Jump to content

Wikipedia Pages Wanting Photos 2021/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia Pages Wanting Photos 2021 and the translation is 24% complete.

Wikipedia Pages Wanting Photos 2021

Home Participating Communities Organizing Team Participate Results Resources FAQ & Campaign Rules
Please do not add photos in a language you do not speak. Do not add images without a good caption. In your edit summary, add a good edit summary, and the hashtag #WPWP.

Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP) je každoroční soutěž, v níž Wikipedisté napříč jazykovými verzemi Wikipedie přidávají obrázky do článků Wikipedie, které obrázky neobsahují. Akce má podpořit využití digitálních mediálních souborů z různých fotografických soutěží, photowalků organizovaných komunitou projektů Wikimedie na Wikipedii. Fotografie pomáhají přilákat pozornost čtenáře lépe než hromada slov, ilustrují obsah a činí článek pro čtenáře poučnější a poutavější.

Do Wikimedia Commons byly darovány a vloženy tisíce snímků prostřednictvím různých propagačních programů, fotoprocházek a soutěží, včetně mezinárodních fotografických soutěží, jako jsou Wiki Loves Monuments, Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore atd. Přesto bylo v článcích Wikipedie použito poměrně málo těchto fotografií. Dnes jsou na Wikimedia Commons miliony fotografií, ale jen malá část z nich byla použita na stránkách článků Wikipedie. To je obrovská mezera, kterou se tento projekt snaží vyplnit.

Jak se zapojit

Před zapojením je důležité přečíst všechny instrukce a pravidla pro účast, které jsou popsány níže. Opomenutí tohoto může vést k diskvalifikaci.

 1. Přihlášení, pokud jste již zaregistrováni na některém z projektů Wikimedia, nebo pokud ještě nemáte účet, založte si nový účet na Wikipedii. Účet si můžete vytvořit v jakémkoli jazyce Wikipedie včetně svého vlastního. Seznam všech jazyků Wikipedie naleznete zde: jeden účet lze používat ve všech různých jazykových verzích.
 2. Najděte článek, který potřebuje fotografii. Existuje mnoho způsobů, jak to udělat. Tady je několik tipů.
 3. Najděte vhodný obrázek na serveru Commons. Vyhledejte obrázek pomocí správného názvu nebo kategorie. Existuje několik způsobů, jak to provést. Viz tento jednoduchý průvodce opětovným použitím médií. Tady jsou další tipy. Mějte na paměti, že účelem obrázku je zvýšit porozumění čtenářů tématu článku, obvykle přímým zobrazením osob, věcí, činností a pojmů popsaných v článku. Relevantní aspekt obrázku by měl být zřejmý a ústřední. Obrázky musí být významné a relevantní v kontextu tématu, nikoli primárně dekorativní.
 4. Na stránce článku najděte část, kde je daný obrázek relevantní a pomůže čtenáři pochopit téma. Klepněte na tlačítko Upravit a vložte obrázek a připojte krátký titulek vysvětlující, co obrázek v článku zobrazuje. Používejte obrázky v nejlepší dostupné kvalitě. Obrázky špatné kvality – tmavé nebo rozmazané, zobrazující příliš malý předmět, skryté v nepořádku nebo nejednoznačné apod., byste neměli používat, pokud to není nezbytně nutné. Dobře si rozmyslete, které obrázky nejlépe ilustrují dané téma. U všech úprav MUSÍTE uvést shrnutí editace, "Zobrazit náhled" a provést případné změny. Do shrnutí editace všech článků vylepšených o obrázky uveďte hashtag #WPWP. Poté klikněte na "Zveřejnit změny". Podívejte se prosím na: Průvodce používáním hashtagů pro kampaň WPWP.
 5. Dbejte prosím na syntaxi pro vkládání obrázků! Pokud přidáváte obrázky do infoboxů v článcích, je syntaxe mnohem jednodušší — stačí název souboru, takže místo [[File:Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg|thumb|The Obamas worship at [[African Methodist Episcopal Church]] in Washington, D.C., January 2013]] stačí napsat The Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg.

