VisualEditor / Novinky / 2014 / Říjen

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page VisualEditor/Newsletter/2014/October and the translation is 100% complete.
VisualEditor
File:TemplateData GUI editor with two parameters.png - nepřekládá se

Víte že?

TemplateData je samostatný program, který zajišťuje informace o parametrech, které mohou být použity v šabloně. Vizuální editor čte tato data a používá je k naplnění své zjednodušené šablony dialogů.

S novým TemplateData editorem je jednodušší přidat další informace o parametrech, protože ty, které je třeba použít, jsou před-načteny.

Viz stránku nápovědy pro TemplateData Pro více informací o přidávání TemplateData. Uživatelská příručka informace o tom, jak používat VisualEditor.

Od vydání posledního newsletteru tým Editování zmenšil technický dluh, zjednodušil některé pracovní postupy pro úpravu šablon a citací, dosáhl významného pokroku v podpoře prohlížeče Internet Explorer a opravil více než 125 chyb a požadavků. Bylo provedeno několik výkonnostních vylepšení, zejména systému pro opakované použití referencí a seznamů referencí. Týdenní aktualizace jsou zveřejňovány na Mediawiki.org.

Vyskytly se tři problémy, které vyžadovaly urgentní opravu: chyba při deployi, která způsobila, že mnoho tlačítek nefungovalo správně (chyby 69856 a 69864), problém s editačními konflikty, kvůli kterému editor nefungoval (bug 69150) a problém v Internet Exploreru 11, který při ukládání nahrazoval některé kategorie odkazem na systémovou zprávu MediaWiki:Badtitletext (bug 70894). Vývojáři se omlouvají za chyby a děkují lidem, kteří tyto problémy rychle nahlásili.

Větší podpora zařízení a prohlížečů

Uživatelé Internet Exploreru 10 a 11 mají nyní přístup k VisualEditoru. To znamená, že přibližně 5 % uživatelů Wikimedia nyní získá vedle stávající karty "Editovat zdroj" také kartu "Editovat". Do budoucna se plánuje podpora prohlížeče Internet Explorer 9.

Uživatelé tabletů, kteří procházejí web v mobilním režimu, mají nyní možnost používat specifickou formu VisualEditoru pro mobilní zařízení. Do budoucna se plánují další editační nástroje a dostupnost VisualEditoru v chytrých telefonech. Mobilní verze VisualEditoru byla upravena tak, aby zobrazovala kontextovou nabídku pro citace místo základních odkazů (bug 68897). Byla opravena a předčasně vypuštěna chyba, která rozbíjela editor v systému iOS (bug 68949). Pro uživatele mobilních tabletů byly opraveny tři chyby týkající se posouvání (bug 66697, bug 68828, bug 69630). VisualEditor můžete v mobilní verzi Wikipedie používat z tabletu tak, že při editaci stránky kliknete na ozubené kolečko vpravo nahoře a vyberete, který editor chcete použít.

TemplateData editor

Nástroj pro editaci TemplateData byl tento týden nasazen na dalších 30 Wikipedií.  Další Wikipedie a některé další projekty mohou získat přístup příští měsíc. Tento nástroj usnadňuje přidávání TemplateData do dokumentace šablony. Když je nástroj povolen, přidá tlačítko nad každé editační okno šablony (včetně podstránek dokumentace). Chcete-li jej použít, upravte stránku šablony nebo podstránku a poté klikněte na tlačítko "Edit template data" v horní části.  Přečtěte si stránku nápovědy pro TemplateData. Editor TemplateData můžete vyzkoušet na pískovišti na Mediawiki.org. Nezapomeňte, že TemplateData by měla být umístěna buď na podstránce dokumentace nebo na samotné stránce šablony. V každé šabloně bude použit pouze jeden blok TemplateData.

Další změny

Na základě zpětné vazby od překladatelů a redaktorů bylo změněno několik zpráv a štítků rozhraní, aby byly jednodušší, jasnější nebo kratší. Bylo změněno formátování dialogových oken a další změny vzhledu přijdou brzy, až VisualEditor implementuje nové téma MediaWiki z Design. (Náhled tématu je k dispozici na Labs pro vývojáře.) Tým také provedl několik vylepšení pro uživatele skinu Monobook, které zlepšily velikost textu na panelech nástrojů a opravily výběry, které překrývaly nabídky.

VisualEditor-MediaWiki nyní dodává třídy mw-redirect a mw-disambig na odkazy na přesměrování a rozcestníky, takže lze vytvářet uživatelské miniaplikace, které tyto typy odkazů podbarvují.

Pole Šablon' lze označit jako 'required' v TemplateData. Pokud je parametr označen jako povinný, nelze toto pole při přidávání nové šablony nebo úpravě stávající šablony odstranit (bug 60358). 

Podpora jazyků byla vylepšena tím, že anotace používají obousměrnou izolaci (takže se zobrazují správně s kurzorovým chováním, jak se očekává) a opravou chyby, která způsobovala pád VisualEditoru při pokusu o úpravu stránky s atributem dir, ale bez nastaveného lang (bug 69955).

Výhled do budoucna

Tým zveřejňuje podrobnosti o plánované práci na VisualEditor roadmap. Tým VisualEditoru plánuje přidat funkce automatického vyplňování pro citace brzy, možná koncem října.

Tým také pracuje na podpoře přidávání řádků a sloupců do tabulek a první práce na této funkci se mohou objevit během tohoto měsíce. Prosím, vyjádřete se k návrhu na Mediawiki.org.

V budoucnu bude možné ve VisualEditoru provádět společné úpravy v reálném čase. Nedávno proběhly první přípravné práce.

Podpora vaší wiki

Na Wikimanii předneslo několik vývojářů prezentace o VisualEditoru. Překladatelský sprint zaměřený na zlepšení přístupu k VisualEditoru podpořilo mnoho lidí. Deryck Chan byl nejlepším překladatelem. Zvláštní ocenění patří také संजीव कुमार (Sanjeev Kumar), Robby, Takot, Bachounda, Bjankuloski06 a Ата. K dispozici je souhrn práce, které překladatelská komunita dosáhla. Děkujeme vám všem za vaši práci.

Toto byl první překládaný zpravodaj VisualEditoru, takže děkujeme všem, kteří se o to zasloužili! Pokud nebyl dodán ve vašem jazyce a chtěli byste v budoucnu pomoci s překlady, přihlaste se prosím k odběru Translators mailing list nebo kontaktujte Elitre (WMF), abyste byli upozorněni na termín vydání dalšího čísla.

VisualEditor lze zpřístupnit většině projektů, které nejsou součástí Wikipedie. Pokud by vaše komunita chtěla VisualEditor otestovat, kontaktujte prosím produktového manažera James Forrester nebo podejte enhancement request v Bugzille.

Připojte se prosím k úředním hodinám v sobotu 18. října 2014 v 18:00 UTC (přes den pro Ameriku; večer pro Afriku a Evropu) a ve středu 19. listopadu v 16:00 UTC na IRC.

Vyjádřete se k VisualEditoru na adrese mw:VisualEditor/Feedback. Přihlaste se k odběru nebo se odhlaste z odběru at Meta. Děkujeme!Elitre (WMF)