינו להתמקד ביכולת גישה לא-מקוונת לתוכן (§En1), באיכות התוכן (§En11), ובמאפיינים בסגנון גרפים ומפות (§En4). אנו צריכים לעבור בשיתוף פעולה מול בעלי ברית מחוץ לתנועה, ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם קהילות בינלאומיות בסגנון הקהילה הטכנית (§En5). בעיות כמו עריכות בתשלום שנעשות במסווה (§En3), והשימושיות המוגבלת של ויקינתונים (§En8), נדרשות אף הן לקבל התייחסות, וכדאי לבחון את האפשרויות השונות לעשיית שימוש בפלטפורמות של בינה מלאכותית במסגרת ויקימדיה (§En13)..
 • חברי ויקיפדיה הצרפתית (66), סברו שעלינו להתמקד בפרויקטי ויקי קטנים יותר (§Fr1), לגבש קהילה בינלאומית (§Fr2), לקדם פרויקטים מקומיים שונים (§Fr4), לשדרג ולהשמיש את הפלטפורמה של ויקימדיה (§Fr5), לאפשר חיפוש קולי ובאמצעות מציאות רבודה (§Fr57), וליצור כללים נוקשים יותר כנגד הטרדות (§Fr7). יש להתמקד באיכות (§Fr39), ביצירת מגוון פרויקטי ויקי בכל שפה (§Fr11), ביצירת אווירה פתוחה ומקבלת כלפי עורכים חדשים (§Fr6), ובשיתופי פעולה חוצי תרבויות (§Fr25). צריך גם לחשוב על מידת הניטרליות של הפרויקט (§Fr15), ועל שיתוף ידע בשפות שונות ובתחומים שונים (§Fr13). יש גם צורך לעודד שימוש בכלי מדיה/ניו מדיה לצורך קידום הפרויקטים השונים (§Fr41).
 • קהילת ויקיפדיה הגרמנית (37) דנה ברעיון של בחירה דמוקרטית של מועצות מומחים בקרב משתמשי ויקיפדיה, על מנת לשפר את האיכות של המיזם (§De1.1 to 7). החשיבות של סביבה מקבלת פנים לעורכים חדשים (§De1.8) ושמירה על כלל הערכים מעודכנים (§De1.15) הודגשו אף הן. אף שויקינתונים יכולה להיות שימושית (§De1.18), מישהו נדרש לעדכן אותה בשוטף (§De1.19). הקהילה הדגישה את הצורך בדגש על איכות במקום על כמות (§De1.21). ויקיפדיה נדרשת להיות דמוקרטיה, וכל בעלי התפקידים בה נדרשים להיבחר על ידי הקהילה. כדאי אולי לשקול צמצום של קרן ויקימדיה, באמצעות מינוי מפקדה מחוץ לארה"ב וגיוס כספים באמצעות ארגונים שונים (§De1.13). יש צורך ליצור מערכת בקרת איכות פנימית, מדיניות מובנית ודפי הנחיות (§De1.30), וכן לחשוב מחדש על מעמדם של מקורות מרכזיים (§De1.25). במסגרת פגישה באוסטריה (31) הודגשה החשיבות ביצירת אווירה מקבלת פנים (§De2.1), איתור מקורות מידע חדשים (§De2.26) הכוללים קולות ותחומי ידע מגוונים יותר, והצורך בשמירת התוכן מעודכן (§De2.21).
 • קהילת ויקיפדיה העברית (17) התייחסה לצורך להתמקד בעובדות ולשמור על עיקרון הניטרליות (§He2), וליצור קשר עם קהל יעד רחב יותר (§He1). יש לחשוב מחדש על אופן העיצוב של פרויקטי ויקימדיה (§He12), לפעול לאימוץ טכנולוגיות חדשניות (§He6), להדק את שיתוף הפעולה מול האקדמיה ולגייס סטודנטים להרחבת המיזם (§He17), להתמקד באיכות הערכים (§He10) ובאינטגרציה בין פרויקטי הויקי השונים (§He8), וכמו כן לחשוב מחדש על הנושא של עריכה בתשלום (§He13).
