Dostane alan politikaları

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Friendly space policies and the translation is 88% complete.

Dostane alan politikaları Wikimedia topluluğu yüzyüze toplantılarında tüm katılımcıları, etkinliğin diğer tüm katılımcılar için olumlu ve yapıcı bir deneyim olması için gayret göstermesine özendiren rehberlerdir. Dostane alan politikaları gibi sadece yüzyüze toplantılarda değil, tüm bağlamlarda geçerli davranış rehberlik politikası olan Davranış Kuralları, bununla ilgili bir kavramdır.

Wikimedia etkinliklerinde genel dostane alan politikası

Wikimedia topluluğu cinsiyet, cinsel eğilim, cinsel kimlik veya cinsel ifade, engellilik, görünüm, ırk, din ve tercih edilen ücretsiz lisansa bakmaksızın (ve sadece bunlarla sınırlı olmaksızın) herkesin iyi karşılandığı bir deneyim sağlamayı hedeflemektedir. Konferans katılımcılarının taciz edilmesini hoş görmeyiz. Bu kurallara uymayan katılımcıların etkinliği terk etmesini istemek etkinliği düzenleyenlerin takdirindedir.

Tacizin tanımı

Taciz şunları içerir:

  • Cinsiyet, cinsel eğilim, cinsel kimlik veya cinsel ifade, engellilik, fiziksel görünüm, vücut ölçüsü, ırk, etnik köken, siyasi görüş veya din ile ilgili saldırgan sözel eleştiriler.
  • Kastî korkutma, gizlice takip, istenmeden takip, taciz edici fotoğraf çekimi veya kayıt yapılması, sürekli sözün kesilmesi
  • Bağlam dışı cinsel görüntülerin gösterimi, uygunsuz fiziksel temas ve istenmeyen cinsel ilgi.

Katılımcıların böylesi davranışı hemen bırakması istenir ve hemen isteğe riayet etmesi beklenir.

Düzeltici eylemler

Wikimedia topluluğu etkinlikleri gönüllüler tarafından düzenlendiğinden etkinlik sorumlularının Dostane Alan Politikasını sürdürmesi tüm katılımcıların yardımına bağlıdır. Eğer taciz ediliyorsanız, başkasının taciz edildiğini fark ettiyseniz veya başka bir kaygınız varsa lütfen hemen organizatörlerden biri ile temas kurun.

Eğer organizatörler bir kişinin davranışından endişe duyarsa veya bir şikayet alırsa duruma uygun müdahalede bulunabilir. Bu, ilgili kişinin özel olarak uyarılmasını içerebilir, daha ciddi durumlarda ise kişinin etkinlikten ayrılmasını istemek zorunluluğu ortaya çıkabilir. Gizlice takip edilme durumunda, etkinlik ekibi kişiye refakatçi sağlayabilir.

Taciz davranışı gösteren kişiler veya tacizle tehdit edenler veya bir etkinliği rahatsız edenlerden katılmamaları istenebilir.

Bu politikanın uygulanmasına ilişkin endişeleriniz en başta organizatörlere veya isteğe bağlı olarak geniş Wikimedia topluluğuna iletilmelidir.

İletişim bilgileri

Katılımcıların güvenliği ve acil durumda temas kurulabilmesi için aşağıdaki iletişim numaralarını listelemek yararlıdır:

  • Etkinlik organizatörleri (tercihen 24saat ulaşılabilen bir numara)
  • Yerel otel/mekan güvenlik birimi
  • Yerel kolluk kuvveti
  • Yerel cinsel taciz yardım hattı
  • Yerel acil ve acil olmayan tıbbi hizmetler
  • Yerel taksi şirketi

Ayrıca bakınız

Belli tipte etkinlikler için benzer politikalar:

İlgili politikalar ve sayfalar:

Dostane alan için çevrimiçi politikalar: