Evrensel Davranış Kuralları/Koordinasyon Komitesi/Tüzük/Seçmen bilgilendirme

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Coordinating Committee/Charter/Voter information and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
Evrensel Davranış Kuralları

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) tüzüğünü onaylamak için oylama 19 Ocak'tan 2 Şubat 2024 23:59:59'a (UTC) kadar SecurePoll aracılığıyla gerçekleşecektir. Wikimedia topluluğundaki tüm uygun seçmenler, EDKKK Tüzüğünün kabul edilmesini destekleme veya karşı çıkma ve nedenini paylaşma fırsatına sahiptir. Tüzüğün onaylanması, bu yeni Komite için kurallar ve prosedür oluşturmak için gereklidir. EDKKK'nin amacı ve kapsamı hakkında daha fazla bilgi burada bulunabilir. Oylama talimatları ve seçmen yeterliği hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Oy kullanma hakkında bilgi için lütfen Oylama SSS'ini inceleyin.

Oylama süreci

Eğer oy kullanma hakkınız varsa:

 1. EDKKK Tüzüğünü gözden geçirin.
 2. Tüzüğün kabul edilmesini desteklemeye veya karşı çıkmaya karar verin. Karşı çıkıyorsanız, oyunuza eklemek üzere Tüzükte yapılması önerilen değişiklikleri yazın.
 3. SecurePoll ile oyunuzu nasıl kaydedeceğinizi öğrenin.
 4. SecurePoll Oylama sayfasına gidin ve talimatları izleyin.
 5. Diğer topluluk üyelerine oy vermelerini hatırlatın!

Ne oylanıyor?

2030 stratejik hedeflerinin temel tavsiyelerinden biri, tacize tolerans göstermeden tüm hareket için kabul edilebilir davranışların küresel bir altyapısını oluşturmak üzere bir EDK ve uygulama esaslarının ortaklaşa oluşturulmasıydı.

EDK için Uygulama Esasları (UE) Ocak 2023'te Wikimedia'lılar tarafından onaylandı ve Mart 2023'te Mütevelli Heyeti tarafından onaylandı. UE, EDK'nin Wikimedia projeleri genelinde uygulanmasını koordine etmek için bir komite oluşturulmasını gerektirmektedir. İyi çalışması ve mevcut topluluk grupları ve süreçleriyle birlikte çalışması için, bu yeni komite için bir Tüzük gereklidir. Tüzük gönüllü EDKKK Oluşturma Komitesi tarafından oluşturuldu.

EDKKK Tüzüğünde neler var?

Tüzük özetinden:

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) tasarı tüzüğü, EDKKK'nin çalışmalarına rehberlik edecek politika, prosedür ve süreçleri ana hatlarıyla belirlemektedir.

Tasarının ilk bölümleri, Komite'nin çalışma amacı ve kapsamı, sorumlulukları ve Komite üyeleri için uygunluk ve seçim süreçleri de dahil olmak üzere Komite'nin organizasyonunu ana hatlarıyla belirlemektedir.

Takip eden bölümler davranış, ret ve Komite çalışmalarının şeffaflığı ve gizliliğine ilişkin kurum içi beklentileri kapsamaktadır. Kalan bölümler EDKKK ve Uygulama Esaslarının izlenmesi, gözden geçirilmesi ve desteklenmesine yönelik süreçleri kapsamaktadır. Ayrıca, topluluğun EDK ve Uygulama Esasları ile kullanması için araçlar ve eğitim sağlamanın yanı sıra EDKKK'nin Wikimedia Vakfı ve diğer hareket hükümet yapılarıyla nasıl etkileşime gireceği ve etkileşimde bulunacağı da ele alınmaktadır.

Tüzük, 2023 yılının Eylül ayında Wikimedia toplulukları tarafından gözden geçirildi ve topluluk endişeleri doğrultusunda revize edildi.

Neden oy vermelisiniz?

EDKKK'nin mevcut topluluk yönetişim yapılarıyla iyi çalışması ve topluluk değerlerini yansıtması önemlidir. Güçlü bir tüzük, Komitenin EDK'nin toplumlarımızda nasıl kullanıldığını izlemesine yardımcı olacak ve ortaya çıktıklarında uygulama ile ilgili sorunları çözmek için ihtiyaç duyduğu araçları sağlayacaktır.

Nasıl oy kullanılır

SecurePoll oy pusulasının bir maketi. Özellikle votewiki'nin oturum açmadığınızı gösterebileceğini unutmayın. Oyunuz yine de sayılacaktır.

