Jump to content

Denetçi politikası

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page CheckUser policy and the translation is 100% complete.
Bu sayfa denetçi erişimi hakkında bilgi sağlar ve kullanım politikasını açıklar. Denetçilik, Eylül ve Ekim 2005'te tartışıldı ve Kasım 2005'te hayata geçirildi.

Denetçi durumu

Denetçi, "denetçi" izni olan kullanıcılar için hazırlanan özel bir arayüzdür. Bir vikide denetçi konumunda olan bir kullanıcı, aynı vikide (tüm vikilerde değil), bir kullanıcının bir başka kullanıcının kuklası olup olmadığını denetleyebilir. Bu özelliği kullanan kullanıcılar şunları yapabilir:

 • Bir kullanıcının hangi IP adresleri üzerinden bir Wiki'de değişiklik yaptığının, kayıtlı bir işlem yaptığının ya da şifre değiştirdiğinin belirlenmesi.
 • Belirli bir IP adresinden (bir hesapla oturum açmış kullanıcılar dahil) Wikimedia wiki'de gerçekleştirilen tüm düzenlemeleri, kaydedilen eylemleri, oturum açma denemelerini ve şifre sıfırlamalarını belirleyin;
 • Kontrol edilen hesabın MediaWiki arayüzünü kullanarak herhangi bir kullanıcıya bir e-posta gönderip göndermediğini belirler. Etkinliğin zamanı kaydedilir, hedef e-posta adresi ve hedef hesap gizlenir.

Bu bilgiler sadece kısa bir periyot (şimdilik 90 gün), saklandığı için ondan önce yapılmış olan değişiklikler denetçi arayüzü üzerinden gösterilmeyecektir. Kimin bu araç ile hangi sorguları yaptığının bir kaydı tutulur. Bu kaydı, denetçi izni olan diğer kullanıcılar görebilir:

Kullanım kılavuzu için bakınız: Help:CheckUser

Aracın kullanımı

Araç, vandalizmle mücadele, spam, çorap kukla tacizini kontrol etme ve projenin bozulmasını sınırlama amaçlı kullanılacaktır. Sadece herhangi bir Wikimedia projesine zarar gelmesini önlemek için kullanılmalıdır.

Araç içerik anlaşmazlığında, politik kontrol amacıyla, editörler üzerinde baskı kurmak veya anlaşamadığınız bir editörü tehdit etmek için kullanılmamalıdır. Bir kullanıcıyı araştırmak için Denetçi araçlarını kullanmak için geçerli bir neden olmalıdır. Politikalara aykırı olarak (örneğin, herhangi bir pozisyon için çifte oy, görünür desteği artırmak veya veya engelleme veya yasaklardan kaçmak için) kullanılmadıkları sürece alternatif hesapların yasak olmadığını unutmayın.

İzlenen kullanıcıyı bundan haberdar etmek mecburi değildir, ancak denetçi kullanıcıya bunu uygun gördüğü takdirde söyleyebilir. Benzer şekilde, topluluğu haberdar etmek de mecburi değildir ancak gizlilik politikasının hükümlerine uyulduğu sürece yapılabilir.

Bazı vikilerde, bir editörün IP numarasının kontrolü, kendi isteği üzerine suçsuzluğunu kanıtlamak amacıyla da yapılabilir. Bununla birlikte, bu durumlarda bir denetleme talep etmenin bazen davayı bozma girişiminin bir parçası olduğunu unutmayın.

Gizlilik politikası

Wikimedia projelerinde, gizlilik ilkelerinin göz önünde tutulması çok önemlidir. Birisi davranışları ile açık şekilde ilkeleri bozmadığı sürece (örn., büyük çapta bir bot vandalizmi ya da spam), IP numarasını, yerini veya kimliğini belirlemeye yeterli diğer bilgilerini açığa çıkarmak da benzer şekilde gizlilik politikasının ihlalidir.

Bilgi açıklaması

Kullanıcı tacizde bulunsa bile, mümkünse kişisel bilgileri açıklamamak en iyisidir.