Syntaxe názvů souborů a popisků

A white dog in a harness playfully nuzzles a young boy
A Siberian Husky used as a pack animal

Základní příklad (vytváří obrázek vpravo):
[[File:Siberian Husky pho.jpg|thumb|alt=A white dog in a harness playfully nuzzles a young boy |A Siberian Husky used as a pack animal]]

 • File:Siberian Husky pho.jpg Název souboru (obrázku) musí být přesný (včetně velkých písmen, interpunkce a mezer) a musí obsahovat .jpg, .png nebo jinou příponu. (Image: a File: fungují stejně.) Pokud Wikipedie i Wikimedia Commons mají obrázek se zadaným názvem, v článku se zobrazí verze Wikipedie.
 • thumb je většinou nezbytný
 • alt=A white dog in a harness playfully nuzzles a young boy Alt text je určen pro ty, kteří obrázek nevidí; narozdíl od titulku shrnuje vzhled obrázku. Měl by se řídit pokyny pro přístupnost a měl by jmenovat známé události, osoby a věci.
 • A Siberian Husky used as a pack animal Titulek je poslední a udává význam nebo důležitost obrázku.

See en:WP:Extended image syntax for further features and options. If the image does not display after you have carefully checked the syntax, it may have been blacklisted.

Campaign rules

Images must be used on Wikipedia articles between 1st July to August 31st 2021.

There is no limit to the number of files one can use. There are, however, different categories of prizes (see below). However, do not deface Wikipedia articles with photos. Only add a photo to an article that has no photo.

The image must be published under a free use license or as public domain. The possible licenses are CC-BY-SA, CC-BY, and CC0

Participants must be a registered user on any Wikimedia project. Sign in or Create a new account on Wikipedia. You can create an account on any language Wikipedia, for use in your own WP and on all Wikimedia projects. The list of all languages of Wikipedia can be found here.

Poor or very low-quality photos are generally not acceptable.

 1. The image caption and description must be clear and be suitable for the article.
 2. All image additions must include a caption that describes what the image is of.
 3. Images should be placed where relevant in the article.
 4. Do not add photos to articles in a language you do not speak fluently. Users who repeatedly add images without captions, irrelevant images, etc. may be disqualified.

Participants must include the hashtag #WPWP in the Edit summary of all articles improved with images in addition to a descriptive edit summary. for example I added the image of an elephant to this article #WPWP. Do not insert the hashtag (#WPWP) into an article. Please see: Guide on how to use WPWP Campaign Hashtags


How do you want to participate in #WPWP?

This section is designed to fit neatly with your level of participation in WPWP. Click the buttons below to discover the modes of participation.

Campaign timeline

The WPWP Campaign is annual.

 • Start for entries: 1st July 2021 00:01 (UTC)
 • Deadline for entries: 31st August 2021 23:59 (UTC)
 • Results announcement: 1st October 2021 15th October 2021

International prize categories

Winning prizes for the top three users with the most Wikipedia articles improved with photos:

 1. 1st prize ― US $200 gift card + WPWP Souvenirs + Certificate
 2. 2nd prize ― US $150 gift card + WPWP Souvenirs + Certificate
 3. 3rd prize ― US $100 gift card + WPWP Souvenirs + Certificate

Winning prize for the user with the most Wikipedia articles improved with audios:

 • US $100 gift card + WPWP Souvenirs + Certificate

Winning prize for the user with the most Wikipedia articles improved with videos:

 • US $100 gift card + WPWP Souvenirs + Certificate

Winning prize for the new user with the most Wikipedia articles improved with photos:

 • US $100 gift card + WPWP Souvenirs + Certificate

Arabic community special prize(s) categories

Winning prizes for the top three users with the most Arabic Wikipedia articles improved with photos:

 1. 1st prize ― US $200 gift card
 2. 2nd prize ― US $150 gift card
 3. 3rd prize ― US $100 gift card

Winning prize for Arabic community with the most Wikipedia articles improved with photos:

 • US $50 gift card

Wiki Loves Africa prize categories

Winning prizes for the user with the most Wikipedia articles improved with images from Wiki Loves Africa. All WLA years are eligible... but the first prize will consider edits made to any language except English and French. More info and tracking here : Wiki Loves Africa 2021/WPWP

 • 1st prize – US $100 gift card
 • 1st to 3rd prizes – WLA souvenirs

To be eligible:

 1. you must add #WLA as a hashtag to your edit (as well as #WPWP)
 2. you must have registered your account before January 2021
 3. you must have made at least 300 mainspace edits to any language Wikipedia before 1st June 2021.