Yardım:Birleşik giriş

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Unified login and the translation is 72% complete.
Outdated translations are marked like this.
Yardım sayfaları Birleşik giriş
Kısayol:
H:UL

Küresel hesabınız (birleştirilmiş giriş ya da SUL/single user login) kullancı adınızla bütün Wikimedia projelerine (bazı özel vikiler hariç) kaydolamızı sağlar.

Küresel hesap hakkında

Küresel hesap nedir

Wikimedia Foundation faliyetleri birçok dilde birçok düzenlenebilir viki içerir. Geleneksel olarak, kullanıcıların her viki için ayrı ayrı kaydolması gerekir. Bu aynı kullanıcının bir vikideki kullanıcı ayıyla farklı vikilere kaydolmasını zorlaştırmaktadır, özellikle de Wikimedia Commons multimedya entegrasyonu daha önemli hale getirdikten ve Vikiveri interviki bağlantılarının merkezi olduktan sonra.

Küresel hesabınız, kullanıcı adınızı tüm vikilerde rezerve ettiğinden (bu yüzden başka vikilerdeki kimseler kullanıcı adınızı alamaz) dolayı bu sorunu yaşamazsınız ve daha önce ziyaret etmediğiniz bir vikiyi ziyaret ettiğinizde yerel hesabınız otomatik olarak oluşturulur.

Hesabınızı nasıl birleştirebilirsiniz

Şimdi kullanıcı hesapları varsayılan olarak küresel hesaptır ancak eski hesaplar birleştirilmiş hesap sayfasını ziyaret ederek manüel bir şekilde birleştirilebilir. küresel hesap bilgileri bağlantısını kullanarak küresel hesabınız hakkındaki detayları görebilirsiniz. e posta adresinizi ve şifrenizi ayarlar üzerinden yapılandırarak tüm vikilerde kullanabilirsiniz. Bu sadece bir kullanıcı adı ve şifreyle tüm kamuya ait vikilere erişebilceğiniz anlamına gelmektedir.

You can use Special:CentralAuth to view details about your global account. The email address and password you configure on Special:Preferences will be used on all wikis. This means that you will be able to log into any public Wikimedia project with just one single username and password.

Değişen nedir

Kamuya açık herhangi bir Vikimedya vikisine kaydolduğunuzda, kullanıcı adınız otomatik olarak diğer vikilerde rezerve edilir; Bunun anlamı, başka bir kullanızı sizin kullanıcı adınızla diğer vikilere kaydolamaz. Kullanıcıların yapması gereken, bir viki hesabında e posta adreslerini doğrulmaktır. Herhangi bir vikide şifrenizi değiştirirseniz diğer vikilerde de değişir. Special:UserLogin aynı anda tüm birleştirilmiş vikilerdeki günlükleri işler ancak giriş sayfası tam yüklenmeden başka sayfalara gidilirse giriş başarısız olabilir (yani tüm vikilere giriş yapılamamış olabilir).

Vikiler kullanıcıların ilk girişlerinde ekleneceklerdir. Örneğin Commons ve Almanca Vikipedi kullanıcısı bir vikipedist İngilizce Vikikitaba otomatik olarak kaydolmaz ancak İngilizce Vikikitaba ilk girişinde zaten rezerve edilmiş olan kullanıcı adı aktif hale gelir ve sonra istediği zaman giriş yapabilir (hangi vikilerde oturum açıldığını görmek için Merkezi hesap bilgiler).