 • Genellikle IP'leri açığa vurmayın. Sadece aynı ağ/aynı ağ değil veya benzeri bilgiler verin. Ayrıntılı bilgi verilirse, bilgileri verdiğiniz kişinin güvenilir bir kişi olduğundan ve kendisinin bunu açıklamayacağından emin olun.
 • Bir kullanıcı bir yerden olduğunu söyler ve IP adresi bunu doğrularsa, gerekirse bunu onaylamak için kişisel bilgileri serbest bırakılmaz.
 • Herhangi bir şüpheniz varsa, ayrıntı vermeyin.

Denetçiliğe erişim

Yalnızca kahyalar, bağımsız hakemler, bazı Wikimedia Vakfı personeli ve çok az sayıda başka kullanıcının tüm vikilerde denetçi arayüzüne erişimine izin verilir. Kullanıcılar yalnızca yerel olarak denetçi durumuna sahip olabilir (bağımsız hakemler ve erişimi olan vakıf personeli hariç).

Bir projede yerel denetçiler varsa, kontroller genellikle bunlar tarafından yapılmalıdır. Acil durumlarda veya (çapraz-viki vandalizmi durumunda olduğu gibi) çok projeli denetçi kontrolleri için, kahyalar yerel kontrolleri yapabilirler. Kahyalar kontrolleri tamamladıktan sonra projelerde kendi denetçi erişimini kaldırmalı ve yerel denetçilere veya denetçi e-posta listesine bildirmelidir.

Bir proje için yerel denetçi yoksa, denetimlerin yapılması için kahyalara isteklerin yapılması gerekir (örneğin, "X kullanıcısı, Y kullanıcısının bir kuklasıdır"). Bunu yapmak için Steward requests/Checkuser sayfasında bu kullanıcıları listeleyin ve denetleme nedeninin açıklayın (bağlantılarla birlikte). İsteğin niteliğine bağlı olarak, kahya bunu reddedebilir, daha fazla bilgi isteyebilir veya söz konusu kullanıcıların aynı IP'ye, aynı proxy'ye, aynı ağa, aynı ülkeye ait olduğu veya tamamen ilişkisiz oldukları şeklinde cevap verebilir (kullanıcı için kahyanın kesin olarak ne söylemesi gerektiği tartışmaya bakınız.)

Yerel denetçi ataması

Her vikide, denetçi yetkisine sahip en az iki kullanıcı olmalı veya hiç olmamalıdır. Bu sayede karşılıklı olarak birbirlerinin eylemlerini denetleyebilir ve onaylayabilirler. Sadece bir denetçi yetkisine sahip kullanıcının kaldığı (diğer kullanıcı(lar)ın yetkisinin kaldırıldığı veya bu kullanıcıların yetki süresinin dolduğu) bir vikide, topluluk ivedilikle yeni bir denetçi atamalıdır (bu sayede denetçi sayısı en az iki olmuş olur).

Hakem kurulu olan vikilerde, en az 25-30 üyenin desteğiyle seçilen adaylar doğrudan hakem kurulu tarafından denetçi olarak atanır. Kabul edildikten sonra hakem kurulunun bir üyesi adayı Kahya istekleri/İzinleri sayfasında listelemelidir.

Hakem kurulu olmayan bir vikide veya bağımsız seçimlerin tercih edildiği bir projede topluluk, fikir birliği ile yerel denetçi (kahyalar, yerel denetçi olarak sayılmaz) atayabilir. Denetçilik için aday olan kullanıcı isteğini yerel topluluk içinde yapmalı ve bunu doğru şekilde ilan etmelidir (köy çeşmesi, e-posta listesi, özel istek sayfası vb.). Aday olan kullanıcı, gizlilik ilkesini bilmelidir. Yerel toplulukta en az 25-30 kullanıcının oy kullandığı ve fikir birliğinin (%70-%80 oranında destek oranı olmalı ya da çoklu seçimlerde en yüksek oy) sağlandığı adaylıktan sonra aday, topluluk kararının olduğu sayfaya link vererek kendisini Kahya istekleri/İzinleri sayfasında listelemelidir. Bir vikide en az iki denetçi seçimi için yetersiz sayıda oy varsa, o vikide denetçi olmayacaktır.