SecurePoll'a gitmeden önce lütfen bu bölümü okuyarak oylama deneyiminizin sorunsuz geçmesini sağlayacak faydalı bilgileri öğrenin.

Oy pusulasında oylama sorusu yer alacak ve iki seçenek sunulacaktır: "Hayır" ve "Evet"

 • Bir "Yorum" kutusu, önerilen kılavuz ilkelerle ilgili endişeleriniz hakkında yorum bırakmanız için bir yer sağlayacaktır.
 • SecurePoll daha sonra oyunuzun kaydedildiğini size bildirecektir.
 • Seçimde yeniden oy kullanabilirsiniz. Önceki oyunuzun üzerine yazılır. Bunu istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Oylama sonucu nasıl belirlenecek?

Yeni Komitenin seçimine geçmek için katılımcı kullanıcıların %50'sinin üzerinde bir destek eşiği gerekecektir. Şu anda hareketin başarılı/başarısız oylama süreçleri konusunda izleyeceği tek bir uygulama bulunmamaktadır (bazı süreçler nitelikli çoğunluğa (⅔) yakın bir şey kullanırken, diğerleri salt çoğunluk (%50 +1) kullanmakta, diğerleri ise sayısal oy sayımından tamamen kaçınmaktadır). Bu süreç için, gerçek dünya yargı sistemlerindeki çoğu referandumla uyumlu olması amacıyla basit çoğunluk oyu seçilmiştir.

Oy verenlere hangi unsurların neden değiştirilmesi gerektiği sorulacaktır. Oylamada çoğunluğun "hayır" oyu vermesi halinde, EDK proje ekibi "hayır" oyu verenlerin gerekçelerini anonimleştirecek ve yayınlayacaktır. EDKKK Oluşturma Komitesi üyeleri, oylama sürecinde ortaya çıkan endişelere dayanarak Tüzükte yapılacak iyileştirmeleri inceleyecektir. Bu sürece benzer şekilde, revizyonlar gözden geçirilmek üzere yayınlanacak ve ikinci bir oylama yapılacaktır.

Wikimedia Vakfı dışındaki kişiler oylamanın gerçekliğini doğrulamak için incelemeye dahil olacak mı?

Oylamanın sonucu, hareket oylaması ve doğrulama süreçlerinde deneyimli, personel olmayan Vikimedyenler tarafından usulsüzlüklere karşı incelenecektir. Oylama denetçileri şunlardır:

Oy kullanma yeterliliği

Oy verme yeterliği Wikimedia Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir. Minimum etkinlik gereksinimlerini karşılayan tüm kayıtlı Wikimedia katılımcıları, bağlı kuruluş ve Wikimedia Vakfı personeli ve yüklenicileri (28 Kasım 2023'ten önce istihdam edilen) ve mevcut ve eski Wikimedia Vakfı mütevellileri, SecurePoll'da önerilen Tüzük için oy kullanma fırsatına sahip olacaktır.

Editörler

Bir Wikimedia vikisinde sahip olduğunuz herhangi bir kayıtlı hesaptan oy kullanabilirsiniz. Kaç hesaba sahip olduğunuza bakılmaksızın yalnızca bir kez oy kullanabilirsiniz. Hak kazanmak için, bu bir hesap şunları yapmalıdır:

 • Birden fazla projede engellenmemiş olmak;
 • ve bot olmamak;
 • 16 Aralık 2023 tarihinden önce Wikimedia vikilerinde en az 300 düzenleme yapmış olmak;
 • ve 16 Haziran 2023 ile 16 Aralık 2023 tarihleri arasında en az 20 düzenleme yapmış olmak.

AccountEligibility tool temel düzenleyici oylama uygunluğunu hızlı bir şekilde doğrulamak için kullanılabilir.

Geliştiriciler

Geliştiriciler aşağıdaki durumlarda oy kullanma hakkına sahiptirler:

 • uzaktan erişimine sahip Wikimedia sunucu yöneticisi olmaları,
 • veya 16 Haziran 2023 ile 16 Aralık 2023 tarihleri arasında herhangi bir Gerrit'teki Wikimedia veri havuzlarında en az bir birleştirilmiş taahhütte bulunmuş olmaları.

