Movement Strategy/Recommendations/Summary/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Summary and the translation is 100% complete.
خلاصه استراتژی جنبش ویکی مدیا

داستان استراتژی جنبش بر محوریت مردم می‌چرخد. افرادی که دانش را تولید و مصرف می‌کنند و افرادی که جوامع و گروه‌های متنوع جنبش ما را قدرت می دهند. ما در سال ۲۰۱۷ سفری را آغاز کردیم تا آینده جنبش خود را تعیین کنیم. ما یک مسیر استراتژیک بلندپروازانه برای خودمان تعیین می‌کنیم: اینکه تا سال ۲۰۳۰ به زیرساخت ضروری اکوسیستم دانش رایگان تبدیل شویم. برای اطمینان از اینکه هرکسی که با چشم‌انداز ما هم‌عقیده است بتواند به ما بپیوندد، برای دستیابی به برابری دانش و دانش به عنوان خدمات تلاش می‌کنیم.

افراد از سراسر جنبش در طی یک دوره دو ساله در یک فرایند استراتژی کاملاً باز و مشارکتی همکاری کردند تا در مورد چگونگی بهبود ساختارهایمان که ما را قادر به حرکت در مسیر استراتژیک می‌سازد گفتگو نمایند. سند حاضر نتایج این تلاش مشترک را ارائه می‌دهد: ۱۰ توصیه و اصل اساسی که راهنمای ما برای تغییر خواهد بود. برخی از ایده‌ها بر پایه موفقیت‌های موجود و تخصص و تجربه بی‌نظیری بنا شده‌اند که در جنبش ما و فراتر از آن وجود دارد. برخی از آنها خواستار تغییر در نحوه عملکرد، تعامل و حمایت از ماموریت و ارزشهای ما هستند. و برخی دیگر ما را ملزم می‌کنند تا راه‌های جدیدی برای کار، همکاری و حاکمیت را برای موفقیت مستمر جنبش خود تصور کنیم.

این مجموعه توسط نزدیک به ۱۰۰ ویکی مدیایی از سرتاسر جهان، از جمله داوطلبان، کارکنان و هیئت مدیره نهادهای وابسته و بنیاد ویکی مدیا و نمایندگان سازمان‌های همکار تهیه شده است. آنها نه گروه کاری موضوعی را ایجاد کردند که هریک ایده‌ها را به صورت آنلاین و در جلسات حضوری مورد تحقیق، بحث و گفتگو قرار دادند. بسیاری از افراد دیگر نیز نظرات خود را به اشتراک گذاشتند، بحث‌ها را غنا بخشیدند و به صورت مجازی در رویدادهای متعددی مشارکت کردند. توصیه‌های فعلی نتیجه چهار مورد تکرار عمده این اقدام است که از آگوست ۲۰۱۹ شروع شد. گروه‌های کاری براساس بازخورد و همکاری‌ در ماه سپتامبر نتایج تکرار دوم اقدام را ارائه کردند که شامل ۸۹ توصیه بود. این موارد به‌طور جداگانه توسط نویسندگان در مجموعه‌ای منسجم و متشکل از ۱۳ مورد تلفیق گردید. بازخورد غنی دریافت شده از ژانویه تا مارس سال ۲۰۲۰ به اصلاح توصیه‌ها و نهایی کردن آنها در وضعیت فعلی کمک کرد: ده توصیه و ده اصل.

اصول

این اصول ارزش‌های اساسی در جنبش هستند که توصیه‌ها بر اساس آنها صورت گرفته و اجرا خواهد شد. این اصول عبارتند از: مردم‌محوری؛ ایمنی و امنیت؛ شمول و تصمیم‌گیری مشارکتی؛ برابری و توانمندسازی؛ تبعیت و خودمدیریتی؛ زمینه‌سازی؛ همکاری و هماهنگی؛ شفافیت و پاسخگویی؛ بهره‌وری؛ و تاب‌آوری. این اصول به‌هم پیوسته مواردی را بیان می‌کند که جنبش ما برای تبدیل شدن به زیرساخت ضروری اکوسیستم دانش رایگان به آنها نیاز دارد.

