Jump to content

Yardım:Birleşik giriş

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Help:Unified login and the translation is 100% complete.
Kısayol:
H:UL
Küresel hesabınız (Wikimedia Birleşik Giriş ya da SUL/single user login (TKG/tekli kullanıcı girişi)), tek kullanıcı adının tüm Wikimedia kardeş projelerinde muhafaza edilmesi anlamına gelir (Wikitech gibi bazı özel vikiler hariç). Size tüm Wikimedia çapında sabit bir kimlik verir, küresel kullanıcı sayfası gibi özelliklerden yararlanmanızı sağlar, taklit için vektörleri azaltır ve birçok vikinin projesinde otomatik olarak oturum açmış olarak kalmanızı sağlar. Ayrıca küresel hesabınızla herhangi bir Wikimedia vikisinden elle oturum açabilirsiniz.

Küresel hesap hakkında

Küresel hesap nedir

Wikimedia Foundation faliyetleri birçok dilde birçok düzenlenebilir viki içerir. Geleneksel olarak, kullanıcıların her viki için ayrı ayrı kaydolması gerekir. Bu aynı kullanıcının bir vikideki kullanıcı ayıyla farklı vikilere kaydolmasını zorlaştırmaktadır, özellikle de Wikimedia Commons multimedya entegrasyonu daha önemli hale getirdikten ve Vikiveri interviki bağlantılarının merkezi olduktan sonra.

Küresel hesabınız, kullanıcı adınızı tüm vikilerde rezerve ettiğinden (bu yüzden başka vikilerdeki kimseler kullanıcı adınızı alamaz) dolayı bu sorunu yaşamazsınız ve daha önce ziyaret etmediğiniz bir vikiyi ziyaret ettiğinizde yerel hesabınız otomatik olarak oluşturulur.

Hesabınızı nasıl birleştirebilirsiniz

Şimdi kullanıcı hesapları varsayılan olarak küresel hesaptır ancak eski hesaplar birleştirilmiş hesap sayfasını ziyaret ederek manüel bir şekilde birleştirilebilir.

Küresel hesabınız hakkındaki detayları görüntülemek için Special:CentralAuth sayfasını kullanabilirsiniz. Özel:Tercihler sayfasında ayarladığınız e-posta adresiniz ve şifreniz tüm vikilerde kullanılacaktır. Yani herhangi bir Wikimedia projesine tek bir kullanıcı ve şifreyle girebileceksiniz.

Değişen nedir

Kamuya açık herhangi bir Vikimedya vikisine kaydolduğunuzda, kullanıcı adınız otomatik olarak diğer vikilerde rezerve edilir; Bunun anlamı, başka bir kullanızı sizin kullanıcı adınızla diğer vikilere kaydolamaz. Kullanıcıların yapması gereken, bir viki hesabında e posta adreslerini doğrulmaktır. Herhangi bir vikide şifrenizi değiştirirseniz diğer vikilerde de değişir. Special:UserLogin aynı anda tüm birleştirilmiş vikilerdeki günlükleri işler ancak giriş sayfası tam yüklenmeden başka sayfalara gidilirse giriş başarısız olabilir (bu JavaScript kullanır ve kullanıcılar tüm vikilere giriş yapamamış olabilir).

Vikiler kullanıcıların ilk girişlerinde eklenecek ve bu viki üzerinde yerel bir hesap oluşturulacaktır. Örneğin Commons ve Almanca Vikipedi kullanıcısı bir Vikipedist İngilizce Vikikitaba otomatik olarak kaydolmaz ancak İngilizce Vikikitaba ilk girişinde zaten rezerve edilmiş olan kullanıcı adı aktif hale gelir ve sonra istediği zaman giriş yapabilir (hangi vikilerde oturum açıldığını görmek için Merkezi hesap bilgiler).

