Jump to content

Konsensus

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Consensus and the translation is 90% complete.

Wikimedia töötab ainult läbi konsensusel põhinevate otsuste, kuna kõigil on võrdselt õigusi (eranditeks on blokeerimine, lehekülgede kustutamine ja kaitsmine, mis on administraatoritele reserveeritud funktsioonid) ja võivad seetõttu iga muudatuse tagasi pöörata. Toimetajad jõuavad konsensusele läbi viisaka arutelu ja läbirääkimiste.

Üks kirjeldus sellest, mis konsensus on, meililistist:

Tegelikult on VP tavapärane viis asju ajada üsna hea illustratsioon selle kohta: läbilõige kogukonnast, kus enamus nõustub, osad ei nõustu, kuid "nõustuvad mitte-nõustuma" ilma rahulolematuseta, osad ei nõustu, kuid nõustuvad sellest mitte numbrit tegema, osad on tugevalt vastu, kuid taanduvad kogukonna arvamuse ees ja austavad seda, osad jäävad lepitamatuks, protesteerivad häälekalt ning osad tegutsevad "seadustest väljas." Saad teada, kas konsensus eksisteerib, kui üritad sellele toetuda.

Võta arvesse, et konsensus toimib ainult mõistlike kasutajate vahel, kes eeldavad head tahet, et koostöös võtta arvesse eri seisukohti käesoleva teema kohta.

Raske on täpselt öelda, mida saab lugeda mõistlikuks või ratsionaalseks seisukohaks. Pea kõik kasutajad usuvad, et nende seisukohad on mõistlikud. Head kasutajad tunnistavad, et ka nende arvamusega vastuolus olevad seiskohad on mõistlikud. Kuid Wikimedia konsensuse poliitika ei õigusta kangekaelset ekstsentriliste seisukohtade hoidmist, samal ajal keeldudes kaalumast, et ka teine seisukoht lähtub heast tahtest. Isegi võttes arvesse usku heasse tahtesse, ei õigusta ka pidevad rõhutatud kinnitused, et toimetad vastavalt Vikipeedia neutraalse vaatenurga poliitikale, tegelikult kallutatud arvamust propageeriva sisu loomist.

Konsensus ei tohiks olla ülimuslik kallutatud arvamuse vastase ega ühegi teise kogukonna ametliku poliitika suhtes. Sellegi poolest võib mingil kasutajate rühmal järjekindlat tegutsedes, numbrilist ülekaalu kasutades ja organiseerudes õnnestuda teatud fakte maha vaikida või vaatenurki peale suruda. See rühm "ei tohiks" nõustuda artikli versiooniga, mis rikub neutraalsuse põhimõtet, kuid teevad seda vahel ikkagi. Sellist käitumist loetakse halvaks praktikaks ja seda tuleks vältida

Vaata ka