Wikimedia Europe

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Europe and the translation is 9% complete.
Outdated translations are marked like this.
Wikimedia Europe
Wikimedia Europe logo
Wikimedia Europe members
Members of Wikimedia Europe
Kód pobočkyWMEU
Kód státuEU
Právní statusAssociation internationale sans but lucratif (AISBL)
Datum založení2022
Hlavní sídloBrussels
Členství25 (members' list)
Personál3
Úřední jazyk (jazyky)English
Další jazykyFrench, Dutch
PresidentClaudia Garád
SecretaryMaciej Artur Nadzikiewicz
TreasurerCapucine-Marin Dubroca-Voisin
Board members
 • Rebecca MacKinnon
 • Gonçalo Themudo
Klíčoví lidé
 • Dimitar Dimitrov
 • Anna Mazgal
Zakládací dokumentStatutes
ZprávyReports
PoznámkyBoard resolutions

On 20 July 2022 at the meeting of incorporated Wikimedia affiliates, representatives of 21 affiliates confirmed their organisations' commitment to found Wikimedia Europe. As of 30 May 2023, the members of Wikimedia Europe are:

Chapters

Thematic Organizations

User Groups

Awaiting registration

Wikimedia affiliates awaiting formal registration[1]:

Board and Staff

Board

Wikimedia Europe Board
Photo Name Wikimedia username Seat Term Role Affiliation
Claudia Garád
Elected
2022–2024
President
Wikimedia Austria
Maciej Artur Nadzikiewicz
Elected
Secretary
Wikimedia Poland
Capucine-Marin
Dubroca-Voisin
Elected
Treasurer
Wikimedia France
Rebecca MacKinnon
Appointed
(22 Aug 2022)
Wikimedia Foundation
Gonçalo Themudo
Elected
Wikimedia Portugal

Staff

General Assembly

Information and documentation

Information for newcomers

We created a presentation to brief potential future members on Wikimedia Europe.

Presentation for future members

If you wish to join Wikimedia Europe or receive updates, please reach out to Anna Mazgal (anna.mazgal@wikimedia-europe.eu)

Founding documents

 • Statutes - our founding document is available here
 • Trademark - our agreement with WMF is available here.

Reports and plans

Stay updated!

You can join the following mailing lists to get updates from us:

Updates (updates(_AT_)wikimedia-europe(_DOT_)eu) – this is a list for all news related to Wikimedia Europe, our meetings, organisational matters and Board activity. The people receiving those emails are both official representatives of their organisations to WMEU and other people from those organisations and groups that wish to be informed about Wikimedia Europe's internal affairs. If you or anybody else from your organisation would like to be there – let us know and we will make that happen[2][3].

Public policy list (publicpolicy(_AT_)lists(_DOT_)wikimedia(_DOT_)org) – this is a public list to share policy updates, look for experiences and perspective in general policy and advocacy questions – both by us in Brussels and our subscribers. The subscribers are policy and advocacy experts, enthusiasts and followers from Wikimedia and other organisations, including EU institutions, media and entities we sometimes get on opposite positions in policy debates with. It has a moderate amount of traffic and serves to share a much praised monthly digest on Brussels policy prepared by Dimi[4][5][6].

Timeline

Steps Timing
Drafting notarial deed for the establishment of the INGO Done (December 2022)
Execution of notarial deed by the notary After membership is confirmed at a satisfactory level (January 2023)
Application for legal recognition at the Belgian Federal Justice Department Three business days as of date of notarial deed
Royal Decree granting legal personality to the INGO Expected within three months as of the date of application
Publication of the establishment of the INGO One month as of the granting of the date of the Royal Decree

Cíle projektu

Jako organizovaná skupina občanské společnosti chceme hrát ještě silnější roli než dosud při utváření evropské regulace v oblasti svobodných znalostí, přístupu k informacím a svobody projevu.

Nedostatky současné neformální struktury neumožňují silné vystupování vůči tvůrcům politik, novinářům a zúčastněným stranám. Značka "FKAGEU" potřebuje velké vysvětlení a není rozpoznatelná jako činnost Wikimedia, přestože slouží našemu hnutí již mnoho let. Také nemá kapacitu na zajištění institucionálního fundraisingu pro sebe i pro pobočky.

V globálním prostředí, kde technologie podporují přístup k informacím a výměnu znalostí v nebývalém rozsahu, je Evropa považována za regulační prostředí, které je jedinečně uzpůsobeno k řešení výzev, jež přináší ekonomika platforem. Chybí zde výrazný institucionálně důvěryhodný hlas, který by vysvětloval potřebu demokratického diskurzu založeného na výměně pravdivých informací. Takového, který by byl příkladem toho, že internet může být stále sférou naděje, otevřenosti a spolupráce.

Dopad zřízení tohoto subjektu spočívá v tom, že lidé budou mít více svobodných znalostí, lepší přístup k informacím a nebudou se bát říkat své názory, takže v Evropě bude možný informovaný demokratický diskurz a znalosti budou dostupné všem. Výsledkem je, že svobodné znalosti, přístup k informacím a svoboda projevu jsou zohledněny v legislativním a regulačním rámci evropských institucí. Naše rozhovory, prohlášení, stanoviska, tiskové zprávy a online kampaně chápeme jako výstupy.

Díky tomu může vzniknout jedinečný evropský subjekt, který se aktivně zapojí do politického diskurzu. Projekty Wikimedia jsou největší nekomerční platformou na světě. Wikimedia je jednou z největších organizací občanské společnosti, která je jednak podporována živou, angažovanou a různorodou komunitou, jednak vyvinula jedinečný otevřený technologický ekosystém. V Evropě neexistuje žádná jiná organizace občanské společnosti s takovým souborem technologického know-how. Tato jedinečnost v diskusi o platformách spolu s technickými znalostmi činí z Wikimedie ústřední bod evropského politického diskurzu.

Popis projektu

V první polovině roku 2022 bude založeno sdružení s co největším počtem evropských poboček. Současnou oblíbenou, ale ne definitivní institucionální možností je "association internationale sans but lucratif (ASBL) / internationale vereniging zonder winstoogmerk (VZW)" podle belgického práva. Pozdější rozšíření prostřednictvím přistoupení dalších poboček je možné a žádané. Tato nová organizace se bude jmenovat "Wikimedia Europe". Za tímto účelem musí být uzavřena dohoda s Wikimedia Foundation o používání ochranné známky "Wikimedia".

Založení Wikimedia Europe bude zveřejněno prostřednictvím tisku a médií, veřejné akce a přímého oslovení tvůrců politik a partnerů v Evropě. Následně budou pokračovat již existující propagační formáty. Bude pokračovat obvyklá úzká koordinace a spolupráce s Nadací Wikimedia.

Obsah

Free Knowledge Advocacy Group EU (FKAGEU) pracuje jménem evropských poboček Wikimedia, tematických organizací a uživatelských skupin a prezentuje jednotný a jasný postoj k významným legislativním a politickým změnám, které ovlivňují vizi, poslání a hodnoty hnutí Wikimedia. FKAGEU nemá žádnou právní strukturu. V současné době je jeho správa v kompetenci Wikimedia Deutschland, která dostává finanční prostředky od dalších 9 poboček Wikimedia. Pro FKAGEU pracují dva zaměstnanci na plný úvazek.

Abychom posílili stávající kapacity a naplánovali větší podporu hnutí v Evropě, usilujeme nyní o založení evropské právnické osoby, která by byla založena jako a hub podle Wikimedia 2030. "Wikimedia Europe" bude sdružením organizací, nikoliv jednotlivců. Jádrem Wikimedia Europe je advokační činnost v EU, kterou provádíme již téměř 10 let. Dvěma dalšími funkcemi Wikimedia Europe by mohly být například fundraising a výměna znalostí. Funkce fundraisingu se zaměřuje na institucionální fundraising od orgánů EU a na podporu fundraisingu pro pobočky.

Evaluation of the work previously done by the Free Knowledge Advocacy Group EU

Nearing its 8th year of operations in 2021, the Free Knowledge Advocacy group EU undertook an evaluative study aiming at assessing the experience and expectations of its key stakeholders, inside and outside the Wikimedia movement. Through 33 interviews, a generally positive experience was painted and a wishlist of next steps was outlined, underlining increased impact and greater visibility as key objectives ensuring adequate representation of our Movement in front of the EU.

Since a team of two was already at capacity, the questions on how to ensure meeting these expectations were posed to a focus group consisting of European EDs. Their recommendation was to structurally strengthen the FKAGEU operations by providing an agile autonomous structure, Movement-related branding and increased personal capacity. In parallel, strategic directions were prepared based on the study and the Wikimedia Movement 2030 strategy that operationalise the way to achieve the objectives set out for FKAGEU by the communities whom it serves.

All documentational documents can be found here:

See also

Notes

 1. Article 5 states: "All Members must be legal entities that have a seat in a European country and are formally recognised as Affiliates within the Wikimedia Movement"
 2. Confidentiality level: unless the author of a message specifies differently (for example for data protection purposes), you are free to forward these messages to your colleagues, board and members of your organisation.
 3. People not added to the group can't post to its members.
 4. Confidentiality level: the list has a searchable public archive, so it is not suitable for passing on confidential information. You are free to forward these messages to anyone, within and outside your organisation.
 5. People not added to the list can't post to its members.
 6. Anybody can sign up, upon admin approval.