Jump to content

Küresel geri döndürücü

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global rollback and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bu sayfa; küresel geri döndürme hakkının ve "küresel geri döndürücüler" küresel kullanıcı grubuna atanmış diğer hakların kullanımı ile ilgili standartları ve yönergeleri açıklamaktadır.

Küresel geri döndürücü, kahyalar tarafından güvenilir kullanıcılara verilen, vandalizm ve saçmalık gibi yapıcı olmayan değişiklikleri tüm Wikimedia vikilerinde kolayca geri almayı sağlayan bir kullanıcı grubu dur.

Değerlendirme için, kullanıcıların wikiler arası vandalizm veya istenmeyen e-posta önleme faaliyetlerinde (örneğin, Küçük Wiki İzleme Ekibi etkin üyeler olarak) etkin olması ve yoğun kullanımda olması gerekir. birçok wikide geri alma. Bunun kanıtını sağlayarak Steward istekleri/Küresel izinler için erişim talep edebilirler.

Küresel geri döndürücüler son 2 yılda hiçbir Wikimedia projesine katkıda bulunmadığı takdirde, inaktiflik nedeniyle küresel geri döndürme haklarının kaldırılması gerekebilir.

Yönergeler

Bu grup için geri döndürme ve diğer izinlerin kullanımı, yerel politikaların mevcut olduğu vikilerde öncelikle yerel politikalara tabidir.

Küresel geri döndürücülerin, yerel politikaların mevcut olduğu vikilerde yerel politikalara aşina ve uyumlu olması beklenir. Küresel haklar politikası uyarınca, küresel bir kullanıcı hakkının herhangi bir şekilde kötüye kullanılması, bu hakkın derhal kaldırılmasıyla sonuçlanacaktır.

Genel olarak, geri alma özelliği, bir kullanıcıdan belirli bir sayfadaki en son değişiklikleri tek bir tıklamayla geri alır. Bu araç, öncelikle kötü niyetli düzenlemelerin geri alınmasını kolaylaştırmak için bulunmaktadır. Teorik olarak herhangi bir değişikliği geri almak için kullanılabilse de, meşru bir değişikliği geri almak için kullanılıyorsa, genellikle etkilenen kullanıcı için ağırlaştırıcıdır. Kullanıcılar mümkünse yasal veya şüpheli düzenlemeleri geri almaktan kaçınmalı ve geri alma özelliği asla bir geri alma savaşında kullanılmamalıdır.

Haklar

global-rollbacker küresel grubuna atanmış şu anki kullanıcı hakları
No Hak Açıklama Notlar
1 autoconfirmed IP tabanlı hız limitlerinden etkilenme normalde otomatik onaylanmış kullanıcı grubunun parçası
2 editsemiprotected "Allow only autoconfirmed users" olarak korunan sayfalarda değişiklik yap
3 ipinfo Revizyonlara veya günlük girişlerine eklenen IP adresleri hakkında bilgi alın
4 move Sayfaları taşı
5 movestable Kararlı sürümleri olan sayfaları taşı
6 skipcaptcha CAPTCHA'dan geçmek zorunda kalmadan CAPTCHA tetikleyici eylemler gerçekleştirin
7 abusefilter-log-detail Ayrıntılı suistimal girdilerini gör mevcut olduğu vikilerde yerel politikalar tarafından yönetilir, aksi takdirde hizmetli kullanıcı grubunun parçasıdır
8 autopatrol Kendin tarafından açılan maddeleri otomatik olarak kontrol edilmiş işaretle
9 autoreviewrestore Geri döndürürken otomatik gözden geçir
10 patrolmarks Son değişiklikler gözleme işaretlerini görüntüle
11 rollback Belirli bir sayfayı değiştiren son kullanıcının değişikliklerini hızlıca geri döndür
12 suppressredirect Bir sayfayı taşırken eski isimden yönlendirme oluşturma
13 markbotedits Geri döndürülen değişiklikleri, bot değişiklikleri olarak işaretle normalde hizmetli ve bot kullanıcı gruplarının parçası
14 noratelimit Derecelendirme sınırlamalarından etkilenme

Yerel politikalar

Küresel geri alma yetkilerine sahip olan kullanıcılar

Ayrıca bakınız