Jump to content

Help:Konto uniwersalne

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Help:Unified login and the translation is 90% complete.
Skrót:
H:UL
Twoje konto uniwersalne (nazywane także unified login, SUL/single user login) to twoja nazwa użytkownika zarezerwowana tylko dla Ciebie na wszystkich projektach Wikimedia (oprócz kilku wyjątków). Dzięki temu masz jednolitą tożsamość w całych Wikimediach, możesz korzystać z takich narzędzi jak globalna strona użytkownika, trudniej jest się pod ciebie podszywać i możesz odwiedzać wiele wiki bez ręcznego logowania się na nich. Możesz stworzyć konto uniwersalne na stronie Special:MergeAccount na wiki, na której już masz konto.

O koncie uniwersalnym

Co to jest

Wikimedia Foundation utrzymuje wiele wiki w wielu językach. Pierwotnie użytkownicy musieli tworzyć osobne konta na każdej wiki. To utrudniało wnoszenie wkładu w większą liczbę wiki, szczególnie kiedy integrowano multimedia do Wikimedia Commons i kiedy Wikidane zostały centralną wiki dla linków interwiki.

Twoje konto uniwersalne rozwiązuje te problemy, przypisując ci tę samą nazwę na wszystkich wiki (więc nikt się nie może pod ciebie podszywać) i automatycznie tworząc lokalne konta na wiki, które odwiedzasz po raz pierwszy.

Jak ujednolicić swoje konto

Konta użytkowników są teraz domyślnie uniwersalne, ale starsze konta musiały być ręcznie połączone na stronie Special:MergeAccount. Możesz użyć Special:CentralAuth, by wyświetlić szczegóły o swoim koncie uniwersalnym. Adres e-mail i hasło, które ustawiasz w preferencjach, będą używane na wszystkich wiki. To oznacza, że możesz zalogować się na jakiejkolwiek wiki Wikimedia pod tym samym nickiem za pomocą tego samego hasła.

You can use Special:CentralAuth to view details about your global account. The email address and password you configure on Special:Preferences will be used on all wikis. This means that you will be able to log into any public Wikimedia project with just one single username and password.

Co to ​​zmienia

Rejestracja nazwy użytkownika na którejkolwiek publicznej wiki Wikimedia automatycznie rezerwuje tę nazwę na wszystkich pozostałych; to znaczy, że różni użytkownicy nie mogą już używać tej samej nazwy na różnych wiki. Mają tylko ustawić i potwierdzić email na jednym koncie. Zmiana hasła na jakiejkolwiek wiki zmienia je na wszystkich. Zaloguj się loguje użytkownika na wszystkie wiki równocześnie, a wyjście z tej strony zanim się w pełni załaduje może spowodować, że użytkownik nie będzie zalogowany na wszystkich wiki.

Dodatkowe wiki zostaną dodane do loginu użytkownika przy pierwszej wizycie, a na tej wiki zostanie utworzone konto lokalne. Na przykład zwykły użytkownik Commons i niemieckiej Wikipedii nie zaloguje się automatycznie do angielskich Wikibooks, ale jeśli ten użytkownik raz odwiedzi angielskie Wikibooks po zalogowaniu, za każdym razem zaloguje się do angielskich Wikibooks (aby zobaczyć, na które wiki się zalogowałeś, zobacz Special:CentralAuth).

