Мета:Виключення із IP-блокувань

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:IP block exemption and the translation is 85% complete.
Outdated translations are marked like this.
Shortcut:
WM:IPBE
На цій сторінці зберігається інформація про право 'ipblock-exemption' на Мета-вікі, а також тут відображена поточна практика надання користувачам цього статусу та його позбавлення.

Вступ

Зазвичай, довгострокові блокування IP-адрес та діапазонів не стосуються зареєстрованих учасників. Однак іноді необхідно блокувати і анонімних, і зареєстрованих учасників для запобігання шкоди проекту.

Адміністратори за замовчуванням не потрапляють під такі блокування. Інші учасники можуть запросити прапор виняток з IP-блокувань, якщо доведуть, що вони не віслюки.

Прапорець винятку з IP-блокувань дозволяє учаснику безперешкодно вносити правки, коли його звичайний IP заблокований не з його вини. Також цей прапорець (у виняткових обставинах) можна використовувати для правок через анонімні проксі (такі, як Tor).

Користувачі, які отримали прапор виняток з IP-блокувань, повинні знати, що порушення цьієї настанови, в тому числі несанкціоновані правки через проксі, або зловживання обліковими записами можуть спричинити зняття цього прапорця.

Запит на присвоєння прапорця виключення

У прапора виняток з IP-блокувань є дві основні сфери застосування:

  • Прапорець може бути присвоєний зареєстрованому користувачу, який потрапляє під блокування анонімного користувача за вандалізм чи інші деструктивні дії. Після отримання прапорця такий учасник зможе вносити зміни, незважаючи на будь-яке локальне блокування IP-адреси.
  • особливо наближеним користувачам може бути дозволено правити анонімно — через Tor чи інший анонімізаційний проксі.

У цьому випадку прапорець вручається в особливому порядку аби приховати залучення користувача до використання відкритих проксі.

Використання прапора для обходу блокувань IP-діапазонів

Тверді блокування IP-діапазонів використовуються для запобігання частих деструктивних правок тимчасових та додаткових облікових записів (т.зв. «Сокпапетів», від англ.sock-puppets) в межах IP-діапазону. Користувачі, що заслуговує довіри внеском, яких зачіпають дані блокування, можуть, якщо догодять адміністраторам, отримати прапорець винятку з IP-блокувань, щоб мати можливість правити без перешкод, незважаючи на блокування IP-діапазонів.

' Умови ' присвоєння прапора такі:

* стандартна (НЕ проксі) IP-адреса учасника входить у діапазон, заблокований не з вини учасника (це може підтвердити автоблокування або учасник з прапором перевіряючого — т.зв. чекюзер);
* учасник згоден ніколи не зловживати прапором для правок через анонімізуючих проксі (це можна перевірити); і
* коли блокування закінчиться або перестане заважати учаснику вносити правки, прапорець буде знято будь-яким адміністратором.

Крім того, прапорець виключення з IP-блокувань може бути без запиту вручений адміністратором (а часто й чек'юзером) будь-якому сумлінному користувачеві, якого зачіпає жорстке блокування IP-діапазону. Користувачеві слід повідомити, що його IP-діапазон був заблокований для запобігання вандалізму, а він з цього блокування виключений. Йому слід ясно рекомендувати прочитати цей розділ та повідомити, що прапорець може бути знятий у разі його використання для правок через заблоковані проксі.

Хто може зробити запит – Учасник, якого зачіпає не пов'язане з його правками IP-блокування, що заважає йому вносити зміни зі свого облікового запису.
Як зробити запит – Запит на виключення з IP-блокувань є частиною прохання про розблокування. Запит потрібно робити зі свого облікового запису; запити, розміщені на сторінці обговорення IP-адреси, будуть автоматично відхилені. Адміністратору, що вручає прапорець, іноді потрібно порадитися з перевіряльником для підтвердження наявності проблеми, або, якщо він страждає на вахтеризм, він може захотіти розглянути заявку докладніше, розмістивши запит в адміністративному списку розсилки або на сторінці обговорення.

Використання прапорця для роботи через анонімні проксі

Можливість редагувати через анонімні проксі спонукає до зловживань, тому для подібної мети прапорець вручається у виняткових обставинах. Серед прикладів учасників, яким можна запитувати прапор з такою метою — учасники, які показали, що можуть вносити енциклопедичний внесок і мають великий корисний внесок, але не мають можливості правити або через обмеження брандмауерів, або вимушені за винятковими обставинами правити через анонімні проксі.

Зверніть увагу, що побоювання перевірок чек'юзерів або бажання уникнути перевірки конкретним перевіряльниками — неприпустима причина для присвоєння прапора для правок через анонімні проксі — недовіру до чек'юзерів слід обговорювати з комісією омбудсменів.

Хто може зробити запит – Достовірно ідентифікований учасник, якому дійсно потрібне виключення і який не був помічений у порушеннях правил.
Як зробити запитНапишіть комусь із чек'юзерів або бюрократів.

Позбавлення

Оскільки прапорець IP-блокувань — це привілей, за щонайменше зловживання він може бути відібраний. Типовими причинами зняття прапора можуть бути:

* Вичерпання необхідності у прапорці або незадовільність причини запиту — відповідне тверде IP-блокування закінчене та немає підстав очікувати її повторного накладення; в користувача є доступ до проекту через IP-адресу, на якій немає брандмауера, користувач став адміністратором, і т.п.;
* Недобросовісне або оманливу заяву в запиті;
* Існують інші причини для недовіри - в цьому випадку Вас можуть дістати питаннями.

Як і у випадку блокування (що може бути тотожним зняттю прапорця виключення з IP-блокувань), адміністратор може зняти прапорець або звернутися до спільноти для обговорення виниклих проблем. У зв'язку з можливістю зловживань, навіть безпідставні звинувачення спільноти можуть виявитися достатньою підставою для зняття прапорця. Однак, у всіх випадках, зняття прапорця має бути заходом запобігання виникненню проблем, а не покаранням.

Керівництво з присвоєння прапорця

  • Всі винятки з IP-блокувань підлягають перегляду та скасуванню. Користувач може бути (і зазвичай буде) позбавлений прапорця у разі наявності доказів або навіть підозр у зловживанні прапорцем. У разі будь-яких сумнівів адміністраторам рекомендується спочатку провести обговорення, оскільки слабо обґрунтоване виключення може бути скасованим.
  • Розглядаючи заявку на виняток з IP-блокувань, слід уважно оцінити внесок заявника та інших учасників заблокованого діапазону.
  • Прапорець виключення з IP-блокувань присвоюється або знімається на сторінці Special:UserRights. Користувачі з правами ipblock-exempt відображаються в групі Special:ListUsers/ipblock-exempt (адміністраторів там немає!). Причини присвоєння або зняття прапорця відображаються в журналі зміни прав користувачів.

Див. також