Jump to content

Správca

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Administrator and the translation is 77% complete.
Outdated translations are marked like this.
Formulár na zmazanie stránky
Formulár na zamknutie stránky
Formulár na zablokovanie redaktora

Správcovia (po anglicky administrators, sysops,systémoví operátori, alebo skrátene admins) sú redaktori, ktorým je technicky umožnené:

  • zmazať a obnoviť stránky, prezerať si zmazané revízie stránok;
  • blokovať a odblokovať redaktorov, IP adresy či skupiny IP adries;
  • zamykať a odomykať stránky, upravovať zamknuté stránky;
  • upravovať časť rozhrania (menného priestoru MediaWiki) konfiguračných súborov redaktorov;
  • importovať stránky z iných Wikimedia projektov;
  • vykonávať ďalšie funkcie súvisiace s technickou údržbou;
  • pridávať a odoberať redaktorom niektoré práva, napr. rollback, výnimky z blokovaní IP alebo práva flooderov.

Správcovia môžu tieto činnosti vykonávať len na tých wikiprojektoch, na ktorých majú príznak správcu.

Úloha správcov a predstava o ich roli, rovnako ako pravidlá pre vykonávanie ich právomocí sú na rôznych wikiprojektoch značne odlišné. Správcovia síce majú väčšie technické možnosti, no tie by nemali byt zamieňané s autoritou, ktorú si musí správca od komunity získať samostatne. Na niektorých projektoch dokonca nie sú žiadne písané pravidlá pre správcov ani pre kandidátov na správcovskú pozíciu. Často preto, lebo je tam málo redaktorov a málo aktivity.

Niektoré projekty majú pre správcov odlišné názvy. Napríklad anglická Wikiverzita používa názov custodian (v preklade strážca / opatrovateľ), alebo španielska Wikipédia používa názov, ktorý sa dá do slovenčiny preložiť ako 'knihovník.

Všetky správcovské aktivity sú zaznamenávané a iný správca ich môže vrátiť. Rovnaká zásada platí pre všetkých redaktorov so špeciálnymi oprávneniami v MediaWiki, aj keď nie všetky ich akcie sú verejne viditeľné; napríklad akcie CheckUserov , no tí musia byť v každom Wikimedia projekte aspoň dvaja, aby sa mohli kontrolovať navzájom. Tým robia svoje aktivity starostlivo skontrolované komunitou ako celkom. Je to porovnateľné najmä s ius intercessionis alebo s právom veto rímskych konzulov a neodmysliteľné pre konsenzuálne akcie, vzájomnú kontrolu a prevenciu zneužívania. Ak takýto systém konsenzu nefunguje a nie je schopný skutočne zabrániť zneužívaniu, rôzne úkony sa v ňom opakovane vracajú. Takáto situácia sa nazýva vojna správcov.

Administrators are subject to the global admin activity review policy, which stipulates that their rights may be removed if inactive for more than two years.

Pozri tiež