آیین‌نامهٔ فراگیر رفتاری/ کمیتهٔ هماهنگی/ منشور / اطلاعات رأی‌دهندگان

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Coordinating Committee/Charter/Voter information and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
آیین‌نامه فراگیر رفتاری

رأی به «تصویب منشور کمیته هماهنگی کد رفتار جهانی» (U4C) از ۱۹ ژانویه تا فوریه ۲ ۲۰۲۴ ساعت 23:59:59 (UTC) از طریق نظرسنجی امن باز خواهد بود. همه رای دهندگان واجد شرایط در جامعه ویکی مدیا این فرصت را دارند که از پذیرش منشور U4C حمایت یا مخالفت کنند و دلیل آن را به اشتراک بگذارند. تصویب منشور برای ایجاد قوانین و رویه برای این کمیته جدید ضروری است. اطلاعات بیشتر در مورد هدف و دامنه U4C در اینجا قابل مشاهده است. جزئیات بیشتر در مورد دستورالعمل های رای دادن و واجد شرایط بودن رای دهندگان را در زیر بیابید.

لطفاً سؤالات متداول رأی‌گیری را برای اطلاعات در مورد رأی‌دهی مرور کنید.

فرآیند رأی‌گیری

اگر واجد شرایط رأی‌دادن هستید:

 1. منشور را برای U4C مرور کنید.
 2. در مورد حمایت یا مخالفت با تصویب منشور تصمیم بگیرید. در صورت مخالفت، تغییرات توصیه‌شده در منشور را بنویسید تا در رأی‌تان لحاظ شود.
 3. بیاموزید که چگونه رأی خود را با SecurePoll ثبت کنید.
 4. به صفحهٔ رأی‌گیری SecurePoll بروید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
 5. به سایر اعضای اجتماع‌تان برای رأی‌دادن یادآوری کنید!

چه چیزی در حال رأی‌گیری است؟

یکی از توصیه‌های کلیدی از اهداف استراتژیک برای سال ۲۰۳۰، ایجاد UCoC مشترک و دستورالعمل‌هایی برای اجرا برای ارائهٔ یک خط پایهٔ جهانی از رفتار قابل قبول برای کل جنبش بدون تحمل آزار و اذیت بود.

دستورالعمل‌های اجرایی (EG) برای UCoC در ژانویهٔ ۲۰۲۳ توسط ویکی‌مدین‌ها تصویب شد و در مارس ۲۰۲۳ توسط هیئت امناء تأیید گردید. EG خواستار ایجاد کمیته‌ای برای هماهنگی اعمال UCoC در پروژه‌های ویکی‌مدیا است. برای عملکرد خوب و کار با گروه‌ها و فرآیندهای اجتماعی موجود، منشور این کمیتهٔ جدید مورد نیاز است. منشور توسط داوطلبان کمیتهٔ سازندهٔ U4C نوشته شده است.

در منشور U4C وجود دارد؟

از خلاصهٔ منشور:

پیش‌نویس منشور کمیته هماهنگی آیین‌نامهٔ فراگیر رفتاری (U4C) خط‌مشی‌ها، رویه‌ها و فرآیندهایی را که کار U4C را هدایت می‌کنند، تشریح می‌کند.

بخش‌های اولیه پیش‌نویس، سازمان‌دهی کمیته، از جمله هدف و دامنهٔ کار کمیته، مسئولیت‌های آن و صلاحیت و فرآیندهای انتخاباتی اعضای کمیته را مشخص می‌کند.

بخش‌های بعدی، انتظارات داخلی در مورد رفتار، اخراج و شفافیت و محرمانه بودن کار کمیته را پوشش می‌دهند. بخش‌های باقی‌مانده فرآیندهای نظارت، بررسی و پشتیبانی UCoC و دستورالعمل‌های اجرایی را پوشش می‌دهند. آنها همچنین ارائهٔ ابزارها و آموزش برای جامعه برای استفاده با UCoC و دستورالعمل‌های اجرایی و همچنین نحوهٔ تعامل و همکاری U4C با بنیاد ویکی‌مدیا و سایر ساختارهای حاکمیتی جنبش را پوشش می‌دهند.

