Globalne uprawnienie do wycofywania edycji

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global rollback and the translation is 100% complete.
Ta strona prezentuje standardy i wytyczne powiązane z korzystaniem z globalnych uprawnień do wycofywania edycji i innych uprawnień użytkowników przypisanych do grupy globalnie uprawnionych do wycofywania edycji.

Globalne uprawnienie do wycofywania edycji (ang. Global rollback) - grupa użytkowników przypisywana przez stewardów zaufanym użytkownikom, która umożliwia im łatwe cofanie zmian rażąco odwrotnych od zamierzonych, jak wandalizm czy wygłupy, we wszystkich projektach Wikimedia.

Użytkownicy posiadający to uprawnienie muszą być wyraźnie aktywni w zwalczaniu wandalizmów lub spamu w wielu projektach (na przykład jako aktywni członkowie zespołu monitorującego małe wiki ), wykonując wiele rewertów na różnych wiki. Prośbę o nadanie uprawnień można zgłosić na tej stronie, przedstawiając powody, dla których uprawnienie powinno być nadane.

Globalni rollbackerzy, którzy nie udzielali się w żadnym z projektów Wikimedia w ciągu ostatnich 2 lat powinni mieć odbierane te uprawnienia z powodu braku aktywności.

Wytyczne

Korzystanie z uprawnienia do wycofywania edycji oraz innych przypisanych do tej grupy uprawnień, jest przede wszystkim regulowane przez lokalne zasady, o ile takie istnieją.

Oczekuje się, że globalni rollbackerzy są zaznajomieni i działają zgodnie z lokalnymi zasadami, jeżeli takie istnieją. Zgodnie z zasadami dotyczącymi globalnych uprawnień, każde nadużycie globalnego uprawnienia będzie skutkować natychmiastowym jego odebraniem.

Generalnie, funkcja „rollback” cofa najnowsze zmiany użytkownika na danej stronie za pomocą jednego kliknięcia. Narzędzie to istnieje przede wszystkim w celu uproszczenia cofania złośliwych edycji. Chociaż teoretycznie może być stosowane do cofnięcia jakichkolwiek edycji, to często denerwuje autora wycofywanej zmiany, o ile była ona zgodna z zasadami. Użytkownicy powinni unikać wycofywania uzasadnionych lub wątpliwych edycji, jeśli to możliwe, a funkcja „rollback” nigdy nie powinna być używana w przypadku wojny edycyjnej.

Uprawnienia

Uprawnienia obecnie przypisane do grupy global-rollbacker
N Uprawnienie Opis Uwagi
1 autoconfirmed Wyłączenie z ograniczeń przepustowości nałożonych na IP z reguły część grupy automatycznie zatwierdzonych użytkowników
2 editsemiprotected Edycja stron zabezpieczonych na poziomie „Allow only autoconfirmed users”
3 ipinfo Pobieranie informacji o adresach IP dołączonych do wersji i wpisów rejestru
4 move Przenoszenie stron
5 movestable Przenoszenie opublikowanych stron
6 skipcaptcha Wykonywanie operacji objętych CAPTCHA bez konieczności jego przechodzenia
7 abusefilter-log-detail Podgląd szczegółów wpisów w rejestrze nadużyć regulowane przez lokalne zasady, o ile takie istnieją, w innym przypadku część grupy administratorów
8 autopatrol Automatyczne oznaczanie własnych edycji jako „sprawdzone”
9 autoreviewrestore Automatyczne oznaczanie wycofań zmian jako przejrzane
10 patrolmarks Podgląd znaczników patrolowania ostatnich zmian – oznaczania jako „sprawdzone”
11 rollback Szybkie wycofywanie zmian wprowadzonych przez użytkownika, który jako ostatni edytował stronę
12 suppressredirect Przenoszenie stron bez tworzenia przekierowania w miejscu starej nazwy
13 markbotedits Oznaczanie rewertu jako edycji bota z reguły część grup administratorów i botów
14 noratelimit Brak ograniczeń przepustowości

Lokalne zasady

Użytkownicy z globalnym uprawnieniem do wycofywania edycji

Zobacz też