Ek kriterler:

 • veya 16 Haziran 2023 ile 16 Aralık 2023 tarihleri arasında nonwmf-extensions veya nonwmf-skins kapsamındaki herhangi bir repoda en az bir birleştirilmiş taahhütte bulunmuş olmak
 • veya 16 Haziran 2023 ile 16 Aralık 2023 tarihleri arasında herhangi bir Wikimedia araç deposunda (örneğin magnustools) en az bir birleştirilmiş işlem yapmış olmak.
 • veya 16 Aralık 2023 tarihinden önce en az 300 düzenleme yapmış ve 16 Haziran 2023 ile 16 Aralık 2023 tarihleri arasında translatewiki.net üzerinde en az 20 düzenleme yapmış olmak.
 • veya Wikimedia vikilerindeki araçların, botların, kullanıcı betiklerinin, araçların ve Lua modüllerinin bakımcıları/katkıda bulunanları.
 • veya Wikimedia ile ilgili teknik geliştirmelerin tasarım ve/veya inceleme süreçlerine önemli ölçüde katılmış olanlar.

Not: Ana kriterleri karşılıyorsanız, hemen oy kullanabileceksiniz. SecurePoll'un teknik sınırlamaları nedeniyle, ek kriterleri karşılayan kişiler, diğer kriterlerden herhangi birini karşılamadıkları sürece doğrudan oy kullanamayabilirler. Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, lütfen oylama için son tarihten en az dört gün önce gerekçenizle birlikte ucocproject@wikimedia.org adresine e-posta gönderin.

Wikimedia Vakfı personeli ve yüklenicileri

Mevcut Wikimedia Vakfı personeli ve yüklenicileri, 28 Kasım 2023 tarihi itibariyle Wikimedia Vakfı tarafından istihdam edilmişlerse oy kullanma hakkına sahiptirler.

Wikimedia hareketine bağlı kuruluşların personeli ve yüklenicileri

Mevcut Wikimedia Bölümü, tematik kuruluş veya kullanıcı grubu personeli ve yüklenicileri, 28 Kasım 2023 tarihi itibariyle kuruluşları tarafından istihdam edilmişlerse oy kullanma hakkına sahiptirler.

Wikimedia Vakfı yönetim kurulu üyeleri

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nin mevcut ve eski üyeleri oy kullanma hakkına sahiptir.