منشور در سپتامبر ۲۰۲۳ توسط اجتماعات ویکی‌مدیا بررسی شد و بر اساس نگرانی‌های جامعه بازنگری‌هایی انجام گرفت.

چرا باید رأی دهید؟

مهم است که U4C با ساختارهای حاکمیت اجتماعی موجود به خوبی کار کند و ارزش‌های جامعه را منعکس کند. یک منشور قوی به کمیته کمک می‌کند تا نحوهٔ استفاده از UCoC را در جوامع ما نظارت کند و ابزارهای لازم برای حل مشکلات مربوط به اجرا را در صورت وقوع در اختیار آن قرار دهد.

نحوهٔ رأی‌دهی

نمونه‌ای از برگهٔ رأی SecurePoll. به خصوص توجه داشته باشید که votewiki ممکن است نشان دهد که شما وارد سیستم نشده‌اید. رأی شما همچنان حساب می‌شود.

"لطفاً قبل از رفتن به SecurePoll این بخش را بخوانید تا اطلاعات مفیدی را بیاموزید تا تجربهٔ رأی‌دادن خود را به‌درستی پیش ببرید.""

برگهٔ رأی سؤال رأی‌گیری را ارائه می‌دهد و دو گزینه دارد: «نه» و «بله».

 • یک کادر «دیدگاه» مکانی را برای شما فراهم می‌کند تا در مورد هرگونه نگرانی در مورد دستورالعمل‌های پیشنهادی نظر دهید.
 • سپس SecurePoll به شما اطلاع می‌دهد که رأی‌تان ثبت شده است.
 • می‌توانید مجدداً رأی دهید. سیستم، رأی قبلی شما را بازنویسی می‌کند. می‌توانید این کار را هر چند بار که دوست دارید انجام دهید.

نتیجهٔ رأی‌گیری چگونه تعیین می‌شود؟

برای حرکت به سمت انتخاب کمیتهٔ جدید، به آستانهٔ حمایت بالای ۵۰ درصد از کاربران شرکت‌کننده نیاز است. در حال حاضر، جنبش یک تمرین واحد در مورد فرآیندهای رأی‌گیری قبول/شکست برای دنبال کردن ندارد (برخی از فرآیندها از چیزی نزدیک به ابراکثریت (⅔) استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از اکثریت ساده (۵۰٪ +۱) استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از رأی عددی اجتناب می‌کنند). برای این فرآیند، به جهت تطبیق آن با با اکثر همه‌پرسی‌ها در حوزه‌های قضایی دنیای واقعی، اکثریت سادهٔ آرا انتخاب شد.

از رأی‌دهندگان پرسیده می‌شود که کدام عناصر و چرا باید تغییر کنند. اگر رأی اکثریت «نه» را ایجاد کند، تیم پروژهٔ UCoC دلایل ارائه‌شده توسط رأی‌دهندگان «نه» را ناشناس و سپس آنها را منتشر می‌کند. اعضای کمیتهٔ سازندهٔ U4C به بهبود منشور بر اساس نگرانی‌های مطرح‌شده در فرآیند رأی‌گیری نگاه خواهند کرد. مشابه این روند، بازنگری‌ها برای بررسی منتشر می‌شود و رأی‌گیریی دوم برگزار می‌شود.

آیا افرادی خارج از بنیاد ویکی‌مدیا در بررسی دقیق رأی برای تأیید صحت، مشارکت خواهند داشت؟

نتیجهٔ رأی‌گیری توسط ویکی‌مدین‌های غیرکارمند باتجربه در رأی‌گیری‌های جنبش و فرآیندهای راستی‌آزمایی، از نظر تخلفات بررسی می‌شود. ناظران رأی عبارتند از:

صلاحیت رأی

صلاحیت رأی‌دادن توسط هیئت امنای ویکی‌مدیا تعیین می‌شود. همهٔ مشارکت‌کنندگان ثبت‌شدهٔ ویکی‌مدیا که حداقل الزامات فعالیت را دارند، کارکنان و پیمانکاران بنیاد ویکی‌مدیا (که قبل از ۴ اکتبر ۲۰۲۳ شاغل بودند28 November 2023)، و متولیان فعلی و سابق بنیاد ویکی‌مدیا، این فرصت را خواهند داشت تا در مورد منشور پیشنهادی در SecurePoll رأی دهند.