 • קבוצת הוואסטאפ של הוויקיפדים ההינדים (25) ציינה שאנו צריכים לבזר את הארגונים הפורמליים של התנועה (§Hi1.2), ולהתמקד בהגעה לכל כפר וכפר (§Hi1.6). יש לשים דגש על גישה לוויקיפדיה ממכשירים ניידים (§Hi1.18), ואפליקציית ויקיפדיה צריכה להיות מותקנת מראש בכל המכשירים (§Hi1.18). חשוב גם גם לערב סטודנטים ומורים במיזם על ידי שיתוף פעולה עם מוסדות חינוך (§Hi1.7). יש לפעול על מנת להתרחב הן מבחינת הכמות (§Hi1.20) והן מבחינת האיכות (§Hi1.14), כאשר כדאי להקל על תרגום תכנים בין שפות שונות (§Hi1.24). חשוב גם ליצור אווירה פתוחה ומקבלת פנים כלפי עורכים חדשים (§Hi1.25). הדיון בגוגל הנגאוטס (12) גם הדגיש את הצורך ביצירת גישה קלה יותר לוויקיפדיה ממכשירים ניידים (§Hi2.3), כמו גם את החשיבות בתיאום מול ארגונים אחרים (§Hi2.6) ומול הממשלה (§Hi2.6) על מנת שוויקיפדיה תגיע לכפרים נוספים (§Hi2.5). כדאי לשווק את ויקיפדיה במסגרת המדיה החברתית (§Hi2.7), כמו גם לשתף פעולה מול מוסדות חינוך, בהנחייתם של עובדים בתשלום (§Hi2.10). חשוב ליצור הדרכות, ספרים אלקטרוניים וחומרים אחרים בשפות המקומיות (§Hi2.8).
 • קהילת ויקיפדיה האיטלקית (14) הדגישה את הצורך באחידות של התבניות (§It1.11), דפים מנחים ומדריכי סגנון ועיצוב (§It1.8), כמו גם קשר הדוק יותר בין שפות ופרויקטים שונים (§It1.1). חשוב להתמקד בגיוס עורכים חדשים (§It1.5). כדאי לחשוב על דרכים נוספים להגיע לילדים (§It1.14) ולסטודנטים, לדוגמה באמצעות שיתוף פעולה עם ארגוני נוער. במסגרת הדיון בוויקיציטוט האיטלקית (5) הועלה הצורך בשיפור הקווים המנחים, בצורה שתעודד הגעת עורכים חדשים (§It2.2). כדאי לחשוב גם על מאגר מידע שיתופי לצורך ריכוז התוכן (§It2.4). מיזם ויקיציטוט צריך לקיים נוכחות משמעותית במסגרת המדיה החברתית (§It2.5). העורכים בויקיטקסט האיטלקית (13) הציעו שהפרויקטים השונים של ויקימדיה צריכים לקיים קשר יותר הדוק ביניהם (§It3.1) ושוויקיטקסט בפרט צריך להיות מקושר עם פרויקטים אחרים (§It3.6). חשוב גם לשפר את ההיבטים הטכניים של ויקיטקסט, כך שיהיה קל יותר להוסיף תוכן, גם ממכשירים ניידים (§It3.8). מספר משתתפים תמכו בהוספת טקסטים חופשיים נוספים (§It3.3), בעוד שאחרים טענו שיש להתמקד במקורות סרוקים (§It3.15). במסגרת הדיון בויקיברסיטה האיטלקית (6), הוצע שעל התנועה להתמקד יותר בפרויקטי האחות של ויקיפדיה (§It4.1), וכן להתמקד בבתי ספר ובילדים באמצעות שיתוף פעולה עם פרויקטים כמו Vikidia (§It4.5).
 • משתמש יפני מנוסה חש שמטרתו של מיזם ויקינתונים אינה ברורה, ולא קל להסבירה למשתמשים חדשים. קבוצה נוספת (3) חשה שוויקיפדיה היפנית כוללת פערי מידע ניכרים ביחס לתחומי ידע מסוימים, כמו לדוגמה מדעי המחשב (§Ja2.2). במסגרת דיון שנערך במסנג'ר של פייסבוק (9), נטען שיש צורך להתמקד בשלמות ובפיזור של הפרויקטים (§Ja3.1), והבהרה של הרישיונות (§Ja3.6). צריך גם להתמקד במבנה הנתונים (§Ja3.4), יחסי הנתונים (§Ja3.3), קלט ופלט של הנתונים בויקינתונים (§Ja3.9), שחרור תוכן נוסף (§Ja4.2), וגיוס עורכים איכותיים נוספים (§Ja4.3).
 • במסגרת הדיון במטא-ויקי (21) הודגש הצורך בהקפדה על איכות התוכן והצורך להתמודד עם מידע שגוי (§Meta4), עריכות בתשלום (§Meta18) ויח"צנות סמויה (§Meta7). בעוד שמשתמש אחד צידד בקידום המאמצים של קרן ויקימדיה להשגת תוכן חופשי (§Meta3), משתמש אחר סבר שיש להתמקד בפיתוח התכנה במטא-ויקי (§Meta2). יש גם להתמקד בשיתוף הפעולה בין קהילות שונות, השלוחות הנפרדות (§Meta20), וארגונים שונים בעלי פוטנציאל לשיתוף פעולה (§Meta21). יש לקדם את הפצת הידע ברחבי העולם באמצעות מתן אפשרות לגישה לא-מקוונת, ושיפור הנגישות למידע. יש להתמקד בשיפור ההיבטים הטכניים של ויקימדיה (§Meta12), כמו גם האפשרות להתמודד עם אלמנטים כמו מפות וגרפים (§Meta19). יש גם להתמקד בפערי מגדר ובפערי תוכן (§Meta6), ולשפר את הקשרים הפנימיים במסגרת ויקינתונים (§Meta14). צריך גם לקדם שימוש בתמונות פנורמה (§Meta13) ולכבד האחד את השני חרף ההבדלים השונים (§Meta5).
