Jump to content

Fundraising 2011/Alan Letter/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

من در ویکی‌پدیا ۲٬۴۶۳ صفحهٔ جدید پدید آورده‌ام و بابت انجام آن پولی دریافت نکرده ام.

شغل من این‌است که در حوزه سیستم‌های رایانه‌ای خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌کنم و با سامانه‌های رایانه‌ای تجاری در مقیاس های بزرگ کار می‌کنم. اگر زمانی را که برای ویکی‌پدیا گذاشته ام صرف کارم کرده بودم، صدها هزار دلار بیشتر درآورده بودم.

اما در اینجا مشوق من پول نیست. در ویکی‌پدیا با نوع دیگری از تشویق سر و کار دارید. اطلاعات توسط من و هزاران کس دیگر که با کمال میل و رضایت حاضر به پدیدآوردنشان‌ هستند، فراهم شده‌اند. همهٔ ما می‌دانیم که جهان جای بهتری شده چرا که این اطلاعات، آزادانه در دسترس همگان است.

اما زیرساخت هایی که از این اطلاعات آزاد پشتیبانی می‌کنند و آن را در خود جا می‌دهند رایگان نیستند؛ برای همین است که ما سالی یک بار درخواست کمک و همیاری مالی می‌کنیم. در ویکی‌پدیا هیچ آگهی بازرگانی‌ای وجود ندارد، تصاویر چشمک‌زن و تبلیغات کنار صفحه‌ای نمی‌بینید و ما قصد نداریم چیزی به شما بفروشیم. ویکی‌پدیا از هر گونه دادوستد بازرگانی خالی است.

ما تنها نیازمند کمک‌های شما به اندازهٔ ۵ دلار، ۱۰ پوند، ۱۰۰۰ ین یا هرچقدر که وسعتان است، هستیم تا بتوانیم این دانش و اطلاعات را به دستانتان برسانیم.

میزبان‌هایی که از کار ما پشتیبانی می‌کنند و زیر نظر بنیاد غیرانتفاعی ویکی‌مدیا هستند بسیار پیش‌پاافتاده و اولیه‌اند. گوگل چیزی نزدیک به یک میلیون سرور دارد و یاهو در حدود ۱۳ هزار کارمند. ما تنها ۴۰۰ سرور و ۷۳ کارمند داریم.

ویکی‌پدیا شماره پنج در دنیای وب است و به ۴۲۲ میلیون کاربر گوناگون با میلیاردها صفحه بازدید خدمات می‌دهد!

بنیاد ویکی‌مدیا جایی است که حتی کوچکترین کمک مالی بسیار بسیار مشکل‌گشا ست.

آن‌گونه که اقتصاد عمل می‌کند، تصور ما این است که انسان‌ها تنها برای کسب درآمد کار می‌کنند. چگونه می‌توان کسی را به کار واداشت در صورتی که در برابر کار اش از پول خبری نباشد؟

در ویکی‌پدیا اما اشتیاق و خواست برای همکاری و ارتقای دانایی‌ها به کار گرفته شده‌ است تا منبعی گران بها پدید آید. فرهنگ خریدنی نیست که به بالاترین پیشنهاد فروخته شود. ویکی‌پدیا جایی است که اطلاعاتی بی‌غرض و دقیق به دست می‌آورید. هرگاه که بخواهید، اطلاعاتی کامل، به‌خوبی ثبت‌شده، منبع‌دار و به‌روز در دسترس شماست.

به نظر من که معاملهٔ خیلی خوبی‌ست.

از شما سپاسگزارم.

آلن سوهن
ویرایشگر ویکی‌پدیا