ویراستاران

می‌توانید با هر حساب ثبت‌شده‌ای که در هر یک از پروژه‌های ویکی‌مدیا دارید رأی دهید. هر شخص می‌تواند فقط یک بار رأی دهد، صرف نظر از اینکه چند حساب داشته‌باشد. برای واجد شرایط بودن، هر حساب باید:

 • در بیش از یک پروژه بسته نباشد.
 • و ربات نباشد.
 • و حداقل ۳۰۰ ویرایش قبل از ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ در یکی از پروژه‌های ویکی‌مدیا انجام داده باشد.
 • و حداقل ۲۰ ویرایش را بین۲۲ آوریل ۲۰۲۳ تا ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ انجام داده‌باشد.

ابزار واجد شرایط بودن حساب را می توان برای تأیید سریع واجد شرایط بودن رأی ویرایشگر اصلی استفاده کرد.

توسعه‌دهندگان

توسعه‌دهندگان واجد شرایط رأی‌دادن هستند اگر:

 • مدیران سرور ویکی‌مدیا با دسترسی به shell باشند
 • یا حداقل یک تعهد ادغام‌شده به هر مخزن‌های ویکی مدیا در Gerrit، بین ۲۲ آوریل ۲۰۲۳ و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ انجام داده باشند.

معیارهای اضافی:

 • یا حداقل یک تعهد ادغام‌شده به هر مخزن در nonwmf-extensions یا nonwmf-skins، بین ۲۲ آوریل ۲۰۲۳ و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ انجام داده باشد.
 • یا حداقل یک تعهد ادغام‌شده به هر مخزن ابزار ویکی‌مدیا (برای مثال magnustools) بین ۲۲ آوریل ۲۰۲۳ و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ انجام داده باشد.
 • یا حداقل ۳۰۰ ویرایش قبل از ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ انجام داده باشید و حداقل ۲۰ ویرایش را بین ۲۲ آوریل ۲۰۲۳ و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ در translatewiki.net انجام داده باشد.
 • یا نگهبانان/مشارکت‌کنندگان هرگونه ابزار، ربات، اسکریپت‌های کاربر، ابزارک‌ها، و ماژول‌های Lua در ویکی‌های ویکی‌مدیا.
 • یا بطور عمده در طراحی و/یا فرآیندهای بازبینی توسعهٔ فنی مرتبط با ویکی‌مدیا شرکت داشته باشد.

توجه: اگر معیارهای اصلی را داشته باشید، بلافاصله می‌توانید رأی دهید. با توجه به محدودیت‌های فنی SecurePoll، افرادی که معیارهای اضافی را دارند ممکن است نتوانند مستقیماً رأی دهند، مگر اینکه هر یک از معیارهای دیگر را داشته باشند. اگر فکر می‌کنید که معیارهای اضافی را دارید، لطفاً حداقل چهار روز قبل از آخرین تاریخ رأی‌گیری، به ucocproject@wikimedia.org ایمیل بزنید.

کارکنان و پیمانکاران بنیاد ویکی‌مدیا

کارکنان و پیمانکاران فعلی بنیاد ویکی‌مدیا در صورتی که از ۴ اکتبر ۲۰۲۳ توسط بنیاد ویکی‌مدیا استخدام شده باشند، واجد شرایط رأی‌دادن هستند.28 November 2023

کارکنان و پیمانکاران وابسته به جنبش ویکی‌مدیا

کارکنان و پیمانکاران فعلی چپترها، سازمان‌های موضوعی، و گروه‌های کاربری بنیاد ویکی‌مدیا واجد شرایط رأی‌دادن هستند، در صورتی که از ۴ اکتبر ۲۰۲۳ در سازمان خود استخدام شده باشند.28 November 2023

اعضای هیئت‌مدیرهٔ بنیاد ویکی‌مدیا

اعضای فعلی و سابق هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا واجد شرایط رأی‌دادن هستند.

سوالات متداول رأی‌گیری

 1. چگونه می‌توانم واجد شرایط بودن خود را تأیید کنم؟'" ویراستاران می‌توانند از ابزار AccountEligibility برای تأیید صلاحیت در انتخابات فعلی استفاده کنند. صفحهٔ اطلاعات حساب جهانی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعداد ویرایش و سابقهٔ مشارکت شما در دسترس است.
 2. شرایط واجد شرایط بودن چگونه تنظیم می‌شوند؟ اینها همان شرایطی هستند که برای انتخابات هیئت امنا استفاده می‌شوند.
 3. رأی‌دهندهٔ واجد شرایط نمی‌تواند رأی دهد ممکن است پیامی دریافت کنید: متأسفیم، شما در لیست از پیش تعیین‌شده کاربران مجاز به رأ‌ی‌دادن در این انتخابات نیستید. مطمئن شوید که وارد سیستم شده‌اید. مطمئن شوید که از متاویکی رأی می‌دهید، می‌توانید از این پیوند برای رفتن به صفحه شروع رأی‌گیری استفاده کنید. اگر توسعه‌دهنده، کارمند بنیاد ویکی‌مدیا یا عضو هیئت مشورتی هستید، ممکن است نتوانیم شما را با نام کاربری خاصی مطابقت دهیم. برای اضافه شدن به لیست باید با ucocproject@wikimedia.org تماس بگیرید. اگر هنوز قادر به رای دادن نیستید و معتقدید که باید بتوانید در صفحه بحث انتخابات پیام بگذارید یا با ucocproject@wikimedia.org تماس بگیرید. پاسخ باید ظرف ۷۲ ساعت ارسال شود.
 4. نمی‌توانم به VoteWiki وارد شوم. برای رأی‌دادن نیازی به ورود به VoteWiki نیست. اگر برگهٔ رأی را می‌بینید، SecurePoll با موفقیت شما را شناسایی کرده‌است. به دلایل امنیتی، فقط تعداد محدودی حساب در VoteWiki ثبت شده‌اند.
 5. آیا کسی می‌تواند ببیند من چه رأیی دادم؟ نه، انتخابات امن است. انتخابات از نرم‌افزار SecurePoll استفاده می‌کند. آرا مخفی است هیچ‌کس از هیئت‌مدیره یا هیچ‌کس از کارکنان بنیاد ویکی‌مدیا به آنها دسترسی ندارد. یکی از اعضای تیم اعتماد و ایمنی در بنیاد ویکی‌مدیا، کلید رمزگذاری انتخابات را در دست دارد. پس از فعال شدن کلید، انتخابات متوقف می‌شود.
 6. چه داده‌هایی در مورد رأی‌دهندگان جمع‌آوری می‌شوند؟ برخی از داده‌های شناسایی شخصی رأی‌دهندگان توسط افراد معدودی که انتخابات را حسابرسی و شمارش می‌کنند قابل مشاهده است. به متصدیان تصویب همان‌طور که در بالا اعلام شد مراجعه کنید. این شامل آدرس آی‌پی و عامل کاربر است. این داده‌ها ۹۰ روز پس از انتخابات به‌طور خودکار حذف می‌شوند.
 7. این داده‌ها چگونه استفاده خواهند شد؟معیارهای مربوط به این انتخابات در نتایج صفحات انتخاباتی در متا و گزارش پس از تحلیل انتخابات خلاصه می‌شود. هیچ اطلاعات قابل شناسایی شخصی منتشر نخواهد شد. این اطلاعات قابل شناسایی شخصی ممکن است برای تعیین تعداد رأی دهندگان مستقل و پراکندگی جهانی رأی دهندگان استفاده شود.
