Jump to content

Pravidla pro výkon funkce revizora

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page CheckUser policy and the translation is 100% complete.
Tato stránka obsahuje informace o právech revizora a nastiňuje zásady jejich použití. Tato pravidla byla projednána v září a říjnu 2005 a byla schválena v listopadu 2005.

Statut CheckUser

CheckUser je rozhraní pro uživatele s právem checkuser, tedy revizory. Revizor může na daném projektu zejména zkontrolovat, zda je uživatel loutkou jiného uživatele na této wiki (nikoli na všech projektech). Konkrétně mohou revizoři následující:

 • Zjistit, ze kterých IP adres provedl účet úpravy, protokolované akce nebo resetování hesla na wiki Wikimedie.
 • Zobrazit všechny editace, přihlášení a resetování hesla nebo pokusy o přihlášení, které byly provedeny na wiki Wikimedie z konkrétní IP adresy (včetně uživatelů, kteří byli přihlášeni pomocí účtu).
 • Zjistit, zda kontrolovaný účet odeslal email pomocí rozhraní MediaWiki jinému uživateli. Čas odeslání je zaznamenán. Cílová emailová adresa a cílový účet jsou skryty.

Tyto informace se ukládají pouze po krátkou dobu (aktuálně 90 dní), takže úpravy provedené před tímto datem nejsou v rozhraní CheckUser vidět. Zároveň se pořizuje protokol zaznamenávající všechna použití tohoto nástroje. Protokol si mohou zobrazit všichni uživatelé s oprávněním checkuser:

Uživatelská příručka je na stránce Nápověda:CheckUser.

Použití nástroje

Tento nástroj má být použit k boji proti vandalismu, spamu, ke kontrole zneužití loutkami a k zamezení narušování projektu. Musí být použit pouze k zabránění poškození některého z projektů Wikimedie.

Tento nástroj by neměl být používán k politické kontrole, k vyvíjení tlaku na editory nebo jako hrozba proti jinému editorovi ve sporu o obsah. Musí existovat platný důvod k použití nástrojů CheckUser ke kontrole uživatele. Upozorňujeme, že alternativní účty nejsou zakázány, pokud nejsou používány v rozporu s pravidly (příklady porušení zahrnují dvojí hlasování, klamné zvýšení podpory jakéhokoliv názoru nebo vyhýbání se blokování či zákazům).

Kontrolovaného uživatele je možno na kontrolu upozornit, ale není to povinností. Obdobně je možno, ale nikoli nutno, o kontrole uvědomit komunitu. Takové upozornění však musí být vždy provedeno v souladu s pravidly na ochranu soukromí.

Některé projekty dovolují, aby byly IP adresy uživatele na jeho žádost ověřeny, pokud je například potřeba uživatele očistit od obvinění z používání loutkového účtu. Uvědomte si však, že žádost o ověření uživatele je v takových případech někdy součástí snahy o narušování projektu.

Zásady ochrany osobních údajů

Na projektech Wikimedie je ochrana soukromí považována za velmi důležitou. Pokud někdo svým chování neporušuje pravidla (porušováním může být například vandalismus pomocí robota nebo spam) či není zveřejnění osobních informací nezbytné k zamezení poškozování projektu, je zakázáno zveřejnit jeho IP adresu, místo pobytu či jiné informace, které mohou vést k identifikaci, pokud tyto údaje už o sobě sám na projektu nezveřejnil.

Uvolnění informací

I v případě pokud uživatel porušuje pravidla a narušuje projekt, je lepší jeho osobní informace nezveřejňovat, pokud je to jen trochu možné.

 • IP adresy by se obecně neměly zveřejňovat. Zveřejněte pouze informaci typu stejná síť/jiná síť a podobně. Pokud někomu prozrazujete podrobnosti, musí to být důvěryhodné osobě, která je nebude sama šířit.
 • Jestliže uživatel tvrdí, že je z určitého místa, a IP adresa to potvrzuje, je možné to v případě potřeby potvrdit, aniž by to bylo považováno za zveřejnění soukromých informací.
 • Pokud máte pochybnosti, neposkytujte žádné podrobnosti.

Přístup k rozhraní

Přístup CheckUser mohou mít pouze stevardi, ombudsmani, někteří zaměstnanci NWikimedia Foundation a velmi malý počet dalších uživatelů. Uživatelé mohou mít práva revizora pouze lokálně (s výjimkou ombudsmanů a autorizovaných zaměstnanců nadace Wikimedia).

Pokud v nějakém projektu existují lokální revizoři, provádějí ověřování zpravidla oni. V případě nouze či pro ověření na několika projektech (např. při vandalizování mnoha wiki) mohou ověření provádět též stevardi. V takovém případě by si stevardi měli po dokončení kontroly odebrat právo CheckUser, a uvědomit o provedené kontrole místní revizory v emailové konferenci.