E-posta listesi

Tüm kahyaların ve denetçilerin erişiminin olması gereken kapalı bir e-posta listesi (CheckUser-l) vardır. Erişmek için liste moderatörlerine e-posta gönderin. Verilerin ne anlama geldiğinden emin değilseniz, yardım, fikir ve ikinci görüş istemek için bu e-posta listesini kullanın.

IRC kanalı

IRC kullanan tüm kahyaların ve denetçilerin erişebilmesi gereken özel bir IRC kanalı (#wikimedia-checkuserbağlan) vardır. Bu kanal, e-posta listesiyle aynı amaca hizmet eder ancak gerçek zamanlıdır. Erişim elde etmek için herhangi bir kanal üyesine başvurun; bir kanal yöneticisi size kalıcı erişim izni verecektir. Erişim elde etmek için yardıma ihtiyacınız varsa bir kahyaya sorun.

Erişimin kaldırılması

Denetçi özelliğine sahip herhangi bir kullanıcı bir seneden daha fazla aktif olmazsa denetçi özelliğinin geri alındığını görecektir.

Bu aracın kötü niyetle kullanılması durumunda, kahya ya da denetçi ayrıcalığına sahip diğer kullanıcı bu özelliği kaldıracaktır. Bu durum özellikle, ciddi bir durum olmadan (bağlantılar ve kötü davranış kanıtları gibi) kullanıcılar üzerinde rutin olarak kontroller yapılması halinde oluşur.

Denetçi özelliğinin kötü niyetle kullanılma durumu önce yerel vikide tartışılmalıdır. Hakem kurulu olan vikilerde, hakem kurulu bu özelliğinin geri alınıp alınamayacağına karar verebilir. Hakem kurulu olmayan vikiler ise, özelliğin geri alınması için oylama yapabilir.

Denetçi yetkisi, Kamuya Açık Olmayan Bilgilere Erişim Politikası veya Gizlilik Politikası ihlallerine ilişkin şikayetler, tüm Wikimedia projeleri için bağımsız hakem kurulu tarafından ele alınmaktadır.

CheckUser erişimine sahip kullanıcılar

 • Edit (last updated: 2024-07-20)

Everywhere

Arabic Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Dr-Taher
 2. Meno25
 3. باسم
 4. علاء
 5. فيصل

Bengali Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (applications will open for no fewer than 30 days).

 1. NahidSultan
 2. RiazACU

Catalan Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Jmrebes
 2. Joutbis

Czech Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Jagro
 2. Martin Urbanec
 3. Mormegil

Danish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Kaare
 2. KnudW
 3. Sir48

Dutch Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
 1. Akoopal
 2. Daniuu
 3. Groucho NL
 4. Jcb
 5. Natuur12
 6. XXBlackburnXx

English Wikibooks

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that Stewards are explicitly allowed to process non-emergency CheckUser requests.

 1. MarcGarver
 2. Xania

English Wikinews

Automatically generated checkusers list

 1. Acagastya
 2. Cromium

English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Alison
 2. AmandaNP
 3. Aoidh
 4. Blablubbs
 5. Bradv
 6. Cabayi
 7. Callanecc
 8. CaptainEek
 9. Courcelles
 10. DatGuy
 11. Doug Weller
 12. Dreamy Jazz
 13. Drmies
 14. EdJohnston
 15. Ferret
 16. Firefly
 17. GeneralNotability
 18. Girth Summit
 19. Guerillero
 20. HJ Mitchell
 21. Ivanvector
 22. Joe Roe
 23. Jpgordon
 24. KrakatoaKatie
 25. Ks0stm
 26. L235
 27. Mailer diablo
 28. Materialscientist
 29. Maxim
 30. Mkdw
 31. Moneytrees
 32. Mz7
 33. NinjaRobotPirate
 34. Oshwah
 35. PhilKnight
 36. Ponyo
 37. Primefac
 38. Reaper Eternal
 39. RickinBaltimore
 40. Risker
 41. RoySmith
 42. SQL
 43. ST47
 44. Salvio giuliano
 45. Sdrqaz
 46. Spicy
 47. Stwalkerster
 48. ToBeFree
 49. Vanamonde93
 50. Versageek
 51. Yamla
 52. Zzuuzz
 53. Z1720

