Jump to content

Meta:Výjimka z blokování IP adres

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:IP block exemption and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.
Zkratka:
WM:IPBE
Tato stránka dokumentuje oprávnění 'ipblock-exemption' na Meta-Wiki a odráží současné postupy při jeho udělování a odstraňování.

Úvod

Za normálních okolností blokování IP adres a jejich rozsahů neovlivňují přihlášené uživatele. Někdy je však nutné pro zabránění rozvratu zablokovat jak IP adresu, tak z ní editujícího uživatele.

Správci jsou takovýchto blokování vždy zproštěni. Ostatní uživatelé mohou požádat o výjimku, pokud mohou uvést dobrý důvod.

Výjimka z blokování adres umožňuje uživateli editovat bez narušení, je-li jeho obvyklá IP adresa zablokována bez jeho zavinění. Výjimečně je udělena i pro povolení editace z anonymizujícího proxy, jako je Tor.

Uživatelé s touto výjimkou by si měli být vědomi, že porušení pravidel, včetně editace z proxy serverů nebo zneužití účtu či jiného řízení, může vést ke zrušení této výjimky.

Žádosti a udělování příznaku

Výjimka z blokování IP adres má dvě hlavní použití:

 • Příznak může být udělen uživateli, jehož IP adresa byla zablokována kvůli prevenci vandalismu či jiné rušivé činnosti. Po přidělení může editovat, aniž by na editaci měl vliv jakýkoli lokální blok IP adresy.
 • Ve velmi výjimečných případech může být uživateli povoleno editovat anonymně, např. přes Tor či další anonymizující proxy.

S těmi se zachází odlišně, zejména kvůli dalším pojistkám spojeným s používáním otevřeného proxy.

Používá se k obejití bloku rozsahu IP

"Tvrdé" bloky rozsahu IP se používají k zabránění trvalému narušení z dočasných účtů a sock-loutek v rozsahu IP. Uživatel s věrohodným editačním záznamem, kterého by se toto opatření týkalo, může být na základě správního uvážení z bloku vyňat, aby mohl provádět nepřerušované úpravy prostřednictvím bloku rozsahu IP.

Podmínky pro udělení jsou tyto:

 • Normální (neproxy) IP uživatele je narušena blokem IP, který je umístěn v rozsahu, na kterém obvykle upravují, bez jejich zavinění. (To může být potvrzeno pomocí automatického blokování nebo kontrolního uživatele)
 • Uživatel souhlasí s tím, že nikdy nezneužije výjimku k úpravám prostřednictvím zablokovaného anonymizačního proxy (toto může být zaškrtnuto).
 • Až blokování skončí nebo přestane být pro uživatele problémem, výjimka bude odstraněna jakýmkoli správcem.

Kromě toho výjimku IP může udělit také správce (často kontrolní uživatel) bez žádosti, aby se zabránilo tomu, že uživatelé v dobré víře budou ovlivněni pevným blokováním rozsahu IP adres. Uživatel by měl být informován, že z důvodu zabránění vandalismu, bylo na jeho rozsah IP aplikováno blokování a byl z něj osvobozeni. Mělo by se mu jednoznačně doporučit, aby si tuto část přečetl, a zejména to, že příznak může být odstraněn, pokud je použit k úpravám prostřednictvím zablokovaného proxy.

Kdo může požádat – Uživatel ovlivněný blokem IP, který nesouvisí s jeho úpravami a který mu brání v úpravách pomocí přihlášeného účtu.
Jak požádat – Požádejte o blokovou výjimku IP jako součást požadavku na odblokování. Musíte požádat ze svého registrovaného účtu. Požadavky zaslané na uživatelskou diskusní stránku IP adresy budou automaticky odmítnuty. Ti, kteří toto právo udělují, mohou někdy potřebovat konzultaci s kontrolním uživatelem, aby potvrdili problém, nebo si mohou chtít získat další přezkoumání zveřejněním požadavku na administrativní seznam nebo stránku k diskusi, pokud nejsou obeznámeni s případem.

Použití pro anonymní úpravy proxy

Editaci přes anonymní proxy lze snadno zneužít, proto je povolena pouze za výjimečných okolností. Příklady uživatelů, kteří mohou přiměřeně požádat o výjimku, zahrnují uživatele, kteří prokáží, že mohou přispívat do encyklopedie, a (pro stávající uživatele) s historií platného nerušivého příspěvku, ale buď jim brání omezující firewall nebo z výjimečných důvodů musí upravovat prostřednictvím anonymních proxy.

Upozorňujeme, že vyhýbání se kontrolnímu uživateli nebo konkrétním kontrolním uživatelům není přijatelným důvodem – obavy týkající se kontrolních uživatelů by měly být projednány s komisí ombudsmana.

Kdo může požádat – Uživatel, který má skutečnou a výjimečnou potřebu a lze mu důvěřovat, že práva nezneužije.
Jak požádatPošlete email revizorovi nebo byrokratovi.

Odstranění

Výjimka IP je privilegium udělené uživatelům, kteří toto právo potřebují a u kterých se věří, že je nezneužijí. Typické důvody, proč může být výjimka z účtu odstraněna:

 • Již není potřeba nebo není dostatečné zdůvodnění udělení – příslušný pevný blok IP skončil a neočekává se, že se bude opakovat. Uživatel má přístup k Wikipedii přes nefirewallovanou IP, uživatel se stává sysopem atd.
 • Špatná víra nebo zavádějící prohlášení v žádosti.
 • Důvěryhodné důkazy nebo obavy ze zneužití – v nejasných případech mohou být před vyslovením předpokladů vzneseny otázky.

Stejně jako u každého blokování (kterým odstranění výjimky může účinně být) může správce odebrat právo nebo požádat komunitu o diskusi o vnímaných problémech. Kvůli možnosti zneužití mohou být někdy k odstranění dostatečné věrohodné obavy ze zneužití podporovaného komunitou. Ve všech případech by však odstranění mělo být preventivní, nikoli represivní.

Průvodce udělením

 • Všechny blokové výjimky IP podléhají kontrole a zrušení. Výjimka může být a obvykle bude odebrána, pokud existují věrohodné důkazy nebo obavy ze zneužití. V případě pochybností se doporučuje, aby je nejprve prodiskutovali správci, protože špatně podložená výjimka bude rychle stažena.
 • Při zvažování blokové výjimky IP by měla být před přijetím rozhodnutí pečlivě přezkoumána historie úprav uživatele a dotčený rozsah zneužití.
 • Bloková výjimka IP se uděluje nebo odstraňuje prostřednictvím Special:UserRights. Uživatelé s právem ipblock-exempt jsou viditelní jako skupina uživatelů pod Special:ListUsers/ipblock-exempt a lze je zkontrolovat. (Všimněte si, že pokud je uživatel správcem, obvykle se v tomto seznamu neobjeví.) Důvod udělení nebo odebrání je uveden v záznamu práv příslušného uživatele.

Související odkazy