Masowe tworzenie kont

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Mass account creation and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Aktualnie w projektach Wikimedia liczba kont, które można utworzyć w ciągu 24 godzin przez jeden adres IP wynosi sześć. Zapobiega to seryjnemu tworzeniu kont przez wandali. Są jedna sytuacje, gdzie utworzenie wielu kont na raz jest potrzebne. Są to na przykład szkolenia nowych Wikipedystów. Strony mw:Help:Mass account creation/pl i Grants:Learning patterns/Six-account limit wyjaśniają, jak ominąć ten limit. Ta strona proponuje rozwiązania na wypadek potrzeby masowego tworzenia kont.

Skorzystanie z Program and Events Dashboard

Jeżeli koordynujesz wydarzenie, np. szkolenie za pomocą Programs & Events Dashboard, wyjątek jest nadawany automatycznie jeżeli koordynator utworzy konta za pomocą tego panelu.

Otrzymanie uprawnienia twórcy kont

Główna strona pomocy: mw:Help:Mass account creation/pl

Jeżeli zamierzasz prowadzić wiele takich wydarzeń, przydatne będzie otrzymanie uprawnienia twórcy kont na wiki których dotyczy akcja. Uprawnienia twórcy kont są określane na poziomie projektu. Jeżeli jesteś administratorem lub biurokratą na danej wiki, takie uprawnienie już masz. Jest to domyślna konfiguracja MediaWiki. (Jeżeli nie jesteś pewien czy na danej wiki tak jest, sprawdź Special:ListGroupRights czy któraś z grup do której należysz ma uprawnienie "Brak ograniczeń przepustowości (noratelimit)".)

Dzięki systemowi konta uniwersalnego (SUL), otrzymanie takiego uprawnienia na dowolnej wiki w Wikimedia powinno być wystarczające; taki użytkownik będzie mógł tworzyć nieograniczoną liczbę kont, których z kolei będzie można używać na wszystkich wiki.

Dla każdej wiki na których potrzebujesz uprawnień twórcy kont:

 • Sprawdź Special:ListGroupRights aby zobaczyć czy na danej wiki lokalni administratorzy lub biurokraci mogą przypisywać ludzi do grupy "twórcy kont". Jeżeli tak, skontaktuj się z lokalnym administratorem lub biurokratą aby otrzymac to uprawnienie. Na większości wiki taką możliwość na pewno mają biurokraci. Na większości wiki mogą to zrobić użytkownicy z grupy Biurokraci.
 • Listę administratorów można zobaczyć wchodząc na danej wiki na stronę Special:ListUsers/sysop.
 • Ponieważ nie wszyscy administratorzy i biurokraci są zawsze aktywni, popatrz na ostatnie edycje użytkowników i wybierz tych, którzy edytowali ostatnio.
 • Umieść na ich stronach dyskusji prośbę o otrzymanie uprawnień twórcy kont. Zalecane jest podlinkowanie poprzednich tego typu wydarzeń lub innych informacji potwierdzających, że jesteś zaufaną osobą a nie spamerem.
 • Jeżeli administratorzy i biurokraci na lokalnej wiki nie mogą nadac tego uprawnienia, lub nie otrzymujesz od nich odpowiedzi, spróbuj napisać na Steward requests/Permissions.

Jeżeli użytkownik, którego poprosisz o nadanie uprawnień nie wie jak to zrobić, wskaz mu tę stronę pomocy.

Konkretne wiki

 • Na anglojęzycznej Wikipedii najlepszym miejscem do zgłoszenia potrzeby tych uprawnień jest strona Event coordinator. Uprawnienie "koordynator wydarzeń" umożliwia masowe tworzenie kont a także nadawanie kontom uprawnienia zatwierdzony użytkownik (co umożliwia im tworzenie nowych artykułów).

Prośby o zniesienie limitu na IP

Wielu organizatorów wydarzeń związanych z Wikipedią rozumie tę opcję jako skomplikowaną. Skorzystanie z tej możliwości wymaga kontaktu z administratorem sieci w miejscu, gdzie ludzie będą tworzyć konta Wikimedia. Bez dobrych relacji z ekipą techniczną obsługującą miejsce wydarzenie może się nie udać. Pomimo iż jest to zalecana opcja dla wszystkich organizatorów wydarzeń związanych z Wikipedią, jest ona bardziej skomplikowana niż zwykłe zarządzanie wydarzeniem. Mimo to, w odróżnieniu od innych metod przedstawionych powyżej, podniesie to także limit edycji do 90 edycji na minutę zamiast domyślnego 8 edycji na minutę dla nowicjuszy z tego samego adresu.

Sprawdź uważnie adres IP, który zostanie podany przez miejsce odbywania się konferencji.

Jeżeli adres IP zaczyna się na 10. lub 192.168., jest to prywatna pula adresów używana wewnętrznie w sieciach i nie jest dostępna na zewnątrz.

Jeżeli adres IP jest zawarty między 172.16.0.0 a 172.31.255.255, to także jest to prywatny adres.

Musisz poprosić aby właściciel miejsca odbywania się konferencji podał adres publiczny. Można go sprawdzić wchodząc z komputera na miejscu na strony takie jak WhatIsMyIP.com, które pokazują używany IP.

Mimo iż istnieją alternatywne sposoby ułatwiające tworzenie kont powyżej limitu, są sytuacje, gdzie lepsze jest zezwolenie dla IP rejestracji w standardowy sposób - samodzielne tworzenie kont przez uczestników oraz uniknięcie limitów częstotliwości zapisywania edycji, zwłaszcza dla wydarzeń z setkami uczestników. Doświadczenie pokazuje, że zachęcanie uczestników do samodzielnego założenia konta zazwyczaj pomaga im poczuć się bardziej zaangażowanym. Poniżej przedstawiono procedurę wnioskowania o tymczasowe zniesienie limitu tworzenia konta dla określonego adresu IP dla wydarzeń zewnętrznych. Prosimy rozważyć czy jest konieczność załatwienia tego w sposób bardziej zbiurokratyzowany.

 1. Utwórz nowe zlecenie w systemie śledzenia zgłoszeń Wikimedia. W polu projekt wpisz "Wikimedia-Site-requests". (Zobacz stronę mw:Phabricator/Pomoc z instrukcją korzystania z systemu obsługi zgłoszeń technicznych Wikimedia.) Dołącz poniższe informacje:
  • Czas trwania wydarzenia (początek i koniec) wraz z określeniem strefy czasowej, w której podano ten czas (lokalny lub UTC)
  • Adresy IP otrzymujące zezwolenie (skontaktuj się z właścicielem miejsca organizacji wydarzenia)
  • Spodziewana liczba osób uczestniczących w wydarzeniu
  • List wiki na których zezwolić na tworzenie kont
  • Link do stroni wiki opisującej wydarzenie, a jeżeli takiej nie ma - link do Twojej strony użytkownika
 2. Zalecane jest aby zrobić to minimum dwa tygodnie przed lub nawet wcześniej, nawet, jeżeli nie znasz jeszcze IP. Jeżeli czas będzie krótszy, możesz spróbować znaleźć administratora systemu, który mógłby się podjąć, na kanale IRC #wikimedia-tech.

Zobacz też żądania zmiany konfiguracji wiki; instrukcje dla administratorów systemu: wikitech:Increasing account creation threshold.

Zobacz też