CheckUser policy/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Dil: English · العربية · azərbaycanca · български · català · čeština · Deutsch · English · Esperanto · español · français · hrvatski · magyar · Bahasa Indonesia · italiano · 日本語 · 한국어 · मराठी · occitan · polski · português · română · русский · sicilianu · slovenčina · shqip · српски / srpski · svenska · Türkçe · українська · Tiếng Việt · 中文

Bu politika Eylül ve Ekim 2005'de tartışılmıştır (tartışma sayfasına bakınız) ve Kasım 2005'de işlemeye başlamıştır.

CheckUser konumu[edit]

CheckUser, checkuser izni olan kullanıcılar için özel bir arayüzdür. Bir Wiki'de CheckUser konumunda olan bir kullanıcı, aynı Wiki'de (tüm Wiki'lerde değil), bir kullanıcının bir başka kullanıcının kuklası olup olmadığını denetleyebilir. Bu özelliği kullanan kullanıcılar şunları yapabilir:

 • Bir kullanıcının hangi IP numaraları üzerinden bir Wiki'de değişiklik yaptığının belirlenmesi.
 • Özgün bir IP'nin, oturum açtığında bile, bir Wiki üzerinde yaptığı değişiklikliklerin belirlenmesi.

Bu bilgiler sadece bir hafta saklandığı için, ondan önce yapılmış olan değişiklikler Checkuser üzerinden gösterilmeyecektir. Kimin bu araç ile hangi sorguları yaptığının bir kaydı tutulur. Bu kaydı, checkuser izni olan diğer kullanıcılar görebilir:

5 Eyl 2005 17:29 KullanıcıX ZWiki'de KullanıcıY'nin IP'sini denetledi.
5 Eyl 2005 17:29 KullanıcıX ZWiki'de 127.0.0.1'in yaptığı değişiklikleri denetledi.

Kullanım kılavuzu için bakınız: Help:CheckUser

Wikimedia gizlilik ilkesi[edit]

Wikimedia projelerinde, gizlilik ilkelerinin göz önünde tutulması çok önemlidir. Birisi davranışları ile açık şekilde ilkeleri bozmadığı sürece (örn., büyük çapta bir bot vandalizmi ya da spamlar), IP numarasını, yerini veya kimliğini belirlemeye yeterli diğer bilgilerini açığa çıkarmak da benzer şekilde ilke ihlalidir.

CheckUser, en gizli kullanıcı bilgilerimize uygulanacak düzeyde bir gizlilik seviyesi gerektirir.

Gizlilik ilkesinin konu ile ilgili bölümü şöyledir:

Kayıt bilgilerinin açıklanması hakkında kurallar:
Wikimedia'nın kuralları gereği, sunucularda toplanan ve kullanıcıların birey kimliğinin tanımlanabildiği bilgiler, bu bilgilere erişimi olan geliştiriciler tarafından, aşağıdaki haller dışında açıklanmaz:
 1. Kolluk kuvvetlerinin, geçerli bir mahkeme çağrısı veya zorunlu bir istek ile başvuruda bulunması
 2. Etkilenen kullanıcının izin vermesi
 3. Kötüye kullanım şikayetlerinin incelenmesi için Jimbo Wales'in, onun yasal danışmanının veya atayacağı şahsın ihtiyaç duyması
 4. Bilgilerin, bir bot tarafından yapılan sayfa ziyaretine mahsus olması durumunda ve bu bilgilerin açıklanmasının, teknik problemin çözümü için gerekli olması
 5. Kullanıcının makaleleri tahrip etmesi veya sürekli olarak ortalığı karıştırıcı tavırlar içinde olması durumunda, IP'sinin sisteme girişe kapatılmasına yönelik olarak veya ilgili internet servis sağlayıcısına (İSS) yapılacak şikayetin düzenlenmesine yardım etmek üzere
 6. Wikimedia Vakfının, kullanıcılarının veya kamunun, haklarını, mülkiyetini veya güvenliğini korumanın açıkça gerekli olması
Wikimedia'nın ilkesi, yukarıdaki hallerin dışında, bu bilgilerin hiçbir şekilde kamuya açıklanmasına ve dağıtılmasına izin vermez.

