Jump to content

Toplu hesap oluşturma

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Mass account creation and the translation is 35% complete.
Outdated translations are marked like this.

Şu anda, Wikimedia projeleride, 24 saatlik bir dönemde tek bir IP'den oluşturulabilecek hesap sayısı altı ile sınırlandırılmıştır. ×-wiki vandallarının önceden hesaplar oluşturmasını (hatta manüel olarak) engellemektir. Daha fazla yaratmanın yardımcı olacağı sosyal etkinlikler dahil olmak üzere durumlar olabilir. mw:Yardım:Toplu hesap oluşturma ve Hibeler:Öğrenme kalıpları/Altı hesap limiti bu sınırın etrafında çalışmanın yollarını açıklar. Bu sayfa iki seçenek sunar.

Program ve Etkinlikler Panosunu Kullanma

Programlar ve Etkinlikler Panosu üzerinden yönetilen koordineli bir tanıtım etkinliğiniz varsa, katılımcılar kayıt olur ve koordinatör kontrol panelinde hesaplar oluşturursa, iş akışında istisnalar oluşturulur.

"Hesap oluşturucu" olma

Ana yardım sayfası: mw:Help:Mass account creation

Bu kadar çok etkinlik düzenleyecekseniz, etkinliklerinize katılacak wikilerde hesap oluşturucudan izin almak isteyebilirsiniz. Hesap yaratıcısı izinleri projeye özgüdür. Belirli bir Wiki'de yönetici veya bürokratsanız, varsayılan MediaWiki yapılandırması olduğu için zaten hesap oluşturucu izniniz olabilir. (Bunun wikiniz için geçerli olup olmadığından emin değilseniz, Special:ListGroupRights öğesini işaretleyin ve grubunuzun "Fiyat sınırlarından etkilenmemesini (noratelimit)" içerip içermediğini kontrol edin.)

Tek Kullanıcı Girişi (SUL) sistemi nedeniyle, herhangi bir Wikimedia wikide hak verilmesi yeterli olacaktır; Bu kullanıcı daha sonra, tüm Wikimedia wikilerinde çalışan bu wikide hesap oluşturabilir. Yani, tek bir Wikimedia wikisine hak ekleyebilirseniz, bu hakkı yerel olarak ekleyebilirsiniz ve alıcı yerel olarak hesap oluşturabilir.

Hesap oluşturucunun iznini almak istediğiniz her wiki için:

 • Bu wikide, yerel sistemlerin/yöneticilerin veya bürokratların insanları "hesap oluşturucuları" grubuna atayabilip atamayacağını görmek için Special:ListGroupRights öğesini işaretleyin. Eğer öyleyse, izin istemek için yerel bir hizmetli veya bürokrat ile iletişime geçin. Neredeyse bütün wikilerde, bürokratlar bu görevi yapabilir. At almost all wikis, bureaucrats can do this task.
 • Bu kişilerin listesini herhangi bir wiki'de Special:ListUsers/sysop adresinde bulabilirsiniz.
 • Tüm sysops ve bürokratlar aktif olmayacağından, kullanıcıların son katkılarından birkaçına bakın ve kısa süre önce düzenlenmiş olan üç kişiyi seçin.
 • Konuşma sayfalarına gönderin ve hesap oluşturucudan izin isteyin. Yaptığınız geçmiş olaylara veya spam gönderenlere değil güvenilir bir insan olduğunuza dair diğer kanıtlara bağlantı vermelisiniz.
 • Yerel bir wiki'nin sisopıları veya bürokratları sizi gruba atayamazsa veya onlardan herhangi bir yanıt alamazsanız, isteğinizi Kahya istekleri/İzinler'e göndermeyi deneyin.

If the local user doesn't know how to add the right, send them to the Special:UserRights help.

Specific wikis

Requesting temporary lift of IP cap

Many people who are organizing Wikipedia events find this option confusing. Choosing this option usually requires having a conversation with the network administrator at the location where the group of people will register Wikimedia accounts. Rarely do people without a good relationship to the site tech team make this option work for them. Although this option is recommended for all sorts of people who host Wikipedia events, please note that this is more complicated than typical event management. However, unlike the other methods explained above, this will also raise edit rate limits for your participants to 90 edits/minute for each participant, instead of the default limit for newbies 8 edits/minute for all newbies coming from the same IP address. Please be aware, this type of exemption only applies to attendees that are using the network of the location (e.g. using a venue's wireless local network) but will not apply to people using their own Internet access at the location (e.g. a cellular data plan).

Please check carefully the IP addresses the conference venue gives you.

If the IP address starts by 10. or by 192.168., this is a private address, used internally on the network, but not routable.

If the IP address is included between 172.16.0.0 and 172.31.255.255, this is also a private address.

You must ask the conference venue their public address. Sites such as WhatIsMyIP.com can be used to determine the externally visible IP address.

While there are alternatives which make it easy to create accounts beyond the limit, there are sometimes situations where it would be preferable to open an IP to allow registering in a standard way and to avoid incurring in edit rate limits, especially for events with hundreds of attendees. Experience shows that encouraging participants to create their own accounts often helps them feel more engaged. What follows is the procedure to request a temporary lift of the account creation cap on a specific IP for an outreach event. Please consider if it's really necessary to take this more bureaucratic way.

 1. File a task in Wikimedia's bug tracker for the site request, under the "Wikimedia-Site-requests" project tag. (See mw:Phabricator/Help for more information about Wikimedia's task tracker.) Include the following information:
  • The event time frame (start and end) of your event, and the time zone you expressed the hours (local or UTC)
  • The IPs to allow (you may have to contact the venue organization to learn this information)
  • The expected number of people to attend the event
  • The list of wikis you wish to allow account creation on
  • A link to the Wiki page discussing the event or, if there is no such page, a link to your user page on your primary wiki
 2. It is highly recommended doing this at least two weeks, preferably more, in advance, even if you don't know the IP yet. If filed on short notice, you can try to find a sysadmin to assist by going to the IRC channel #wikimedia-tech.

See also