English Wiktionary

Automatically generated checkusers list

 1. Chuck Entz
 2. TheDaveRoss

Finnish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Ejs-80
 2. Harriv
 3. Stryn

French Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for six-month terms.

 1. Durifon
 2. Hyméros
 3. LD
 4. Le chat perché
 5. Lewisiscrazy
 6. Linedwell
 7. Mathis B

German Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for one- or two-year terms.

 1. Count Count
 2. Karsten11
 3. MBq
 4. Perrak
 5. Squasher

Hebrew Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. PurpleBuffalo
 2. TheStriker
 3. דגש
 4. יונה בנדלאק
 5. עלי

Hungarian Wikipedia

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

 1. Bináris
 2. Csigabi
 3. FoBe
 4. Grin
 5. Tgr

Indonesian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Meursault2004
 2. Nohirara
 3. Ustad abu gosok
 4. Wagino 20100516

Italian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Ask21
 2. Elwood
 3. Gac
 4. Melos
 5. Mtarch11
 6. Ruthven
 7. Sakretsu
 8. Shivanarayana
 9. Superspritz
 10. Vituzzu

Japanese Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy)

 1. Infinite0694
 2. Penn Station
 3. W.CC
 4. さかおり

Korean Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

 1. Dmthoth
 2. IRTC1015
 3. Sotiale
 4. 이강철

Malayalam Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

 1. Kiran Gopi
 2. Razimantv

Persian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Huji
 2. Ladsgroup

Polish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Due to a new local policy, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers.

 1. Masti
 2. Msz2001
 3. Nedops
 4. Nux

Portuguese Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for two-year terms.

 1. Albertoleoncio
 2. Conde Edmond Dantès
 3. Érico

Russian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. DR
 2. Q-bit array
 3. Ле Лой

Serbian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Djordjes
 2. Dungodung
 3. Обрадовић Горан
 4. Боки

Simple English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Bsadowski1
 2. Djsasso
 3. Eptalon
 4. Fr33kman
 5. Operator873
 6. Peterdownunder
 7. Vermont

Slovene Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. A09
 2. MZaplotnik
 3. Romanm

Spanish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

 1. Alhen
 2. Bernard
 3. BlackBeast
 4. LuchoCR
 5. Montgomery
 6. Rastrojo

Swedish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Julle
 2. Stigfinnare
 3. Tegel

Thai Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Geonuch
 2. Just Sayori
 3. Siam2019
 4. Timekeepertmk

Turkish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Elmacenderesi
 2. Uncitoyen
 3. Vincent Vega

Ukrainian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. Andriy.v
 2. Goo3
 3. Mykola7
 4. NickK

Vietnamese Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. DHN
 2. Mxn

Wikimedia Commons

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Elcobbola
 2. Jameslwoodward
 3. Krd

Wikispecies

Automatically generated checkusers list

 1. Dan Koehl
 2. Faendalimas
 3. Koavf

Meta

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Ajraddatz
 2. EPIC
 3. Hasley
 4. Minorax
 5. Sotiale
 6. Superpes15
 7. Vermont
 8. Xaosflux

Wikidata

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. 1997kB
 2. Jasper Deng
 3. Sotiale
 4. علاء

Wikitech

Automatically generated checkusers list

 1. Alexandros Kosiaris
 2. BryanDavis
 3. Jcrespo
 4. Ladsgroup
 5. Reedy
 6. Tim Starling

Ayrıca bakınız