Oylama hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 1. Uygunluğumu nasıl doğrulayabilirim? Editörler, mevcut seçimde uygunluğu doğrulamak için AccountEligibility aracını kullanabilir. Düzenleme sayınız ve katkı geçmişiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için genel hesap bilgileri sayfasını kullanabilirsiniz.
 2. Uygunluk şartları nasıl belirlenir? Bunlar Mütevelli Heyeti seçimleri için kullanılan şartların aynısıdır.
 3. Uygun seçmen oy kullanamıyor Bir mesaj alabilirsiniz: "Üzgünüz, bu seçimde oy kullanma yetkisine sahip önceden belirlenmiş kullanıcılar listesinde değilsiniz." Giriş yaptığınızdan emin olun. Meta-wiki'den oy kullandığınızdan emin olun, oylama başlangıç sayfasına gitmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Eğer bir geliştirici, Wikimedia Vakfı personeli veya Danışma Kurulu üyesiyseniz, sizi belirli bir kullanıcı adıyla eşleştirememiş olabiliriz. Listeye eklenmek için ucocproject@wikimedia.org ile iletişime geçmelisiniz. Eğer hala oy veremiyorsanız ve oy verebilmeniz gerektiğine inanıyorsanız lütfen seçim tartışma sayfasına bir mesaj bırakın veya ucocproject@wikimedia.org ile iletişime geçin. Yanıt 72 saat içinde gönderilmelidir.
 4. VoteWiki'ye giriş yapamıyorum. Oy kullanmak için VoteWiki'ye giriş yapmanıza gerek yoktur. Oy pusulasını görürseniz, SecurePoll sizi başarıyla tanımlamıştır. Güvenlik nedeniyle, VoteWiki'de yalnızca sınırlı sayıda hesap kayıtlıdır.
 5. Nasıl oy verdiğimi herkes görebilir mi? Hayır, seçim güvenlidir. Seçimde SecurePoll yazılımı kullanılmaktadır. Oylar gizlidir. Kuruldan veya Wikimedia Vakfı personelinden hiç kimsenin bunlara erişimi yoktur. Wikimedia Vakfı'ndaki Güven ve Güvenlik ekibinin bir üyesi seçim için şifreleme anahtarına sahiptir. Anahtar etkinleştirildiğinde, seçim durdurulur.
 6. Seçmenler hakkında hangi veriler toplanır? Seçmenlerle ilgili kişisel olarak tanımlanabilecek bazı veriler, seçimi denetleyen ve sayan birkaç kişi tarafından görülebilir. Yukarıda açıklanan onay denetçilerine bakınız. Buna IP adresi ve kullanıcı aracısı da dahildir. Bu veriler seçimden 90 gün sonra otomatik olarak silinir.
 7. Bu veriler nasıl kullanılacak? Bu seçimle ilgili metrikler Meta'daki seçim sayfaları sonuçlarında ve seçim sonrası analiz raporunda özetlenecektir. Kişisel olarak tanımlanabilecek hiçbir bilgi yayınlanmayacaktır. Bu kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler, bağımsız seçmenlerin sayısını ve seçmenlerin küresel yayılımını belirlemek için kullanılabilir.
 8. Oy kullandığımda, oyumun alındığına dair bir onay görmüyorum ve oy kullanmak için oturum açmam gerektiğini söyleyen otomatik bir mesaj çıkıyor. Neler oluyor? Oy vermek için votewiki'ye giriş yapmanıza gerek yoktur. Bu hata muhtemelen bir önbellekleme sorunudur. Bu güçlük için özür dileriz: lütfen SecurePoll açılış sayfası adresinden tekrar oy vermeyi deneyin. Bu size "Oylama merkezi bir vikide yapılacaktır. Aktarılmak için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın." Düğmeye tıklamak sizi oylama sunucusuna gönderecek ve oy kullanmanıza izin verecektir. Ayrıca, oylama tercihlerinizi istediğiniz kadar atamakta veya değiştirmekte özgür olduğunuzu unutmayın. Kullanıcı başına yalnızca bir oy saklanacak ve sistem eski oylarınızı yenileriyle değiştirecek ve önceki oylarınızı atacaktır. Oy verme işleminiz tamamlandığında ekranınızda bir makbuz görüntülenir ve bu makbuzu oy verdiğinize dair kanıt olarak saklayabilirsiniz.
 9. Oylama sistemi kullanıcıların birden fazla oy girmesine karşı nasıl korunur? Kullanıcı başına sadece bir oy sistemde saklanır. Oylama tercihlerinizi istediğiniz kadar atamakta veya değiştirmekte özgürsünüz. Sistem eski oy(lar)ınızı yenisiyle değiştirecek ve önceki oy(lar)ınızı atacaktır.
 10. Personel belirli bir şekilde oy vermeye zorlanıyor veya teşvik ediliyor mu? Hayır, Wikimedia Vakfı çalışanları ve bağlı kuruluşların çalışanları belirli bir şekilde oy kullanmaya teşvik edilmemektedir. Herkesi bağımsız olarak oy kullanmaya teşvik ediyoruz. Tüzüğün etkili olabilmesi için, iyileştirilmesi gereken alanlar olup olmadığını tespit etmemize yardımcı olacak dürüst girdilere ihtiyacımız var.
 11. Güven ve Güvenlik ekibi oylamanın sonucuyla ilgili olarak önyargılı mı? Güven ve Güvenlik biriminin üç kolu vardır: Politika, Dezenformasyon ve Operasyonlar. EDK'yi kolaylaştıran ekip Politika ekibidir. Politika ekibi kullanıcı davranışlarına ilişkin soruşturmalarda yer almaz. Operasyon ekibinin önyargılı olduğuna ya da olacağına inanılmamakla birlikte, bu işlev ayrımı tam olarak kasıtsız önyargıdan kaçınmak için kasıtlı olarak yapılmıştır. Politika ekibi, işbirliği içinde oluşturulan bu belgenin ilk seferinde onaylanıp onaylanmadığına veya daha fazla geliştirmeye ihtiyaç duyulup duyulmadığına göre değerlendirilmez. Ancak ekip, toplumla birlikte iyi çalışıp çalışmadığına göre değerlendirilir. Bu, EDK'nin uygulanmasına yönelik olarak toplum için işlev görecek işbirliğine dayalı bir yaklaşım geliştirilmesi anlamına gelmektedir. Amacımız bu sorumluluğu mümkün olduğunca iyi bir şekilde yerine getirmektir.
 12. Burada belirtilmeyen diğer sorular' Teknik veya oylama sistemi hataları için lütfen ucocproject@wikimedia.org adresine e-posta gönderin. Lütfen oy vermeye çalıştığınız kullanıcı adını ve oy vermeye çalıştığınız projeyi belirtin. Proje ekibinden bir üye e-postanıza en kısa sürede yanıt verecektir.