Yeni kaytlı kullanıcı

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Newly registered user and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.

Yeni kayıtlı kullanıcı, hesap yaratıp herhangi bir Wikimedia projesine giriş yapmış kullanıcılardır. Kayıtlı olmayan kullanıcılara kıyasla yapabilecekleri şunlardır:

Tüm kullanıcı gruplarının her hakkı Özel:GrupHaklarıListesinde bulunabilir.

Yeni kayıtlı kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikler tarih sekmesinde IP adresi yerine Kullanıcı adını gösterir.

Yeni kayıtlı kullanıcılar yarı-korumalı sayfaları değiştiremez ve hiçbir sayfayı taşıyamazlar. Bazı diğer kısıtlamalar vikiye göre değişir.

  • 14556 sorunundan kaynaklı olarak yeni kayıtlı kullanıcıların medya tüklemesi için otomatik onaylama statüsü kazanmaları gerekir.
  • Bazı vikiler yeni sayfa yaratmak için kayıtlı olmayı gereksinim tutarlar. Bu en.wiki, id.wiki, fa.wiki ve es.books projelerini içerir.
  • Tüm vikilerde yeni kayıtlı kullanıcılar aynı IP adresinden dakikada 8 değişikliği geçemezler.
  • Bazı vikilerde ek kısıtlamalar bulunabilir, bunlar $wgNamespaceProtection ve $wgRestrictionLevels ile tanımlanmıştır. Örnek olarak pt.wikipedia'da yeni kaydedilmiş kullanıcılar Dosya: alan adında düzenleme yapamazlar.

Autoconfirmed status

Çoğu mediawiki projelerinde hesap 4 günden sonra otomatik onaylı kullanıcı statüsü kazanır, ancak istisnalar da bulunur. Bunlar zhwiki, nowiki ve dewikibooks sayfalarını içerir, bu projeler otomatik onaylı kullanıcı statüsü için 7 gün isterler.

Üstğne üstlük, bazı wikimedia projeleri belirli sayıda değişikliği, hesap otomatikonaylama kazanmak için gereksinim görürler. Bu gereksinimi zorunlu tutan projeler arwiki, eswiki, zhwiki, wikidata vb. otomatik onaylama için 50 değişikliği zorunlu tutarlar

Ayrıca bakınız

Manual:Autoconfirmed users