Адміністратор

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Administrator and the translation is 100% complete.
Вилучення сторінки
Захист сторінки
Форма блокування (зображення при блокуванні облікових записів користувачів).

Адміністратори (також відомі як sysops) — користувачі, які мають технічну можливість:

  • вилучати і відновлювати сторінки, переглядати вилучені версії сторінок;
  • блокувати і розблоковувати користувачів, IP-адреси та діапазони IP-адрес;
  • захищати та знімати захист зі стоірнок, та редагувати захищені сторінки;
  • (якщо доступно) встановити стабільну версію перегляду сторінки (див. тут для прикладу)
  • редагувати більшість сторінок простору назв MediaWiki;
  • імпортувати сторінки з інших Вікіпедії;
  • виконувати інші функції, пов'язані з технічною частиною;
  • додавати і вилучати користувачів з деяких груп користувачів, таких як відкочувач, виключення з IP-блокувань чи флудер.

Адміністратори можуть виконувати ці дії тільки у тих Вікіпедіях, в яких вони отримали права адміністратора.

Роль і очікування від адміністраторів, а також правила, які регулюють їхню поведінку, широко відрізняються в різних проектах. Хоч адміністратори мають більше технічних можливостей, ніж звичайні користувачі, це не варто плутати з владою, яка заробляється окремо і надається спільнотою. Деякі вікі-проекти можуть навіть не мати прийнятих правил щодо адміністраторів чи кандидатів у адміністратори. Це зазвичай буває через обмежену кількість користувачів і невелику активність.

Деякі проекти використовують різні терміни для адміністраторів. Наприклад, Англійський Віківерситет застосовує «охоронець» («хранитель»), а Іспанська Вікіпедія вживає слово, що перекладається, як «бібліотекар».

Всі «адміністративні» дії заносяться до журналів і можуть бути скасовані будь-яким іншим адміністратором. Такий самий принцип використовується і для інших спеціальних прав MediaWiki, хоча деякі не дії не заносяться до публічних журналів: наприклад, чек'юзери , яких в кожному проекті Вікімедіа повинно бути не менше двох, щоб перевіряти одне одного. Це в цілому дозволяє робити їхню активність ретельно вивченою спільнотою. Зокрема, це можна порівняти з «ius intercessionis» або вето римських консулів: внутрішня система узгоджених дій, взаємного контролю і запобігання зловживанням.

Адміністратори підпадають під дію глобальної політики перевірки адміністративної активності, яка передбачає, що їхні права можуть бути видалені, якщо ті неактивні більше двох років.

Див. також