Системні адміністратори

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page System administrators and the translation is 60% complete.
Outdated translations are marked like this.
Ця сторінка описує діяльність людей, які займаються керуванням та технічним обслуговуванням серверів Фонду Вікімедіа. Історично склалося так, що ці люди були відомі як «розробники», однак використання цього терміна тепер стало невідповідним. Якщо Ви бажаєте отримати інформацію про розробників програмного забезпечення MediaWiki, перегляньте сторінку про них на MediaWiki.org. Якщо Вас цікавить інформація про адміністрування сторінок вікі, та про користувачів, відомих як «адміністратори», «адміни» або «сисопи», див. «адміністратор».

Системні адміністратори Фонду Вікімедіа виконують функції системного адміністрування серверів Вікімедіа. Їхнім першочерговим завданням є забезпечення безперебійного функціонування усієї колекції проектів Фонду, яка налічує понад 800 вікі — таким чином, щоб усі користувачі могли продовжувати переглядати сторінки та вносити зміни. Окрім обслуговування технічного та програмного забезпечення у кластерах серверів Вікімедіа, сисадміни також відповідають за оновлення та налаштування версії програмного забезпечення MediaWiki, яка встановлена на серверах Вікімедіа, а також вони можуть виконувати адміністративні завдання, що вимагають безпосереднього доступу до сервера чи бази даних, зокрема — створювати нові вікі, закривати вікі, змінювати налаштування тощо.

Юридично, сервери контролюються Фондом Вікімедіа; відповідальною ж за призначення сисадмінів та перевірки рівня відповідальності цих людей є Рада повірених Фонду Вікімедіа. Натомість цей орган обирається різними менеджерами Фонду Вікімедіа. Адміністратори із кореневим (консольним) доступом до кластерів серверів, здійснюють управління ними на щоденній основі.

Дії системих адміністраторів

Хоча самі системні адміністратори досить часто бувають зовсім неактивними у вікіпроектах Фонду Вікімедіа, в них час від часу може виникати необхідність виконувати певні дії, на які є технічні причини, такі як блокування користувачів чи ботів, що споживають неприйнятний обсяг ресурсів системи, або ж скасування редагувань, що створюють сильне навантаження на сервери. Такі дії не можна скасовувати без попередньої консультації з системним адміністратором.

Щоб забезпечити прозорість здійснення таких змін без додаткової необхідності залучатися підтримкою стюардів у разі виникнення потреби, усі бажаючі системні адміністратори долучаються до глобальної групи 'sysadmin' (автоматично оновлювані списки членів групи). Ця група дає їм змогу надавати права будь-якому користувачеві в будь-якій вікі — в той же спосіб, у який це роблять стюарди. Тож, якщо системному адміністраторові треба виконати якусь дію, дозвіл на виконання якої мають лише адміністратори у певній вікі (наприклад, редагування системних повідомлень), він може просто надати сам собі статус адміністратора такої вікі, аби виконати необхідну дію. Крім того, група 'sysadmin' має доступ до сторінки Special:GlobalGroupPermissions, де системні адміністратори можуть змінювати права, закріплені за їхньою глобальною групою. Тому як альтернатива, системний адміністратор міг би додати до прав, закріплених за його глобальною групою, прапорець editinterface, і завдяки цьому отримав би змогу редагувати системні повідомлення в усіх вікі.

Системних адміністраторів заохочують до використання останнього методу надавання необхідних прав самим собі, аби уникнути захаращення списків адміністраторів/бюрократів у локальних вікі іменами користувачів, які не є «постійними» членами тих груп. Такі самостійні присвоєння прав можуть бути анульовані стюардами в будь-який момент, оскільки їх так само легко, за потреби, й відновити. Однак, деякі системні адміністратори можуть мати окремі статуси і на локальних вікі — як результат відповідного виборчого процесу на такій вікі. Прикладом такого адмінства є статус адміністратора англійської Вікіпедії Тіма Старлінга; такі права не можна скасовувати в спосіб, описаний вище.

Список

Не зв'язуйтесь з людьми із цього списку безпосередньо, якщо Вам треба, щоб вони щось зробили. Натомість зайдіть на IRC-канал #wikimedia-operationsconnect або ж створіть запит на phabricator.wikimedia.org.

Список, поданий нижче, надається лише для зручності, і не повинен розцінюватися, як точний чи остаточний. Більшість співробітників Фонду Вікімедіа мають певний різновид кореневого доступу. Існують різні рівні кореневого доступу (через групи користувачів) і багато груп серверів (вони можуть взаємно перетинатися), до яких надається такий доступ. Заради спрощення, у списку нижче усі сервери розцінюються як один, і є поділ лише на «розгортання» (звичайний варіант), «службова група» та «управління». Деякі інші користувачі (необов'язково перелічені тут) можуть виконувати надзвичайно обмежені службові дії в окремих сервісах різного спрямування, із різним ступенем видимості цих дій для інших користувачів.


Історія

Першим, хто інсталював програмне забезпечення, оновлював програми на серверах та виконував інші такі технічні завдання, був Джиммі Вейлз. У березні 2002 року він запропонував надати окремі облікові записи деяким розробникам («Доступ довірених користувачів до машини», Wikitech-l).

Системні адміністратори раніше відігравали важливу роль в ієрархічній структурі Вікіпедії, оскільки лише вони могли надавати та позбавляти статусу адміністратора, закривати облікові записи користувачів (до того, як з'явилася функція «блокування» у MediaWiki).

Окремі сисадміни мали кореневий доступ до старих каліфорнійських серверів, однак через їхню неактивність, доступ до «нових» (з того часу списані) серверів у Флориді їм не був наданий. До цієї категорії належать такі колишні сисадміни: Магнус Манске (Magnus Manske), Ейпріл Кінг (April King), Лі Деніел Крокер (Lee Daniel Crocker), Аксель Болдт (Axel Boldt), Матіас Джордан (Matthias Jordan), Нейл Гарріс (Neil Harris) та Ед Пур (Ed Poor).

Див. також