Bu neyi değiştirir

  • Bazı şeyler hala yerel:
    • Kullanıcı hakları genelde yerel, bu hizmetlilerin her yerde hizmetli olarak giriş yapamayacağı anlamına gelir. Global geri alma, global sysop, global arayüz editörleri, global IP engel muhafiyeti gibi küresel guruplar Global izinler sayfasından istekte bulunabilirler.
    • Kullanıcı tercihi ayarları yerel, e posta adresinin sadece bir vikide doğrulanması yeterli ancak farklı vikilerde farklı tercih ayarlarınız olabilir. Gelecekte kullanıcı tercihleriniz de küresel hale gelebilir.[1]
    • Blocks are local, meaning that users blocked on one wiki will not be blocked on other wikis, unless otherwise blocked by an administrator on that wiki. However, if an account is globally locked it will lock that account on all public wikis.
  • Halen farklı vikilerde, farklı kullanıcı adlarıyla kayıtlı bir kullanıcı olabilir: Bu hesaplar tek bir küresel hesapta bağlanamayacaklardır.
  • Kuresel hesap sistemi sadece hatüstü Vikimedya projelerinde kullanılabilir olacaktır; Birleşik giriş sisteminden sorumlu CentralAuth uzantısı yüklü olsa bile, Vakıf tarafından işletilmeyen bir MedyaViki yazılımında hesap sistemleri bağlantısız olarak çalışacaklardır.

Çakışma çözümleri

Ayrıca bakınız: Tekil Kullanıcı Girişi sonuçlanma duyurusu

Sistem, eğer aynı e posta adresini doğrulamışlarsa ya da kullanıcı şifreleri doğrularsa, otomatik olarak aynı adlı hesapları birleştirecek.

Çünkü her viki için ayrı hesap oluşturulduğundan birleştirmek çok zaman alır, farklı projelerde farklı kullanıcı adlarına ait birçok hesap mevcuttur. Yeni sistem bir isimde tek bir kullanıcıyı kabul eder bu yüzden yeniden adlandılılması gereken bazı hesaplar oluşur. Bu el yordamıyla steward yardımıyla yapılmalıdır (bakınız Steward requests/Username changes).

Kullanıcılar merkezi hesap sayfasını kullanarak birleştirme yapmadan önce olası çakışmalar için arama yapmalılardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Küresel kullanıcı adımı değiştirebilirmiyim?

Evet. bu formu kullanarak veya Steward requests/Username changes sayfasında istek yaparak kullanıcı adınızın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Steward veya küresel kullanıcı adı değiştirci, talebinizi değerlendirecektir. Detaylar için Küresel kullanıcı adı değişikliği politikası 'na göz atabilirsiniz.

Farklı hesaplarımı tek bir hesapta birleştirebilir miyim?

Hayır. Birçok özel projede kullanıcı adları değişikliklerinin önüne geçildiğini unutmayın.

Birileri benim kullanıcı adımı başka bir vikide kullanıyorsa o vikideki hesabımı nasıl alacağım

Öncelikle, aynı adda başka bir hesabın olması sizin küresel hesap almanızı önlemez ancak kullanıcı adınızı secmiş başka bir hesap, sizin kontrolünüz dışında bir çok düzenleme yapmış olabilir veya sysop ya da bürokrat gibi bilinen bir gurubun üyesi olabilir hatta bu kullanıcı adında ısrar eden tek kişi siz de olmayabilirsiniz. Böyle bir durum yaşanırsa, muhtemelen ondan kullanıcı adını değiştirmesini isteyeceksiniz ya da siz değiştireceksiniz.

Steward requests/Username changes sayfasına kullanıcı adı değişikliği talebinde bulunmadan önce talep edeceğiniz isimin kullanılıp kullanılmadığını da sorun.

Diğer vikilerde de otomatik-onaylı durumunda olacakmıyım?

Hayır, otomatik-onaylı durumunda olmadan önce, her vikiye ilk kez giriş yaptıktan sonra belli bir süre beklemek zorunda kalacaksınız.

Sınırlı hesap oluşturulmuş vikilerden hesabımı birleştirebilirmiyim?

Hayır, Eğer viki hesabı sınırlı oluşturulmuşsa şimdilik birleştirilemez. Serbest bir viki hesabı oluşturup, kısıtlı hesabı onunla birleştierbilirsiniz.

Why does my login fail on another wikimedia wiki after I have logged in?

This is not a failure of the unified login system, it is typically a related issue of a browser preventing the login through restricting cookies being set for your login.

Noting that each sister set of wikis has a different base domain name, eg. wikipedia.org, wikimedia.org, wikisource.org, etc. and the cookies are set accordingly. If your login constantly fails, you should consider lodging a phabricator: bug report.

See also … How to report a bug.

Ayrıca bakınız

Duyurular ve haberler

Notlar