Комісія омбудсменів

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Ombuds commission and the translation is 91% complete.
Скорочення:
OC,
OMBCOM
Ombuds Commission
Wikimedia Ombuds logo.svg
Activity reports

Комісія омбудсменів за дорученням Ради повірених розслідує скарги на порушення політики конфіденційності, також політики доступу до непублічних особистих даних, політики чек'юзерів та приховування у всіх проєктах Вікімедіа. Вона також вивчає для Ради питання відповідності місцевих практик чек'юзерів та приховування глобальним правилам чи настановам щодо чек'юзерів та приховувачів.

Завдання

На додачу до офіційного розслідування, вони також будуть виконувати роль посередника між позивачем скарги та відповідачем (зазвичай чек'юзером , бюрократом , адміністратором або членом арбітражного комітету ). Якщо існує юридична необхідність, омбудсмен допомагатиме Генеральній раді, Виконавчому директорові або Раді повірених у прийнятті рішення щодо конкретного випадку.

Якщо випадок спірний, омбудсмен повинен буде докладно роз'яснити чек'юзерам чи іншим користувачам усі нюанси політики Фонду Вікімедіа щодо приватності. Якщо відбудеться порушення політики приватності, політики доступу до непублічної інформації, політики щодо чек'юзерів чи приховування, комісія омбудсів повинна повідомити про це Виконавчого директора або ж уповноважених працівників, та запропонувати свій план дій для виправлення ситуації (наприклад, позбавлення доступу до інструментів). Крім того, комісія може також запропонувати слушні зміни до політик чи програмного забезпечення.

Нейтральність

Розслідування, що буде проводитись комісією, має відбуватись відповідно до процедури, визначеної самими омбудсменами як такої, що найкраще забезпечуватиме об'єктивність та безсторонність самого розслідування. Як загальна настанова, найкраще, щоб омбудсмени якомога більше уникали конфлікту інтересів, зокрема уникаючи рутинного використання прав чек'юзера чи приховувача і не працюючи над скаргами з тих проєктів, де вони самі є дуже активними редакторами. Однак причини, через які виникають суперечки, що надходять до комісії, є досить неоднорідними, а мова та культура в різноманітних проєктах можуть створювати своєрідні бар'єри для зовнішніх спостерігачів. А тому шляхи й способи розгляду окремих скарг обираються на розсуд призначених членів комісії.

Членство

Члени Комісії омбудсів обираються офіційними представниками Фонду Вікімедіа з-поміж учасників спільноти Вікімедіа. Запрошення волонтерів на ці посади здійснюється щороку на початку жовтня через список розсилки Wikimedia-L, через сторінку обговорення цієї політики, а також через інші відповідні форуми проєкту. Волонтери (за умови їхньої згоди) отримують статус омбудса на період приблизно два роки (до Комісії 2023-2025 на один рік). До комісії може бути прийнятий також один або більше членів, що не матиме права голосу в самій комісії. Для роботи разом з омбудами може бути призначений Стюард-спостерігач.

Надані права

Омбуди мають, окрім інших, такі глобальні права:

 • Пошук вилучених сторінок (browsearchive)
 • Перевірка IP-адрес та іншої інформації про користувачів (checkuser)
 • Перегляд журналу перевірки користувачів (checkuser-log)
 • Перегляд вилучених з історії редагувань без перегляду вилученого тексту (deletedhistory)
 • Перегляд вилученого тексту та змін між вилученими версіями (deletedtext)
 • Перегляд приватних журналів (suppressionlog)
 • Перегляд змін, прихованих від усіх користувачів (viewsuppressed)

Поточні члени

User Home wiki(s) Language spoken IRC nick
AGK (CA) enwiki en, sco-3, es-2, gd-1
Ameisenigel (CA) dewiki, wikidatawiki de, en-4, nds-2, fr-1, tlh-1 Ameisenigel
Bennylin (CA) idwiki, jvwiki id, en-5, jv-4, zh-3 bennylin
Daniuu (CA) nlwiki nl, en-4, de-2, fr-2, la-2, vls-2, li-1 Daniuu
Emufarmers (CA) enwiki en, la-2 Emufarmers
Faendalimas (CA) wikispecies en, pt-3, it-2, fr-1 faendalimas
JJMC89 (CA) enwiki en JJMC89
MdsShakil (CA) bnwiki, bnwikibooks bn, en-3, as-1 MdsShakil
Minorax (CA) commonswiki, metawiki, simplewiktionary, wikidatawiki en-5, zh-5, nan-2, fr-1, ko-1, ms-1, yue-1 Minorax
Renvoy (CA) ukwiki uk, ru-4, en-3, pl-3, lt-1
Vermont (CA) ‡ enwiki, metawiki, simplewiki en, ru-2, es-1 Vermont
Zabe (CA) † wikidatawiki, mediawikiwiki de, en-3, la-1 zabe

† Advisory member; ‡ Steward-Observer

Див. також автоматично оновлюваний список (термін минає лютий 2024).

Для попередніх членів, див. тут.

Подання

Запити до комісії омбудсів можна робити наступним чином (бажано подавати запити мовою, якою володіє хоча б один із членів комісії):

Обома способами ваше повідомлення надійде прямо на пошту комісії.

Будь ласка, дотримуйтесь цих порад при поданні запиту до комісії:

 1. Висловлюйтесь стисло. Довгі електронні листи з непотрібною інформацією ускладнюють для комісії своєчасне опрацювання запиту.
 2. Будьте об'єктивними. Уникайте подавання запитів на основі припущень чи суб'єктивних міркувань.
 3. Надавайте докази. Будь ласка, надавайте нам посилання на відмінності між версіями та/або постійні посилання, де це можливо.
 4. Будьте конкретними. Вкажіть, який саме пункт політики чи правил був порушений.
 5. Будь ласка, повідомте нас, чи має Ваша вікі свій Арбітражний комітет (чи подібний комітет), а також чи намагалися Ви зв'язатися з ними (чи використовували іншу процедуру вирішення конфліктів, прийняту у Вашій спільноті) перед тим, як надіслати запит до комісії омбудсів. Надайте посилання на відповідну сторінку обговорення, якщо така існує.

Розгляд/Відгук

Надіслані нам запити будуть розглянуті таким чином:

 1. Підтвердження отримання запиту: ми надішлемо заявнику повідомлення про отримання запиту, і в разі потреби попросимо додаткову інформацію.
 2. Сфера дії: якщо запит належить до компетенції комісії омбудсів, ми проведемо розслідування; якщо ж ні — ми відхилимо запит, і постараємось підказати заявнику більш відповідне місце, де отримати допомогу з його/її індивідуальною проблемою.
 3. Розслідування: ми зробимо все необхідне, аби дізнатися, чи у вказаному випадку справді було порушення політик чи невідповідність або конфлікт локальних політик із глобальними.
 4. Результат: ми повідомимо заявнику про результат нашого розслідування, і якщо справді відбулося порушення політики приватності, ми повідомимо про це користувача, який ці правила порушив, а також, якщо буде така необхідність, повідомимо про все це Раду повірених, і якщо існуватиме потреба — порекомендуємо позбавити відповідних прав чек'юзера, приховувача чи стюарда, що порушив політику приватності.

Звіти про діяльність

Діяльність:

Див. також