Help:Konto uniwersalne

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Unified login and the translation is 84% complete.
Outdated translations are marked like this.
Strony pomocy Konto uniwersalnego
Skrót:
H:UL

Twoje konto uniwersalne (nazywane także unified login, SUL/single user login) to twoja nazwa użytkownika zarezerwowana tylko dla Ciebie na wszystkich projektach Wikimedia (oprócz kilku wyjątków). Dzięki temu masz jednolitą tożsamość w całych Wikimediach, możesz korzytać z takich narzędzi jak globalna strona użytkownika, trudniej jest się pod ciebie podszywać i możesz odwiedzać wiele wiki bez ręcznego logowania się na nich. Możesz stworzyć konto uniwersalne na stronie Special:MergeAccount na wiki, na której już masz .

O koncie uniwersalnym

Co to jest

Wikimedia Foundation utrzymuje wiele wiki w wielu językach. Pierwotnie użytkownicy musieli tworzyć osobne konta na każdej wiki. To utrudniało wnoszenie wkładu w większą liczbę wiki, szczególnie kiedy integrowano multimedia do Wikimedia Commons i kiedy Wikidane zostały centralną wiki dla linków interwiki.

Twoje konto uniwersalne rozwiązuje te problemy, przypisując ci tę samą nazwę na wszystkich wiki (więc nikt się nie może pod ciebie podszywać) i automatycznie tworząc lokalne konta na wiki, które odwiedzasz po raz pierwszy.

Jak ujednolicić swoje konto

Konta użytkowników są teraz domyślnie uniwersalne, ale starsze konta musiały być ręcznie połączone na stronie Special:MergeAccount. Możesz użyć Special:CentralAuth, by wyświetlić szczegóły o swoim koncie uniwersalnym. Adres e-mail i hasło, które ustawiasz w preferencjach, będą używane na wszystkich wiki. To oznacza, że możesz zalogować się na jakiejkolwiek wiki Wikimedia pod tym samym nickiem za pomocą tego samego hasła.

Co to ​​zmienia

Rejestracja nazwy użytkownika na którejkolwiek publicznej wiki Wikimedia automatycznie rezerwuje tę nazwę na wszystkich pozostałych; to znaczy, że różni użytkownicy nie mogą już używać tej samej nazwy na różnych wiki. Mają tylko ustawić i potwierdzić email na jednym koncie. Zmiana hasła na jakiejkolwiek wiki zmienia je na wszystkich. Zaloguj się loguje użytkownika na wszystkie wiki równocześnie, a wyjście z tej strony zanim się w pełni załaduje może spowodować, że użytkownik nie będzie zalogowany na wszystkich wiki.

Kiedy użytkownik po raz pierwszy odwiedza daną wiki, tworzy się na niej automatycznie jego konto. Przykładowo regularny użytkownik Commons i niemieckojęzycznej Wikipedii nie zaloguje się na anglojęzycznych Wikibooks, ale jeżeli raz wejdzie na nie będąc gdzie indziej zalogowanym, będzie za każdym razem na nie logowany automatycznie (aby zobaczyć na jakich wiki jesteś logowany, zobacz Informacje o koncie uniwersalnym).

Czego nie zmienia

  • Niektóre rzeczy pozostają lokalne:
    • Uprawnienia użytkownika są w większości lokalne, co oznacza, że administratorzy nie wszędzie mają uprawnienia administratorskie. By dołączyć do globalnych grup takich jak global rollback, global sysop, global interface editor i global IP block exemption należy złożyć wniosek na Steward requests/Global permissions.
    • Preferencje użytkownika są lokalne, chociaż email ma być ustawiony i potwierdzony tylko raz. Możesz mieć różne preferencje na różnych wiki.[1]
    • Blocks are local, meaning that users blocked on one wiki will not be blocked on other wikis, unless otherwise blocked by an administrator on that wiki. However, if an account is globally locked it will lock that account on every wikis.
  • Użytkownicy mogą nadal mieć różne nazwy kont na różnych wiki, jednakże te konta nie będą połączone w jedno uniwersalne.
  • System kont uniwersalnych jest dostępny tylko na obecnie działających projektach Wikimedia; strony napisane na oprogramowaniu MediaWiki, którymi nie operuje Wikimedia Foundation, będą dalej miały kona lokalne, nawet jeżeli będą miały zainstalowane rozszerzenie CentralAuth, które odpowiada za konto uniwersalne.

Rozwiązywanie konfliktów

Zobacz też: Ogłoszenie o finalizacji wprowadzania kont uniwersalnych

System automatycznie połączy konta o tych samych nazwach, jeżeli mają ten sam e-mail uwierzytelniający albo jeżeli użytkownik poprawnie wpisze ich hasło.

Z uwagi na to, że rejestracja w poszczególnych wiki była jak dotąd rozdzielona, istnieją identyczne nazwy użytkownika należące do różnych osób w różnych wiki. Nowy system pozwala na przypisanie tylko jednego użytkownika do danej nazwy użytkownika, stąd powstaje konieczność zmiany nazw niektórych kont. To musi być zrobione ręcznie przez stewarda (patrz Steward requests/Username changes).

Użytkownicy mogą wyszukiwać kolizji przed integracją, używając Special:CentralAuth.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę zmienić nazwę konta globalnego?

Tak. Możesz poprosić o zmianę nazwy, używając tego formularza albo składając wniosek na Steward requests/Username changes, gdzie będzie rozpatrzony przez stewarda albo global renamera. Szczegółowe informacje są na Zasada zmiany globalnej nazwy użytkownika .

Mam dwa lub więcej kont o różnych nazwach. Czy mogą być połączone w jedno konto?

Nie. Zauważ, że nazwy użytkowników na większości projektów można zmienić na zasadzie pierwszeństwa.

Ktoś na innej wiki korzysta z konta o mojej nazwie – jak mogę to zmienić?

Po pierwsze zwróć uwagę, że istnienie innego konta nie blokuje ci możliwości otrzymania konta uniwersalnego. Jednakże, jeżeli konto z nazwą, którą wybrałeś, nie jest przez ciebie kontrolowane, a ma więcej edycji lub dodatkowe uprawnienia typu administratora czy biurokraty, możesz nie mieć najsilniejszego prawa do używania jego nazwy. W takim wypadku prawdopodobnie powinieneś poprosić posiadacza takiego konta o zmianę nazwy albo zmienić swoją nazwę.

Możesz złożyć wniosek z prośbą o przejęcie takiego konta na Steward requests/Username changes.

Czy będę miał status automatycznie zatwierdzonego użytkownika na innych wiki?

Nie. Będziesz musiał poczekać odpowiedni czas od pierwszego zalogowania na każdej wiki zanim uzyskasz status automatycznie zatwierdzonego użytkownika (autoconfirmed).

Czy mogę łączyć konta z wiki o ograniczonym tworzeniu kont?

Nie, nie jest to na razie możliwe. Powodem jest to, że ktoś mógłby utworzyć konto na otwartej wiki i automatycznie otrzymać konto na wiki z ograniczeniami, uzyskując tam dostęp jako użytkownik.

Zobacz też

Ogłoszenia i wiadomości

Uwagi