Jump to content

Fundraising 2011/Kaldari Letter/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

اینترنت در گذشته جای باحالی بود.

در «اون قدیما» در دهه ۹۰، تنوع زیادی در اینترنت وجود داشت و اینترنت بیشتر شکل جامعه‌ای از آدمای جالب بود تا .. چه بگم .. تنها یک تلویزیون پر زرق وبرق؛ چیزی که این روزها حس می‌شه.

من یکی از داوطلبانی بودم که ویکی‌پدیا را بنیان گذاشت. ما مدت‌ها پیش تصمیمان را گرفتیم که به اشتراک گذاشتن دانایی‌ها و آموزش مردم مهم‌تر از پول در آوردن است. برای همین است که ویکی‌پدیا اکنون از سوی بنیادی ناسودبر پشتیبانی می‌شود و ما هیچ‌گاه در هیچ شرایطی آگهی نخواهیم پذیرفت.

برای آنکه سرورها به کار خود بپردازند و حقوق جمع کوچک کارمندان پرداخت شه، به پول نیاز است. بگذارید این را به شما بگویم: امکاناتی که ویکی‌پدیا را پشتیبانی می‌کنند بسیار پیش پا افتاده و ناچیزند. گوگل چیزی نزدیک به یک میلیون سرور دارد و یاهو در حدود ۱۳ هزار کارمند. ما تنها ۴۰۰ سرور و ۷۳ کارمند داریم. ویکی‌پدیا شماره پنج در دنیای وب است و به ۴۲۲ میلیون کاربر گوناگون با میلیاردها صفحه بازدید خدمات می‌ده!

بهترین چیز درباره کمک مالی کردن اینه که هنگامی که کسی ۱۰ دلار به ویکی‌پدیا کمک کنه، این پول چندین برابر می‌شه. اگر آن مبلغ صرف پرداخت حقوق برنامه‌نویسی بشه که بعدها ابزاری را تولید می‌کنه که ۱٬۰۰۰ داوطلب از آن برای انجام کاری عالی در ویکی‌پدیا استفاده می‌کنند، آنگاه یک دفعه آن پول بیشتر از هر آن مقدار که می‌توانست در تارنماهای دیگر به کار بره، اینجا کاربرد پیدا می‌کنه.

کمک مالی شما ما را در بهتر کردن ویکی‌پدیا یاری می‌رساند و خیالمان را از این که حداقل این بخش از اینترنت باحال می‌مونه، راحت می‌کنه.

با سپاس،

راین کلداری
برنامه‌نویس ویکی‌پدیا