Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Victoria Doronina/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Victoria Doronina and the translation is 100% complete.

Victoria Doronina

Victoria Doronina (Victoria)

Victoria (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Wikimedia tanıtım videosundan bir kesit
 • Kişisel:
  • İsim: Victoria Doronina
  • Konum: Manchester, BK
  • Diller: Rusça, İngilizce, Belarusça, Ukraynaca
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2007
  • Etkin Vikiler: Rusça Vikipedi, İngilizce Vikipedi, Commons, Rusça Vikisözlük
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Aslen Belarus'luyum, SSCB'nin eski bir parçası ve Avrupa'daki son diktatörlük. Belarus Devlet Üniversitesinden mezun oldum ve doktoramı Edinburgh'da (BK) moleküler biyoloji üzerine yaptım. Şu anda Manchester Metropolitan Üniversitesi (BK) Eğitim Fakültesinde Teknik Memur olarak çalışıyorum.

Rusça Vikipedi'ye 2006'da katkı sağlamaya başladım ve hızlı bir şekilde aktif hizmetli oldum. Hakem Komitesinde ve Ermeni-Azeri ve LGBTQ+ konularında aracı olarak iki kere görev aldım. Aslında hala geçerli olan arabuluculuk sistemini başlatanlardan biriydim. İngilizce Vikipedi, Vikiveri, Commons, Rusça Vikisözlük'e küçük katkılarda bulunuyorum.

Ukraynaca, Lehçe ve Belarusça (hepsi) vikilerden kullanıcılar tanıyorum. Vatandaşı olmadığım için herhangi bir resmi görevim olmasa da WMF'nin Rusça Bölümünün (Wikimedia RU) kurulmasında yer aldım. Wikimedia Topluluk Birliğinin bir alıcısıydım, Rusça Vikipedisinin tarihçesini yazıyorum ve Hibe Komitesinde görev aldım.

Putin 2019'da Rusça Vikipedi'yi hükümet yanlısı bir ansiklopedi ile değiştirmekle tehdit ettiğinde muhalif bir TV kanalına röportaj verdim. Bundan hiçbir şey çıkmayacağını tahmin ettim, sadece biraz para yağmalandı. 1,7 milyon maddesiyle, Rusça Vikipedi hâlâ bütün Rusça konuşan insanların erişimine açıktır.

Mevcut Kurul, mevcut altyapıyı koruyarak ve editör deneyimini geliştirerek iyi bir iş çıkarıyor. Ancak, herhangi bir olgun harekette olduğu gibi, özellikle azınlık gruplarına mensuplarsa, yeni editörleri çekmek ve elde tutmak konusunda bir sorun var.

Wikimedia hareketi, geleneksel ansiklopediler ve Akademi gibi eski kapı bekçilerine karşı başarılı bir şekilde meydan okuyan ve zafer kazanan bir yıkıcı olmuştu. Ne yazık ki, bozucular yeni kapı bekçileri haline geldi. Yeni kapı bekçileri neredeyse sadece Küresel Kuzey'den yaşlı erkekler. Başta kadınlar ve LGBTQ olmak üzere yeni editörlere, çevrimiçi topluluğun yeni başlayanlara düşman olduğu ve ilk düzenlemeden mükemmellik talep ettiği konusunda yardımcı olma deneyimim var.

Sanırım bu yeni editörlere yardım etmenin yolları var. GLAM ve Wikimedian-in- residence gibi projeler, yerleşik editörler için harikadır. Yine de, mevcut projelere bir günlük hackathonların ötesinde yeni editörler için orta vadeli programlarla desteklenmelidir. “Sürükleyici bir kurstan” sonra yabancı dil konuşmak ne kadar imkansızsa, bir gün sonra içeriğe katkıda bulunmanın da o kadar imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz.

Seçilirsem WMF için pozitif bir güç olacağıma inanıyorum.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği Mevcut aktivitelerin bağımsız denetimini sağlamak.

Uzun vadeli bir evrim ve yenilenme hareketi stratejisi geliştirmek.

Wikimedia Hareketini Küresel Güney'de ve azınlık grupları içerisinde tanıtmak.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği Mevcut içeriğin yüksek kalitesini korumak ve onu geliştirmek.

Mevcut editörleri muhafaza etmenin ve yenilerini kazanmanın yeni yollarını bulmak.

Hareketi yeni medya kanallarına genişletmek gibi, gelecek düşünceleri.

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:41, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:13, 29 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

+10 yıl:
2006'dan beri - Rusça Vikipedi editörü, kullanıcı adı Mstislavl, sonradan Victoria
2009, 2012 — Rusça Hakem Komitesi Üyesi

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

___

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Vikipedi RU desteği olarak, 10 kişiye kadarlık bir bilimsel grubu yönettim.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

2012 — Wikimedia Hibe Komitesi Üyesi
2011 — Wikimedia Topluluk Birliği
2010 — Wikimedia Konferansında Sunum

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Ataerkil bir ülkeden (SSCB/Belarus) Belarus Yahudisi bir kadınım, ailem sonradan üniversiteden mezun olan fabrika işçileriydi

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Memleketim Belarus ve Rusça konuşan topluluklarla (Rusya + Sovyetler sonrasındaki yerler + dünya çapındaki diaspora) oldukça yakın irtibatım var. İngiltere'de yaşıyorum.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Rusça, Belarusça, Ukraynaca

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

SSCB'de yaşadım, şu anda Belaruslu diktatör Lukashenko'ya karşı düzenlenen protestoları destekleyen Belaruslu diaspora hareketinin içerisinde yer alıyorum.