ویرایشگر دیداری/خبرنامه/۲۰۱۵/اکتبر

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page VisualEditor/Newsletter/2015/October and the translation is 93% complete.

این مطلب را در زبان دیگری بخوانیدفهرست ثبت‌نام برای این خبرنامهٔ چند زبانه

ویرایشگر دیداری

آیا می‌دانستید؟

شما می‌توانید ویرایشگر دیداری را در تلفن‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی استفاده کنید.

نماگرف منوی جهش از ویرایشگر ویکی‌متن به ویرایشگر دیداری را نشان می‌دهد

برای باز کردن ویرایشگر برای یک صفحه بر روی شمایل مداد کلیک کنید. در آن، با استفاده از منوی چرخ‌دنده‌ای در گوشهٔ سمت راست بالا Switch to visual editing.

دکمهٔ ویرایش به‌خاطر خواهد سپرد که آخرین بار از کدام محیط ویرایشی استفاده کرده‌اید و دفعهٔ بعد همان را به شما ارائه خواهد کرد.وب‌گاه رایانه در ماه‌های آینده به سامانه‌ای مشابه تغییر خواهد یافت.

شما می‌توانید راهنمای کاربر را که اطلاعات بیشتری دربارهٔ چگونگی استفاده از ویرایشگر دیداری دارد، خوانده و در ترجمهٔ آن کمک کنید.

از خبرنامهٔ پیشین، تیم ویرایشگر دیداری باگ‌های بسیاری را رفع کرده، ویژگی‌های تازه‌ای را افزوده، و تغییرهای ظاهری مختصری را اعمال کرده است. آن‌ها گزارش‌های وضعیت ماهانه‌ای را در مدیاویکی قرار می‌دهند. میزکار آن‌ها در فبریکیتر در دسترس است. اولوویت‌های کنونی آن‌ها بهبود پشتیبانی از زبان‌هایی مانند ژاپنی و عربی، آسان‌تر کردن ویرایش در ابزارهای همراه، و فراهم کردن ابزارهای چندرسانه‌ای قوی برای فرمول جدول‌ها، نگارخانه‌ها و بارگذاری است.

واپسین بهبودی‌ها

ویژگی‌های آموزشی: اکنون در نخستین باری که شما از ویرایشگر دیداری استفاده می‌کنید، توجه شما را به Link و ابزارهای ⧼visualeditor-toolbar-cite-label⧽ جلب می‌کند. زمانی که بر روی ابزارها کلیک می‌کنید، توضیح می‌دهد که چرا باید از آن‌ها استفاده کنید.(T108620) علاوه بر این، پیام خوشامد برای کاربران تازه ساده‌تر شده است تا ویرایش را پذیراتر سازد. (T112354) ویژگی‌های آموزشی درون‌نرم‌افزاری بیشتری طراحی شده‌اند.

پیوندها: اکنون تشخیص در زمانی که متنی را به یک پیوند می‌افزایید یا زمانی که متن ساده را در کنار آن تایپ می‌کنید آسان‌تر است. (T74108T91285) ویرایشگر اکنون از اعداد شابک، پی‌ام‌آی‌دی یا آراف‌سی به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند. (T109498, T110347, T63558) این پیوندهای جادویی از یک ابزار ‌ویرایشی پیوند سفارشی استفاده می‌کنند.

بارگذاری‌ها: کاربران ثبت‌نام‌کرده اکنون می‌توانند در حال ویرایش نگاره و رسانه‌های دیگر را در انبار بارگذاری کنند. بر روی برگهٔ تازه در ابزار Insert Images and media کلیک کنید. بدون آنکه مجبور باشید ویرایشتان را ترک کنید در تمام طول روند راهنمایی خواهید شد. در پایان، نگاره درج خواهد شد. این ابزار به یک پرونده در هر بار محدود شده است، در مالکیت کاربر و تحت مجوز اجازه‌نامهٔ استاندارد انبار. در موقعیت‌های پیچیده‌تر، ابزار به ابزارهای پیشرفته‌تر بارگذاری پیوند می‌دهد. شما همچنین می‌توانید نگاره را به درون ویرایشگر بکشید. این امکان در آینده در ویرایشگر ویکی‌متن در دسترس خواهد بود.