 8. وقتی رای می‌دهم، هیچ تأییدیه‌ای نمی‌بینم که رأی دریافت شده‌است و یک پیام خودکار ظاهر می‌شود که می‌گوید برای رای دادن باید وارد سیستم شوم. چه اتفاقی می‌افتد؟ برای رأی‌دادن نیازی به ورود به ویکی نیست. این خطا احتمالاً یک مشکل حافظه پنهان است. بابت این دردسر پوزش می‌خواهیم: لطفاً دوباره در صفحه فرود SecurePoll رأی دهید. این باید برای شما پیامی داشته باشد که می‌گوید "رأی‌گیری در یک ویکی مرکزی انجام می‌شود. لطفاً برای انتقال روی دکمه زیر کلیک کنید." با کلیک بر روی دکمه شما را به سرور رای‌گیری ارسال می‌کند و به شما اجازه رای می‌دهد. همچنین توجه داشته باشید که می‌توانید هر چند بار که دوست دارید اولویت‌های رای خود را تعیین یا تغییر دهید. فقط یک رای برای هر کاربر ذخیره می‌شود و سیستم به سادگی رای (های) قدیمی شما را با رای جدید جایگزین می‌کند و رای (های) قبلی را رد می‌کند. هنگامی که فرایند رای‌گیری شما کامل شد، رسیدی روی صفحه نمایش شما نمایش داده می‌شود که ممکن است آن را به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه رای داده‌اید نگه دارید.
 9. چگونه از سیستم رأی‌گیری در برابر ورود چندین رای توسط کاربران محافظت می‌شود؟ فقط یک رای به ازای هر کاربر در سیستم ذخیره می‌شود. شما آزاد هستید که هر چند بار که دوست دارید تنظیمات برگزیده رای خود را تعیین یا تغییر دهید. سیستم به سادگی رای (های) قدیمی شما را با رای جدید جایگزین می‌کند و رأی(های) قبلی را کنار می‌گذارد.
 10. آیا کارکنان به روشی خاص مجبور یا تشویق می‌شوند که رای دهند؟ ما همه را تشویق می‌کنیم که مستقل رای دهند. برای اینکه منشور مؤثر باشد، ما به ورودی صادقانه نیاز داریم تا به ما کمک کند تشخیص دهیم که آیا زمینه‌های بهبود مورد نیاز وجود دارد یا خیر.
 11. آیا تیم اعتماد و ایمنی در رابطه با نتیجهٔ رای‌گیری مغرضانه عمل می‌کند؟؟ واحد اعتماد و ایمنی دارای سه بازو است: خط مشی، اطلاعات نادرست، و عملیات. تیم تسهیل‌کننده UCoC تیم سیاست گذاری است. تیم خط‌مشی در بررسی رفتار کاربر شرکت نمی‌کند. در حالی که اعتقاد بر این نیست که تیم عملیات مغرضانه بوده یا خواهد بود، این جداسازی عملکردها دقیقاً برای جلوگیری از سوگیری غیرعمدی بوده‌است. تیم خط مشی بر اساس این که آیا این سند ایجاد شده مشترک در اولین اجرا به تأیید می‌رسد یا خیر یا نیاز به توسعه بیشتر است، ارزیابی نمی‌شود. با این حال، این تیم در مورد اینکه آیا با جامعه خوب کار می‌کند یا خیر ارزیابی می‌شود. این به معنای توسعه یک رویکرد مشترک برای اجرای UCoC است که برای جامعه کارایی داشته باشد. هدف ما این است که این مسئولیت را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم.
 12. سایر سوالاتی که در اینجا ذکر نشده‌اند برای خطاهای فنی یا سیستم رأی دهی، لطفاً به ucocproject@wikimedia.org ایمیل بزنید. لطفاً نام کاربری را که می‌خواهید رأی دهید را مشخص کنید