Pokud pro projekt neexistují žádní místní revizoři, budou muset být o provedení kontroly požádáni stevardi (např. "Je uživatel X loutkovým účtem uživatele Y"). Chcete-li to zjistit, jednoduše přidejte žádost do seznamu Steward requests/Checkuser a uveďte důvod, pro který je nutné provést kontrolu (pomocí odkazů). V závislosti na povaze žádosti ji může stevard odmítnout, může požádat o další informace nebo může sdělit, s jakou pravděpodobností mají dotyčné účty stejného vlastníka (tj. mají stejnou IP, používají stejnou proxy, stejnou síť, jsou ze stejné země) nebo zda spolu zcela nesouvisí (viz diskuse o tom, co by měl stevard editorovi přesněji říci).

Jmenování místních revizorů

Na jakékoli wiki musí být buďto minimálně dva revizoři nebo žádný. Je to proto, aby si mohli vzájemně kontrolovat a potvrzovat své úkony. V případě, že na wiki zůstane pouze jeden revizor (když druhý rezignuje nebo je odvolán), musí komunita okamžitě jmenovat nového revizora, aby na projektu zůstali alespoň dva.

Na wiki s Arbitrážním výborem (ArbCom), jehož členové byli zvoleni s podporou alespoň 25–30 členů místní komunity, mohou revizory jmenovat přímo arbitři. Po dosažení dohody člen výboru prostě zapíše kandidáta na Steward requests/Permissions.

Na wiki bez Arbitrážního výboru, který splňuje výše uvedené kritérium, nebo v projektu, kde jsou preferovány nezávislé volby, může komunita na základě konsensu schválit místní revizory (stevardi se nepočítají jako místní revizoři). O příznak revizora musí kandidát požádat místní komunitu. Kandidát musí být obeznámen se Zásadami ochrany osobních údajů. Po získání konsensu komunity by měl úspěšný kandidát požádat o přístup na stránce se žádostmi o zvláštní práva, spolu s odkazem na stránku s rozhodnutím komunity. Aby bylo hlasování platné, musí být poměr hlasů pro/proti alespoň 70–80 %, přičemž pro musí hlasovat nejméně 25–30 wikipedistů. Pokud projekt neschválí alespoň dva revizory, nebudou práva přidělena nikomu.

Mailing list

Existuje uzavřená emailová konference (CheckUser-l), ke které by měli mít přístup všichni stewardi a revizoři. Chcete-li získat přístup, pošlete email moderátorům konference. Na této konferenci můžete požádat o pomoc, nápady a jiné názory, pokud si nejste jisti, co výstup z rozhraní CheckUser znamená.

IRC kanál

K dispozici je soukromý kanál IRC (#wikimedia-checkuserpřipojit se), ke kterému by měli mít přístup všichni stevardi a revizoři, kteří používají IRC. Tento kanál slouží ke stejnému účelu jako e-mailová konference, ale v reálném čase. Chcete-li získat přístup, kontaktujte kteréhokoli člena kanálu. Trvalý přístup uděluje správce kanálu. Pokud potřebujete pomoc s přístupem, zeptejte se stevarda.

Odebrání práv

Uživatel s oprávněním CheckUser o toto právo automaticky přijde, pokud je neaktivní více než jeden rok.

V případě zneužívání tohoto nástroje je stevardovi či revizorovi jeho oprávnění odebráno okamžitě. To se stane zejména v případě, že revizor provádí rutinní kontroly uživatelů bez závažných důvodů. Při nahlašování nesprávných kontrol by měly být poskytnuty odkazy a další důkazy.

Podezření na zneužití práv CheckUser by měl prodiskutovat každý projekt. Na projektech, kde působí Arbitrážní výbor, může o odebrání práv rozhodnout AV. Na ostatních projektech o tom může hlasovat komunita.

Stížnosti na zneužití nástroje CheckUser či porušení pravidel přístupu k neveřejným informacím nebo zásad ochrany osobních údajů řeší ombudsmani, a to pro všechny projekty Wikimedie.

Uživatelé s oprávněním revizora

 • Edit (last updated: 2024-07-17)

Everywhere

Arabic Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Dr-Taher
 2. Meno25
 3. باسم
 4. علاء
 5. فيصل

Bengali Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (applications will open for no fewer than 30 days).

 1. NahidSultan
 2. RiazACU

Catalan Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Jmrebes
 2. Joutbis

Czech Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Jagro
 2. Martin Urbanec
 3. Mormegil

Danish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Kaare
 2. KnudW
 3. Sir48

Dutch Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
 1. Akoopal
 2. Daniuu
 3. Groucho NL
 4. Jcb
 5. Natuur12
 6. XXBlackburnXx

English Wikibooks

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that Stewards are explicitly allowed to process non-emergency CheckUser requests.