تلفن همراه: در گذشته، ویرایشگر دیداری در نسخهٔ تلفن همراه تنها در رایانه‌های لوحی در دسترس بود. اکنون، ویرایشگران می‌توانند در صورت تمایل بر روی همهٔ ابزارها صرف نظر از اندازه از آن استفاده کنند. (T85630) تعارض‌های ویرایشی در گذشته در نسخهٔ وبگاه تلفن همراه موجب شکست می‌شد. اکنون تعارض‌های ویرایشی در هر دو نسخهٔ ویکی‌متن و ویرایشگر دیداری قابل رفع شدن است. (T111894) گاهی الگوها و موارد مشابه در نسخهٔ تلفن همراه قابل پاک کردن نبودند. انتخاب آن‌ها با برخی مرورگرها موجب پنهان شدن صفحه‌کلید لمسی می‌شد. اکنون دکمهٔ تازهٔ Delete وجود دارد، بنابراین در صورت پنهان شدن صفحه‌کلید چنین چیزهایی قابل پاک کردن هستند. (T62110) شما همچنین اکنون می‌توانید خانه‌های جدول را در نسخهٔ تلفن همراه ویرایش کنید.

ابزارهای ویرایشی قوی: شما اکنون می‌توانید نت موسیقی را در ویرایشگر دیداری افزوده و ویرایش کنید.(T112925) برگه‌های جداگانه‌ای برای گزینه‌ها پیشرفته وجود دارد، مانند پرونده‌های صوتی میدی و اوجی‌جی. (T114227, T113354) در هنگام ویرایش فرمول‌ها و قالب‌های دیگر، خطاها در همان زمانی که ویرایش می‌کنید نشان‌داده می‌شوند. همچنین امکان ویرایش برخی از انواع نمودارها فراهم است؛ افزودن موارد جدید، و پشتیبانی از انواع جدید در آینده فراهم خواهد شد.

در ویکی‌پدیای انگلیسی، ویرایشگر دیداری اکنون به‌صورت خودکار برای هر کسی که حساب کاربری می‌سازد در دسترس است. گزینهٔ ترجیحات به جایگاه طبیعی بازگشت، زیر ویژه:ترجیحات.

تغییرهای آینده

به‌زودی قادر خواهید بود پس از آغاز ویرایش، از ویکی‌متن به ویرایشگر دیداری جعبهٔ ویرایشتان را تغییر دهید. (T49779) در گذشته، تنها می‌توانستید از ویرایشگر دیداری به ویرایشگر ویکی‌متن تعویض کنید. تعویض دوطرفه برگهٔ تک‌ویرایشی را ممکن خواهد کرد. (T102398) این پروژه برگه‌های Edit و Edit source را در یک برگهٔ تکی Edit، شبیه به سامانه‌ای که اکنون در وب‌گاه تلفن همراه استفاده می‌شود، ترکیب خواهد کرد. برگهٔ Edit هر محیط ویرایشی که آخرین‌بار استفاده کرده‌اید را باز خواهد کرد.

بیایید با هم کار کنیم

  • در ویرایشگر دیداری/بازخورد دیدگاه‌هایتان را به‌اشتراک گذاشته و سوال بپرسید. این صفحهٔ بازخورد از جریان برای بحث‌ها استفاده می‌کند.
  • آیا می‌توانید ژاپنی یا کره‌ای را خوانده یا بنویسید؟ مهندس زبان دیوید چان به کسانی نیاز دارد که می‌دانند مردم از چه ابزارهایی برای تایپ کردن در برخی زبان‌ها استفاده می‌کنند. اگر شما ژاپنی یا کره‌ای صحبت می‌کنید، می‌توانید در آزمایش پشتیبانی از این زبان‌ها کمکش کنید. لطفا دستورالعمل‌ها را در چه‌چیزی آزمایش شود ببینید اگر می‌توانید و آن‌ها را در فبریکیتر (کره‌ای - ژاپنی) یا در ویکی‌پدیا (کره‌ای - ژاپنی) گزارش دهید.
  • Local admins can set up the Citoid automatic reference feature for your wiki. If you need help, then please post a request in the Citoid project on Phabricator. Include links to the TemplateData for the most important citation templates on your wiki.
  • The weekly task triage meetings are open to volunteers. Learn how to join the meetings and how to nominate bugs at mw:VisualEditor/Weekly triage meetings. You do not need to attend the meeting to nominate a bug for consideration, though. Instead, go to Phabricator and "associate" the main VisualEditor project with the bug.

If you aren't reading this in your favorite language, then please help us with translations! Subscribe to the Translators mailing list or contact us directly, so that we can notify you when the next issue is ready. Thank you!