Bu neyi değiştirir

  • Bazı şeyler hala yerel:
    • Kullanıcı hakları genelde yerel, bu hizmetlilerin her yerde hizmetli olarak giriş yapamayacağı anlamına gelir. Global geri alma, global sysop, global arayüz editörleri, global IP engel muhafiyeti gibi küresel guruplar Global izinler sayfasından istekte bulunabilirler.
    • Kullanıcı tercihleri yereldir, ancak e-posta adresinin yalnızca tek bir yerde ayarlanması ve onaylanması gerekir. Farklı sitelerde farklı tercihlere sahip olmaya devam edebilirsiniz. Ancak isterseniz genel tercihleri ayarlamak mümkündür.[1]
    • Engeller yereldir, kullanıcıların başka bir vikideki hizmetli tarafından engellenmediği sürece bir vikide engellenen kullanıcının başka bir vikide engellenmeyeceği anlamına gelir. Bununla birlikte bir hesap küresel olarak kilitlenirse tüm vikilerde kilitli olacaktır.
  • Halen farklı vikilerde, farklı kullanıcı adlarıyla kayıtlı bir kullanıcı olabilir: Bu hesaplar tek bir küresel hesapta bağlanamayacaklardır.
  • Kuresel hesap sistemi sadece hatüstü Vikimedya projelerinde kullanılabilir olacaktır; Birleşik giriş sisteminden sorumlu CentralAuth uzantısı yüklü olsa bile, Vakıf tarafından işletilmeyen bir MedyaViki yazılımında hesap sistemleri bağlantısız olarak çalışacaklardır.

Çakışma çözümleri

Ayrıca bakınız: Tekil Kullanıcı Girişi sonuçlanma duyurusu

Sistem, eğer aynı e posta adresini doğrulamışlarsa ya da kullanıcı şifreleri doğrularsa, otomatik olarak aynı adlı hesapları birleştirecek.

Çünkü her viki için ayrı hesap oluşturulduğundan birleştirmek çok zaman alır, farklı projelerde farklı kullanıcı adlarına ait birçok hesap mevcuttur. Yeni sistem bir isimde tek bir kullanıcıyı kabul eder bu yüzden yeniden adlandılılması gereken bazı hesaplar oluşur. Bu el yordamıyla steward yardımıyla yapılmalıdır (bakınız Steward requests/Username changes).

Kullanıcılar merkezi hesap sayfasını kullanarak birleştirme yapmadan önce olası çakışmalar için arama yapmalılardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Küresel kullanıcı adımı değiştirebilirmiyim?

Evet. bu formu kullanarak veya Steward requests/Username changes sayfasında istek yaparak kullanıcı adınızın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Steward veya küresel kullanıcı adı değiştirci, talebinizi değerlendirecektir. Detaylar için Küresel kullanıcı adı değişikliği politikası 'na göz atabilirsiniz.

Farklı hesaplarımı tek bir hesapta birleştirebilir miyim?

Hayır. Birçok özel projede kullanıcı adları değişikliklerinin önüne geçildiğini unutmayın.

Birileri benim kullanıcı adımı başka bir vikide kullanıyorsa o vikideki hesabımı nasıl alacağım

Diğer hesabın varlığı, küresel hesabı almanızı mutlaka engellemez. Ancak, örneğin diğer kullanıcının daha fazla düzenlemesi varsa veya hizmetliler veya bürokratlar gibi belirli grupların üyesiyse, kullanıcı adı üzerinde üstünlük iddiasına sahip olan kişi siz olmayabilirsiniz. Onlardan yeniden adlandırmalarını istemeniz veya hesabınızı yeniden adlandırmanız gerekebilir.

Steward requests/Username changes sayfasına kullanıcı adı değişikliği talebinde bulunmadan önce talep edeceğiniz isimin kullanılıp kullanılmadığını da sorun.

Diğer vikilerde de otomatik-onaylı durumunda olacakmıyım?

Hayır, otomatik-onaylı durumunda olmadan önce, her vikiye ilk kez giriş yaptıktan sonra belli bir süre beklemek zorunda kalacaksınız.

Sınırlı hesap oluşturulmuş vikilerden hesabımı birleştirebilirmiyim?

Hayır, bu şu an için mümkün değildir. Bu, kullanıcıyı açık bir viki üzerinde hesap oluşturup yasaklanan bir vikiyle birleştirmesini, böylece kullanıcının yasaklı bir hesaba erişmesini engellemektedir.

Oturum açtıktan sonra başka bir Wikimedia vikisinde oturum açma işlemim neden başarısız oluyor?

Bu birleşik oturum açma sisteminin bir hatası değildir, genellikle tarayıcının oturum açmanız için ayarlanan yasaklı çerezler yoluyla oturum açılmasını engellemesine ilişkin bir sorundur.

Her kardeş viki kümesinin farklı bir temel alan adına sahip olduğuna dikkat çekerek örn. wikipedia.org, wikimedia.org, wikisource.org vb. çerezler buna göre ayarlanır. Oturum açmanız sürekli olarak hata veriyorsa bir phabricator: sorun bildirimi kaydı açmanız gerekebilir.

Ayrıca bkz; &hellip hata bildirme

Ayrıca bakınız

Duyurular ve haberler

Notlar