 1. MarcGarver
 2. Xania

English Wikinews

Automatically generated checkusers list

 1. Acagastya
 2. Cromium

English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Alison
 2. AmandaNP
 3. Aoidh
 4. Blablubbs
 5. Bradv
 6. Cabayi
 7. Callanecc
 8. CaptainEek
 9. Courcelles
 10. DatGuy
 11. Doug Weller
 12. Dreamy Jazz
 13. Drmies
 14. EdJohnston
 15. Ferret
 16. Firefly
 17. GeneralNotability
 18. Girth Summit
 19. Guerillero
 20. HJ Mitchell
 21. Ivanvector
 22. Joe Roe
 23. Jpgordon
 24. KrakatoaKatie
 25. Ks0stm
 26. L235
 27. Mailer diablo
 28. Materialscientist
 29. Maxim
 30. Mkdw
 31. Moneytrees
 32. Mz7
 33. NinjaRobotPirate
 34. Oshwah
 35. PhilKnight
 36. Ponyo
 37. Primefac
 38. Reaper Eternal
 39. RickinBaltimore
 40. Risker
 41. RoySmith
 42. SQL
 43. ST47
 44. Salvio giuliano
 45. Sdrqaz
 46. Spicy
 47. Stwalkerster
 48. ToBeFree
 49. Vanamonde93
 50. Versageek
 51. Yamla
 52. Zzuuzz
 53. Z1720

English Wiktionary

Automatically generated checkusers list

 1. Chuck Entz
 2. TheDaveRoss

Finnish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Ejs-80
 2. Harriv
 3. Stryn

French Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for six-month terms.

 1. Durifon
 2. Hyméros
 3. LD
 4. Le chat perché
 5. Lewisiscrazy
 6. Linedwell
 7. Mathis B

German Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for one- or two-year terms.

 1. Count Count
 2. Karsten11
 3. MBq
 4. Perrak
 5. Squasher

Hebrew Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. PurpleBuffalo
 2. TheStriker
 3. דגש
 4. יונה בנדלאק
 5. עלי

Hungarian Wikipedia

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

 1. Bináris
 2. Csigabi
 3. FoBe
 4. Grin
 5. Tgr

Indonesian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Meursault2004
 2. Nohirara
 3. Ustad abu gosok
 4. Wagino 20100516

Italian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Ask21
 2. Elwood
 3. Gac
 4. Melos
 5. Mtarch11
 6. Ruthven
 7. Sakretsu
 8. Shivanarayana
 9. Superspritz
 10. Vituzzu

Japanese Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy)

 1. Infinite0694
 2. Penn Station
 3. W.CC
 4. さかおり

Korean Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

 1. Dmthoth
 2. IRTC1015
 3. Sotiale
 4. 이강철

Malayalam Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

 1. Kiran Gopi
 2. Razimantv

Persian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Huji
 2. Ladsgroup

Polish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Due to a new local policy, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers.

 1. Masti
 2. Msz2001
 3. Nedops
 4. Nux

Portuguese Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for two-year terms.

 1. Albertoleoncio
 2. Conde Edmond Dantès
 3. Érico

Russian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. DR
 2. Q-bit array
 3. Ле Лой

Serbian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Djordjes
 2. Dungodung
 3. Обрадовић Горан
 4. Боки

Simple English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Bsadowski1
 2. Djsasso
 3. Eptalon
 4. Fr33kman
 5. Operator873
 6. Peterdownunder
 7. Vermont

Slovene Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. A09
 2. MZaplotnik
 3. Romanm

Spanish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

 1. Alhen
 2. Bernard
 3. BlackBeast
 4. LuchoCR
 5. Montgomery
 6. Rastrojo

Swedish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Julle
 2. Stigfinnare
 3. Tegel

Thai Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Geonuch
 2. Just Sayori
 3. Siam2019
 4. Timekeepertmk

Turkish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Elmacenderesi
 2. Uncitoyen
 3. Vincent Vega

Ukrainian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. Andriy.v
 2. Goo3
 3. Mykola7
 4. NickK

Vietnamese Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. DHN
 2. Mxn

Wikimedia Commons

Automatically generated checkusers list

 1. Elcobbola
 2. Jameslwoodward
 3. Krd

Wikispecies

Automatically generated checkusers list

 1. Dan Koehl
 2. Faendalimas
 3. Koavf

Meta

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Ajraddatz
 2. Hasley
 3. Minorax
 4. Sotiale
 5. Superpes15
 6. Vermont
 7. Xaosflux

Wikidata

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. 1997kB
 2. Jasper Deng
 3. Sotiale
 4. علاء

Wikitech

Automatically generated checkusers list

 1. Alexandros Kosiaris
 2. BryanDavis
 3. Jcrespo
 4. Ladsgroup
 5. Reedy
 6. Tim Starling

Související odkazy