Czego nie zmienia

  • Niektóre rzeczy pozostają lokalne:
    • Uprawnienia użytkownika są w większości lokalne, co oznacza, że administratorzy nie wszędzie mają uprawnienia administratorskie. By dołączyć do globalnych grup takich jak global rollback, global sysop, global interface editor i global IP block exemption należy złożyć wniosek na Steward requests/Global permissions.
    • Preferencje użytkownika są lokalne, chociaż email ma być ustawiony i potwierdzony tylko raz. Możesz nadal mieć różne preferencje w różnych witrynach. Możliwe jest jednak ustawienie globalnych preferencji, jeśli sobie tego życzysz.[1]
    • Blokady są lokalne, co oznacza, że użytkownicy zablokowani na jednej wiki nie będą blokowani na innych wiki, chyba że administrator na innej wiki również zablokował danego użytkownika. Jeśli jednak konto jest globalnie blokowane, zostanie ono zablokowane na wszystkich publicznie dostępnych wiki.
  • Użytkownicy mogą nadal mieć różne nazwy kont na różnych wiki, jednakże te konta nie będą połączone w jedno uniwersalne.
  • System kont uniwersalnych jest dostępny tylko na obecnie działających projektach Wikimedia; strony napisane na oprogramowaniu MediaWiki, którymi nie operuje Wikimedia Foundation, będą dalej miały kona lokalne, nawet jeżeli będą miały zainstalowane rozszerzenie CentralAuth, które odpowiada za konto uniwersalne.

Rozwiązywanie konfliktów

Zobacz też: Ogłoszenie o finalizacji wprowadzania kont uniwersalnych

System automatycznie połączy konta o tych samych nazwach, jeżeli mają ten sam e-mail uwierzytelniający albo jeżeli użytkownik poprawnie wpisze ich hasło.

Z uwagi na to, że rejestracja w poszczególnych wiki była jak dotąd rozdzielona, istnieją identyczne nazwy użytkownika należące do różnych osób w różnych wiki. Nowy system pozwala na przypisanie tylko jednego użytkownika do danej nazwy użytkownika, stąd powstaje konieczność zmiany nazw niektórych kont. To musi być zrobione ręcznie przez stewarda (patrz Steward requests/Username changes).

Użytkownicy mogą wyszukiwać kolizji przed integracją, używając Special:CentralAuth.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę zmienić nazwę konta globalnego?

Tak. Możesz poprosić o zmianę nazwy, używając tego formularza albo składając wniosek na Steward requests/Username changes, gdzie będzie rozpatrzony przez stewarda albo global renamera. Szczegółowe informacje są na Zasada zmiany globalnej nazwy użytkownika .

Mam dwa lub więcej kont o różnych nazwach. Czy mogą być połączone w jedno konto?

Nie. Zauważ, że nazwy użytkowników na większości projektów można zmienić na zasadzie pierwszeństwa.

Ktoś na innej wiki korzysta z konta o mojej nazwie – jak mogę to zmienić?

Po pierwsze zwróć uwagę, że istnienie innego konta nie blokuje ci możliwości otrzymania konta uniwersalnego. Jednakże, jeżeli konto z nazwą, którą wybrałeś, nie jest przez ciebie kontrolowane, a ma więcej edycji lub dodatkowe uprawnienia typu administratora czy biurokraty, możesz nie mieć najsilniejszego prawa do używania jego nazwy. W takim wypadku prawdopodobnie powinieneś poprosić posiadacza takiego konta o zmianę nazwy albo zmienić swoją nazwę.

Możesz złożyć wniosek z prośbą o przejęcie takiego konta na Steward requests/Username changes.

Czy będę miał status automatycznie zatwierdzonego użytkownika na innych wiki?

Nie. Będziesz musiał poczekać odpowiedni czas od pierwszego zalogowania na każdej wiki zanim uzyskasz status automatycznie zatwierdzonego użytkownika (autoconfirmed).

Czy mogę łączyć konta z wiki o ograniczonym tworzeniu kont?

Nie, nie jest to na razie możliwe. Powodem jest to, że ktoś mógłby utworzyć konto na otwartej wiki i automatycznie otrzymać konto na wiki z ograniczeniami, uzyskując tam dostęp jako użytkownik.

Why does my login fail on another wikimedia wiki after I have logged in?

This is not a failure of the unified login system, it is typically a related issue of a browser preventing the login through restricting cookies being set for your login.

Noting that each sister set of wikis has a different base domain name, eg. wikipedia.org, wikimedia.org, wikisource.org, etc. and the cookies are set accordingly. If your login constantly fails, you should consider lodging a phabricator: bug report.

See also … How to report a bug.

Zobacz też

Ogłoszenia i wiadomości

Uwagi