Jump to content

Edytorzy interfejsu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global interface editors and the translation is 61% complete.
Outdated translations are marked like this.

Edytorzy interfejsu to zaufani użytkownicy, którzy mogą edytować wszystkie strony z uwzględnieniem przestrzeni nazw MediaWiki na wszystkich wiki. Mają również dostęp do szablonów i stron JavaScript (*.js) oraz Kaskadowych Arkuszy Stylów (*.css). Uprawnienie to jest włączone w każdym publicznym projekcie Wikimedia, który umożliwia dostęp poprzez konto uniwersalne i może być używane do niebudzącej kontrowersji konserwacji lub na wniosek lokalnej społeczności. Ponieważ użytkownicy z tej grupy mogą poważnie zakłócać działanie projektów Wikimedia poprzez nieprawidłowe z niego korzystanie, uprawnienie edytora interfejsu jest nadawane tylko użytkownikom o dużym doświadczeniu w edycji kodu i skryptów.

Zasięg

Ta grupa globalna, nazywana "Global interface editors" (global-interface-editor, również znana jako globalni administratorzy interfejsu), jest włączona na każdej wiki Wikimedia, która korzysta z CentralAuth i SUL (w tym zablokowane (zamknięte) wiki, ale wyłączając prywatne i specjalnego przeznaczenia). Projekty nie mogą z tego zrezygnować, choć edytorzy interfejsu nie mogą wykonywać żadnych kontrowersyjnych edycji na tych wiki, gdzie nie są w odpowiedniej grupie lokalnej nadającej te same uprawnienia.

Edytorzy interfejsu powinni unikać wykonywania rutynowych zmian w interfejsie na dużych wiki bez wcześniejszej zgody. Powinni również unikać ingerencji w projekty ze stabilną społecznością i ugruntowanymi procesami utrzymywania skryptów. Personel Fundacji Wikimedia, który edytuje interfejs jako część swoich obowiązków służbowych, stanowi wyjątek, jako że Fundacja posiada swoje wewnętrze zasady dotyczące pracowników i uprawnień.

Przyznawanie

Wnioski o nadanie tych uprawnień powinny być składane z stronie Steward requests/Global permissions, a dyskusja trwać nie mniej niż pięć dni. Jeśli osiągnięto konsensus oraz spełnione są kryteria w sekcji „Zasięg” są spełnione, uprawnienia zostają nadane przez stewarda. Potrzeba posiadania uprawnień powinna być bardzo jasno określona. Należy podać również inne znaczące informacje, takie jak doświadczenie programistyczne z MediaWiki albo inne doświadczenie z obsługą kodu na wiki Wikimedia.

Alternatywnie, to uprawnienie może być nadane pracownikom Fundacji Wikimedia na wniosek Fundacji.

Domyślnie, uprawnienia nadawane są na czas określony, nie dłużej niż rok. Uprawnienia mogą zostać przyznane na dłużej tym osobom, które zostały już kilkukrotnie edytorami interfejsu. Prośba o przedłużenie uprawnień może zostać złożona na stronie Steward requests/Global permissions. Nie dotyczy to opłacanych pracowników Fundacji Wikimedia.

Odbieranie

Zapewnienie stałego dostępu do edycji interfejsu zależy od aktywności i zaufania społeczności.

 • Niewłaściwe użycie lub nadużycia: Jeżeli to uprawnienie zostanie wykorzystane do kontrowersyjnych akcji, takich jak znaczne dodanie czegoś lub usunięcie w interfejsie stron lub powtarzające się negatywne skutki błędów, dostęp ten zostanie odebrany przez stewarda. Taka prośba może zostać złożona stewardom poprzez umieszczenie zgłoszenia na stronie Steward requests/Permissions#Removal of access, lub w nagłych przypadkach na kanale IRC #wikimedia-stewardspołącz.
 • Nieaktywność: Jeżeli edytor interfejsu nie wykonywał żadnej globalnej edycji w interfejsie przez sześć miesięcy, to uprawnienie może być odebrane przez stewarda.
  Wyjątkiem są konta pracowników Wikimedia Foundation, jeżeli te uprawnienia są przydzielane do realizacji celów WMF, ale mogą być odebrane na żądanie Wikimedia Foundation, gdy już nie będą potrzebne.

Przejrzenia akcji edytora interfejsu może zażądać steward lub poprzez Requests for comment.

Komunikacja

Techniczne wnioski o pomoc mogą być składane na Steward requests/Miscellaneous. Pytania dotyczące technikaliów można zadawać na Forum Technicznym.

Jeśli wyniknie konflikt ze społecznością, należy dołożyć wszelkich starań, by rozwiązać sprawę na spokojnie. W razie wątpliwości, edytor interfejsu powinien umieścić z wyprzedzeniem informację o planowanych edycjach na stronie ogłoszeń lokalnej społeczności, wyjaśniając co w ten sposób osiągnie. Jeśli brak porozumienia nie może zostać rozwiązany, można zainicjować proces Request for Comment albo poprosić o opinię dowolnego stewarda.

Edytorzy interfejsu powinni także utworzyć globalną stronę użytkownika, na której napiszą o posiadaniu takich uprawnień oraz wyjaśnią, jak z nich będą korzystać (z podlinkowaniem do tej strony).

Uprawnienia

Następujące uprawnienia są przydzielone edytorom interfejsu:

 • Not be affected by IP-based rate limits (autoconfirmed)
 • Edit pages (edit)
 • Edit pages protected as "Allow only autopatrollers" (editautopatrolprotected)
 • Edit the content model of a page (editcontentmodel)
 • Edit pages protected as "Allow only editors" (editeditorprotected)
 • Edit pages protected as "Allow only autopatrollers" (editextendedsemiprotected)
 • Edit the user interface (editinterface)
 • Edit pages protected as "Allow only administrators" (editprotected)
 • Edit pages protected as "Allow only autoconfirmed users" (editsemiprotected)
 • Edit sitewide CSS (editsitecss)
 • Edit sitewide JavaScript (editsitejs)
 • Edit sitewide JSON (editsitejson)
 • Edit other users' CSS files (editusercss)
 • Edit other users' JavaScript files (edituserjs)
 • Edit other users' JSON files (edituserjson)
 • Edit restricted pages (extendedconfirmed)
 • Enable two-factor authentication (oathauth-enable)
 • Change protection settings and edit cascade-protected pages (protect)
 • Not create redirects from source pages when moving pages (suppressredirect)
 • Override the disallowed titles or usernames list (tboverride)
 • Edit protected templates (templateeditor)

Zobacz też