 • במסגרת ויקיפדיה הפולנית (18), משתתפים טענו שהעריכה בוויקיפדיה צריכה להיות פשוטה יותר (§Pl1.5), ושהתכנה צריכה לתמוך יותר במיזם הרב-לשוני (§Pl1.1). משתמשים מסוימים הציעו ליצור ויקיפדיה אחידה לכל השפות, עם כלי תרגום מיוחדים (בסגנון מטא-ויקי), שיאפשרו תרגום מאמרים לכלל השפות השונות (§Pl1.8). הוצע שעורכים בתשלום בעלי גישה למאגרי ידע יכולים לסייע בשמירה על התוכן מעודכן (§Pl1.7). צוין גם שקרן ויקימדיה צריכה להישאר חופשית מפוליטיקה (§Pl1.2), ושחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה צריך לייצג את הקהילה בצורה טובה יותר (§Pl1.3). נטען שקרן ויקימדיה צריכה לשמש רק כארגון תמיכה, ולא להוביל בעצמה פרויקטים שונים (§Pl1.14). יש להתמקד בפרויקטי האחות של ויקיפדיה (§Pl1.15), ובאוטונומיה ההתנהלותית של ויקיפדיה בשפות שונות (§Pl1.18). יש לאמץ כלי להמרת קבצי שמע והעלאתם לקומונס (§Pl1.17). במסגרת הדיון בקבוצת הפייסבוק הודגש הצורך בשיפורים טכנולוגיים (§Pl2.1), והתייחסות להטיות פוליטיות (§Pl2.2).
 • הדיון בוויקיפדיה הפורטוגזית (8) התייחס לצורך ביצירת אווירה מקבלת פנים, עם מנגנונים מיוחדים לטיפול בהטרדות, סכסוכים, והסטת דיונים. חשוב להשקיע מאמץ בגישור על פערי ידע הרלוונטיים לקהל המקומי, ותרגום תוכן לא צריך להיות בעדיפות גבוהה.
 • במסגרת הדיון בשפות הרוסיות (7) הועלה הצורך בקידום הרב-לשוניות (§Ru1.3) והשונות בין אזורים גאוגרפיים שונים (§Ru1.1), לאפשר שימוש פשוט יותר ולשפר את אופן ההתמודדות של קרן ויקימדיה מול שינויים טכניים (§Ru1.5). במסגרת דיון נוסף (6) הדגיש את החשיבות של המודל השיתופי של התנועה (§Ru2.3), הציג בעיות של עורכים חדשים בהצטרפות לקהילה (§Ru2.4), ואת הצורך בגיוון-לשוני רחב יותר (§Ru2.6).
 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה הספרדית (11), הועלה הרעיון של קריטריונים משותפים לכלל התנועה (§Es1.1), יחד עם הצורך בכלי תרגום ותמיכה לשונית טובים יותר (§Es1.6), גישה טובה יותר לתוכן (§Es1.4), שימור על עצמאותה של התנועה (§Es1.6), והשימוש בוויקיפדיה ככלי הוראה (§Es1.7). הודגשה החשיבות בקבלת פנים למשתמשים חדשים (§Es1.8), בשימור עורכים (§Es1.10), מודרניזציה של ממשק ויקיפדיה (§Es1.9), וניתוח של המבנה הנוכחי של התנועה (§Es1.11). בקבוצת הטלגרם הספרדית (1), הייתה תמיכה בביקורת על התוכן מצד מומחים חיצוניים.
 • הדיון בוויקיפדיה השבדית (6) השווה את ויקיפדיה השוודית לאנציקלופדיה הלאומית של המדינה (§Sv6), כאשר צוין שיש צורך בשיפור המהימנות (§Sv3) ובשיתוף פעולה בין ויקיפדיות שונות (§Sv5).
 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה הוייטנאמית (24), הושם דגש על איכות התוכן (§Vi2) ועל האתגרים הטכניים, כדוגמת כלי אנטי-ונדליזם (§Vi5) ותכנים פרסומיים (§Vi6). הדיון התייחס גם להזדמנויות, לדוגמה פעולה בתחומי החינוך (§Vi9), והעבודה הנדרשת במסגרת זו. יש גם להתמקד בגיוס עורכים חדשים (§Vi8), בגישה לא-מקוונת לתוכן (§Vi6), בשמירה על התוכן מעודכן (§Vi9), ובהוקרה לפעילותם של עורכים (§Vi7).