Jump to content

Iniciativa udržitelnosti

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Sustainability Initiative and the translation is 100% complete.
Vítejte na stránce Iniciativy udržitelnosti!

Iniciativa udržitelnosti si klade za cíl snížit dopad projektů Wikimedie na životní prostředí. Důvod je jednoduchý a lze ho nalézt přímo na Wikipedii: antropogenní změna klimatu je skutečností a je naší společnou odpovědností se ji snažit omezit, přestože i projekty nadace Wikimedie zanechávají značnou uhlíkovou stopu, zejména kvůli spotřebě energie a využívání letecké dopravy.

Iniciativa se v současné době zaměřuje na tři hlavní cíle:

  1. zelená energie pro servery Wikimedie
  2. vzdálená účast na Wikimanii a dalších akcích Wikimedie
  3. udržitelná investiční strategie pro nadaci Wikimedie

V roce 2017 přijala správní rada nadace Wikimedia na základě této iniciativy usnesení, v němž se zavázala minimalizovat celkové dopady nadace na životní prostředí, zejména pokud jde o servery, aktivity, cestování, provoz kanceláře, nákupy a zvýšené využívání zelené energie. 2020 Wikimedia movement strategy implementation recommendations (Doporučení k implementaci strategie hnutí Wikimedie 2020) se zavazují "upravit naše postupy tak, aby podporovaly environmentální udržitelnost naší planety".

Zelená energie pro servery Wikimedie

Wikipedie jen stěží splnila podmínky pro známku "D" v rámci hodnocení "Click Green Scorecard", které provedla společnost Greenpeace USA v roce 2015.[1]

Proč je to důležité?

Datacentra, které hostují Wikipedii a další projekty nadace Wikimedia, zanechávají výraznou uhlíkovou stopu: V roce 2018 pouze 6 % z celkem 2,8 gigawatthodin, které napájely servery Wikimedie, pocházelo z obnovitelných zdrojů, což mělo za následek uhlíkovou stopu 1,2 kilotonu. [2] Posouzení udržitelnosti nadace Wikimedia Foundation z roku 2019 uvádí, že přesun serverů na možnosti obnovitelné energie je jedinou nejvlivnější věcí ke snížení uhlíkové stopy organizace. [3]. Wikipedie by přitom, jako jedna z nejpopulárnějších webových stránek na světě, mohla naopak inspirovat další webové stránky, aby si také vybraly carbon-free hosting (tj. hosting, který nepoužívá uhlíkové zdroje energie), když velká jména jako Facebook[4] nebo Salesforce[5] již přešla na zelený hosting (hosting podporující udržitelnost, ekologický hosting).

Co je potřeba udělat?

Wikimedia Foundation by měla požádat poskytovatele datových center, aby přešli na zelenou energii, nebo si zvolili poskytovatele nabízející green hosting.

Kdo je za to zodpovědný?

Selena Deckelmann, produktová a technologická ředitelka Nadace Wikimedia

Jaký je aktuální stav?

Pracuje Čeká Pracuje Čeká V srpnu 2017 zaslala Nadace Wikimedia svým poskytovatelům hostingu CyrusOne a Equinix dopisy, ve kterých se dotázala na informace o zdrojích energie pro servery. Equinix odpověděl tím, že poukázal na svou nedávnou akvizici větrné farmy v Oklahomě – to ale nepomůže v dosažení cíle, protože servery Wikimedie jsou ve Virginii napojeny na jinou elektrickou síť. Společnost CyrusOne neodpověděla. V roce 2019 nadace Wikimedia Foundation zveřejnila strategický plán "identifikace příležitostí ke snížení emisí uhlíku" ve svých operacích.[6] V listopadu 2020 Nadace Wikimedia "zvažovala různé možnosti pro nové datacentrum využívající udržitelnou energii". [7]

Vzdálená účast na Wikimanii

Proč je to důležité?

Letiště Changi v Singapuru.

Mezinárodní cestování tvoří velký podíl na uhlíkové stopě hnutí Wikimedia: V roce 2019 způsobily lety financované WMF emise 1600 tun CO2.[8] Proto musíme hledat způsoby, jak méně využívat leteckou dopravu. Zrušení Wikimanie by bylo určitě kontraproduktivní, je ale třeba podpořit vzdálenou účast na této akci a dalších akcích okolo hnutí Wikimedia. Jako nejvhodnější řešení vzdálené účasti se nabízí videozáznamy nebo streamy.

Co je potřeba udělat?

Wikimedia Foundation by měla pro všechna setkání na Wikimanii a dalších akcích souvisejících s hnutím Wikimedia zajistit streamování videa a oznámit to s dostatečným předstihem.

Kdo je za to zodpovědný?

Jaime Villagomez, finanční ředitel Nadace Wikimedia

Jaký je aktuální stav?

Pracuje Čeká Na Wikimanii v roce 2016 v Esino Lario bylo zaznamenáno na video téměř každé setkání. Na Wikimanii v roce 2017 v Montrealu a na Wikimanii 2018 v Kapském Městě byla vysílána online pouze malá část setkání.

Na Wikimania 2019 ve Stockholmu byly vytvořeny některé videozáznamy. Emisní certifikáty byly zakoupeny pro odhadovanou uhlíkovou stopu konference. [9]

V roce 2019 Wikimedia Foundation zveřejnila strategický plán "vypracovat pokyny pro účast na vzdálených vs. osobních setkáních, včetně možností setkání s cílem upřednostňovat virtuální účast". [10]

Wikimanie 2020 byla zrušena kvůli pandemii, Wikimanie v letech 2021 a 2022 se konaly jen virtuálně. V roce 2023 se asi 1000 wikimediánů setkalo v Singapuru, bez možnosti vzdálené účasti.

Strategie udržitelných investic pro fond Wikimedia Endowment

Proč je to důležité?

Investicemi do udržitelných průmyslových odvětví dáváme své peníze tam, kde mají smysl – pokud chceme snížit svůj dopad na životní prostředí, Wikimedia Endowment by neměla financovat průmyslová odvětví náročná na uhlík.

Co je potřeba udělat?

Wikimedia Foundation by měla přijmout investiční strategii pro Wikimedia Endowment, která bere ohled na vliv investic na životní prostředí.

Kdo je za to zodpovědný?

Lisa Seitz-Gruwell, ředitelka pro rozvoj Nadace Wikimedia

Jaký je aktuální stav?

Pracuje Čeká Nadační fond Wikimedia Endowment byl do roku 2021 financován nadací Tides a předběžná investiční politika obsahovala pouze náznaky udržitelnosti. V roce 2021 bylo ukončeno financování pomocí nadace Tides a Nadace Wikimedia v současné době "zjišťuje", jak nejlépe zohlednit udržitelnost v konečné investiční politice. (Investiční politika pro vlastní investice nadace Wikimedia, která byla přijata v dubnu 2018, uvádí, že dlouhodobé investice by měly směřovat do "společností s vynikajícím profilem udržitelnosti, zejména v oblasti životního prostředí"; investiční politika tento cíl dále neupřesňuje.)

Jak mohu pomoci

Ukažte svou podporu!

V současné době podporuje iniciativu udržitelnosti více než 800 členů komunity. Vyjádřete prosím svou podporu tím, že přidáte své jméno na seznam podporovatelů!

Svou podporu můžete projevit také na své uživatelské stránce: Userboxy jsou dostupné na Meta, anglické Wikipedii, německé Wikipedii, francouzské Wikipedii a italské Wikipedii.

Další informace

Prezentace iniciativy udržitelnosti z Wikimanie 2017.

Poznámky