Bilginin yayımlanması

Kullanıcı bir suistimalde bulunuyorsa bile, eğer mümkünse kişisel bilgilerini açığa vurmamak en iyisidir.

 • Genel olarak, IP'leri ifşa etmeyiniz. Sadece "aynı ağ/aynı ağ değil" gibi bilgiler veriniz. Eğer ayrıntılı bilgi sağlıyorsanız, bunu açıkladığınız kişinin güvenilir birisi olduğuna ve bilgiyi ifşa etmeyeceğine emin olunuz.
 • Eğer kullanıcı bir yerden olduğunu belirtmişse ve IP bunu doğruluyorsa, ihtiyaç duyulduğunda bunu doğrulamak kişisel bilgi ifşa etmek değildir.
 • Eğer kullanıcı büyük bir İSS üzerindeyse (örn., Süperonline, Kablonet, TTNET, vs.), milyonlarca kişiden birisidir ve birey kimliği tanımlanabilir değildir.
 • Ülkeyi açıklamak, genel olarak, birey kimliği için tanımlayıcı değildir (örn., "Kullanıcı:Dırdırcı İngiltere'den, Kullanıcı:Kukla ise Kanada'dandır.").
 • Eğer şüpheniz varsa, ayrıntı vermeyiniz.

Aracın Kullanımı[edit]

Bu araç vandalizme veya kuraldışı oylama gibi konularda kuklaların suistimaline karşı kullanılma amacı güder. Sadece Wikimedia projelerine verilecek zararları önlemek için kullanılmalıdır.

Araç, politik kontrol amacıyla veya editörler üzerinde baskı kurmak veya anlaşamadığınız bir editörü tehdit etmek için kullanılmamalıdır. Kullanıcıyı izlemek için geçerli bir sebep olmalıdır. Anlaşmazlıklar tek başına geçerli bir sebep değildir.

Bir editörün IP numarasının kontrolü, kendi isteği üzerine suçsuzluğunu kanıtlamak amacıyla da yapılabilir.

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, kuklalar genel bir kural olarak yasak değildir (Editörler Vikipedi'de değişik kullanıcı isimleri altında yazabilirler). Yasak olan kuklaların suistimalidir (özellikle oy verme konusunda).

İzlenen kullanıcıyı bundan haberdar etmek mecburi değildir, ancak checkuser kullanıcıya bunu uygun gördüğü takdirde söyleyebilir. Benzer şekilde, topluluğu haberdar etmek de mecburi değildir ancak kişisel bilgiler yayımlanmadığı sürece yapılabilir.

Erişim[edit]

Sadece birkaç editör ve Stewardın CheckUser konumuna sahip olmasına izin verilir. Editörler CheckUser konumuna sadece lokal olarak sahip olabilirler.

Her vikide, CheckUser yetkisine sahip en az iki kullanıcı olabilir. Bu sayede karşılıklı olarak birbirlerinin eylemlerini denetleyebilir ve onaylayabilirler. Sadece bir CheckUser yetikisine sahip kullanıcının kaldığı (diğer kullanıcı(lar)ın yetkisinin kaldırıldığı veya bu kullanıcıların yetki süresinin dolduğu) bir vikide, topluluk ivedilikle yeni bir CheckUser atamalıdır (bu sayede en az iki CheckUser olmuş olur).

Hakem komitesi olan (Wikimedia onaylı) wiki'lerde, sadece hakemler tarafından onaylanmış kullanıcılar Checkuser statüsüne sahip olabilir. Karşılıklı olarak birbirlerinin faaliyetlerini denetleme açısından, sayıları en az iki olmalıdır. Kabul edildikten sonra adayınızı Wikimedia'daki Yetki talebi sayfasında listeleyiniz.

Hakem komitesi olmayan Wikilerde, iki seçenek mümkündür:

 • Topluluk, yapılan işlerin karşılıklı kontrol edilebilmesi için herbiri oybirliği ile seçilmiş olmak üzere en az iki Checkuser'ı onaylamalıdır. Checkuser için yapılan kullanıcı talepleri yerel topluluk içinde olmalı ve talep ilan edilmelidir (Köy çeşmesi,duyuru listesi ve ilgili yerlerde). Aday olan kullanıcı, gizlilik ilkesini bilmelidir. Oylamada yerel topluluk tarafından en az 25-30 kullanıcının onay oyu ve (70%-80% oranında) destek oranı olmalı, daha sonra kullanıcı topluluğun kararının olduğu sayfaya link vererek kendisini Yetki talebi sayfası altına listelemelidir.
 • Eğer oyların sayısı Wiki üzerinde iki Checkuser için yetersiz kalıyorsa, bu wiki üzerinde Checkuser'a gerek olmayacaktır. Kullanıcılar , kukla kontrolu için Stewardlara başvuracaklardır. Bu tip durumlarda, Checkuser bilgi talebi sayfasına basitçe bu kullanıcıların listesini ve neden kontrol istediklerini açıklayarak (linklerle), taleplerini yapacaklardır. Bu durumda da topluluk oybirliğine ihtiyaç vardır. Steward, size bu iki kullanıcının durumu ile ilgili cevap verecektir ; aynı IP, proxy, network, ülkeden veya tamamen birbiri ile alakasız. (Bakınız; Kullanıcı için Steward kesin olarak ne (ne kadar) söylemelidir.)

Özelliğin Geri Alınması[edit]

Checkuser özelliğine sahip herhangi bir kullanıcı bir seneden daha fazla aktif olmazsa checkuser özelliğinin geri alındığını görecektir.

Bu aracın kötü niyetle kullanılması durumunda, CheckUser ayrıcalığına sahip steward veya kullanıcının bu özelliği kaldırılacaktır. Bu durum özellikle, ciddi bir durum olmadan ( bağlantılar ve kötü davranış kanıtları gibi) kullanıcılar üzerinde rutin olarak kontroller yapılması halinde oluşur.

Checkuser özelliğinin kötü niyetle kullanılma durumu önce yerel vikide tartışılmalıdır. Hakem heyeti olan vikilerde, hakem heyeti bu özelliğinin geri alınıp alınamayacağına karar verebilir. Hakem heyeti olmayan vikiler ise, özelliğin geri alınması için oylama yapabilir. Bu özelliği Stewardlar kaldırabilir. Stewardlar tek başlarına özelliğin geri alınması için karar veremezler, fakat kötüye kullanım ile ilgili gerekli kayıtların bulunmasına yardım edebilirler. Gerektiği durumlarda, özellikle gizlilik ilkesine olan saygının olmadığı düşünülürse, Wikimedia Vakfı Yönetim Kuruluna özelliğin geri alınması için sorulabilir.

Eğer bir Wiki'de sadece bir checkuser kalırsa, topluluk yeni bir checkuser seçmelidir. (Checkuser sayısı en az iki olmalıdır.)

Şu Anki Mevcut Checkuser Özelliğine Sahip Kişiler[edit]

 • Edit (last updated: 2019-11-27)


Everywhere[edit]

Arabic Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Elph
 2. Meno25
 3. باسم
 4. جار الله
 5. علاء

Bengali Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (application will open for no less than 30 days).

 1. আফতাবুজ্জামান
 2. NahidSultan

Catalan Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Góngora
 2. KRLS

Croatian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Ex13
 2. Vodomar

Czech Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Jagro
 2. Martin Urbanec
 3. Mormegil

Danish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Kaare
 2. KnudW
 3. Sir48

Dutch Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
 1. Akoopal
 2. Ellywa
 3. Groucho NL
 4. Japiot
 5. Jcb

English Wikibooks[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. QuiteUnusual
 2. Xania

English Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. AGK
 2. Alison
 3. Bbb23
 4. Beeblebrox
 5. Berean Hunter
 6. DGG
 7. Doug Weller
 8. Drmies
 9. GorillaWarfare
 10. Guerillero
 11. Ivanvector
 12. Joe Roe
 13. Jpgordon
 14. KrakatoaKatie
 15. L235
 16. Mailer diablo
 17. Materialscientist
 18. Mkdw
 19. MusikAnimal
 20. Mz7
 21. NativeForeigner
 22. NinjaRobotPirate
 23. Opabinia regalis
 24. PhilKnight
 25. Ponyo
 26. Premeditated Chaos
 27. Reaper Eternal
 28. Risker
 29. Salvio giuliano
 30. SQL
 31. ST47
 32. Stwalkerster
 33. TonyBallioni
 34. Versageek
 35. Worm That Turned
 36. ‎Yunshui
 37. Zzuuzz
Founder
 1. Jimbo Wales

English Wiktionary[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Chuck Entz
 2. TheDaveRoss

Finnish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Ejs-80
 2. Harriv
 3. Stryn

French Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. 0x010C
 2. AntonierCH
 3. Gratus
 4. Hexasoft
 5. Linedwell

German Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Alraunenstern
 2. Hephaion
 3. Perrak
 4. Rax

Hebrew Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Deror avi
 2. Matanya
 3. בריאן
 4. יונה בנדלאק
 5. עוזי ו.

Hungarian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

 1. Bináris
 2. Csigabi
 3. Grin
 4. Pallerti
 5. Tgr

Indonesian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Aldnonymous
 2. Bennylin
 3. Bonaditya
 4. Meursault2004
 5. Mimihitam

Italian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Ask21
 2. Gac
 3. L736E
 4. Melos
 5. Ruthven
 6. Shivanarayana
 7. Vituzzu

Japanese Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (policy)

 1. Bellcricket
 2. Penn Station
 3. Y-dash
 4. さかおり

Korean Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (policy and request)

 1. Dmthoth
 2. IRTC1015
 3. Sotiale
 4. 이강철

Malayalam Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (Policy and Requests)

 1. Kiran Gopi
 2. Razimantv

Persian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Huji
 2. Ladsgroup
 3. Sahehco

Polish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list
Due to a new policy on the Polish Wikipedia, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers

 1. Masti
 2. Nedops
 3. Ptjackyll
 4. Pundit
 5. Saper
 6. Wojciech Pędzich

Portuguese Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Under the local policy, CheckUsers are elected with one year term.

 1. Érico until 19:59, 27 November 2020
 2. Millennium bug until 21:53, 12 February 2020
 3. Stanglavine until 21:32, 12 February 2020
 4. Stegop until 14:18, 23 February 2020
 5. Tks4Fish until 20:20, 10 January 2020
 6. Tuga1143 until 11:23, 21 January 2020

Russian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. DR
 2. OneLittleMouse
 3. Q-bit array
 4. Wulfson
 5. Ле Лой

Serbian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Djordjes
 2. Dungodung
 3. Обрадовић Горан

Simple English Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Bsadowski1
 2. Djsasso
 3. Eptalon
 4. Lofty abyss
 5. Peterdownunder

Slovene Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. MZaplotnik
 2. Romanm

Spanish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

 1. Alhen
 2. Bernard
 3. Montgomery
 4. Rastrojo

Swedish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Fluff
 2. Julle
 3. Tegel

Thai Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. B20180
 2. Geonuch

Turkish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Eldarion
 2. Elmacenderesi

Ukrainian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. NickK
 2. VictorAnyakin
 3. Стефанко1982

Vietnamese Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. DHN
 2. Mxn

Wikimedia Commons[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Elcobbola
 2. Jameslwoodward
 3. Krd
 4. Magog the Ogre
 5. Trijnstel

Wikispecies[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Dan Koehl
 2. Faendalimas
 3. Koavf

Meta[edit]

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Ajraddatz
 2. MarcoAurelio
 3. Trijnstel
 4. Vituzzu


Bağlantılar[edit]