توصیه ها

۱۰ توصیه استراتژی جنبش که بر این اصول مبتنی هستند، تغییرات وابسته به یکدیگری را مطرح می‌کنند که راه را برای آینده جنبش ویکی مدیا هموار می‌کند:

  • افزایش پایداری جنبش مان از ما می‌خواهد مردم‌محور باشیم و بر روی نیازهای افراد سرمایه‌گذاری کنیم. پایداری جنبش ما به شناخت و حمایت از تنوع همکاران ما - داوطلبان مستقر و تازه‌وارد - و فعالیت‌های ما بستگی دارد. این توصیه به بررسی راه‌های عادلانه برای توزیع بودجه و فرصت‌های جدید برای درآمدزایی، افزایش آگاهی در مورد جنبش، توسعه ظرفیت جمع‌آوری کمک‌های محلی و تقویت مشارکت‌های متنوع می‌پردازد.

  • بهبود تجربه کاربری به قابلیت استفاده و در دسترس‌ بودن محصولات ما و راه‌های مداوم برای بهبود آنها می‌پردازد. توصیه می‌کند مشارکت‌کنندگان و جوامع توسعه‌دهنده در زمینه تحقیق، طراحی و آزمایش پروفایل‌ها و دستگاه‌های متنوع مشارکت داده شوند. همچنین ارائه منابع برای تازه‌واردان، استانداردهای مستندسازی، ابزارهای بین پروژه‌ای و بین زبانی، پیشبرد پروژه‌های جدید و توسعه API در آن گنجانده شده است.

  • تدوین شیوه‌نامه رفتاری، گزارش حادثه به صورت ناشناس و مقابله با آزار و اذیت در پروژه‌های ما در فراهم کردن امنیت و شمول بحث شده است. این توصیه پیشنهادهای زیر را مطرح می‌کند: مبنای اولیه برای رفتار قابل قبول در جنبش، یک طرح ارزیابی و اجرای ایمنی شامل زیرساخت‌های واکنش سریع، توسعه ظرفیت محلی برای حفظ ایمنی و امنیت، حمایت از چارچوب‌های قانونی مطلوب برای جنبش دانش رایگان و ابزارهای محلی حفظ حریم خصوصی برای تضمین ایمنی مشارکت‌کنندگان.

  • تضمین برابری در تصمیم‌گیری برای ایجاد مسئولیت و پاسخگویی مشترک در جنبش ضروری است. حضور برابر در تصمیم‌گیری همراه با مسیرهای شفاف و روشن، توانمندسازی جوامع محلی و تخصیص منابع مشارکتی از مباحث مهم در این توصیه هستند. این بخش، تدوین منشور جنبش، ایجاد یک شورای جهانی، مراکز منطقه‌ای و موضوعی و تعریف روشن نقش‌ها و راهنمایی‌های مربوط به مشارکت برای همه ذینفعان را توصیه می‌کند.

  • هماهنگ‌سازی در بین ذینفعان با تکیه بر تعریف روشن نقش‌ها و مسئولیت‌های، ایجاد فضاهایی برای بهبود ارتباط و همکاری در داخل جنبش و با شرکا، همکاران فنی و جوامع توسعه‌دهنده به منظور هماهنگی تکنولوژی را توصیه می‌کند. همچنین هماهنگی منابع، ایجاد شورای تکنولوژی برای کارکردهای جدید، تبادل اطلاعات جامع، بهبود یادگیری و انتقال دانش و فرصت‌های شبکه‌سازی را توصیه می‌نماید.

  • سرمایه‌گذاری در زمینه مهارت‌ها و توسعه رهبری به توسعه برابر مهارت‌های فنی و شخصی در افراد و سازمان‌های جنبش ما توجه دارد. این مسئله نیازمند یک رویکرد سیستماتیک جهانی همراه با ابتکارات محلی جهت طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها است. رویکردها متناسب با زمینه خواهد بود و یادگیری آنلاین، شبکه‌های همکاران، ایجاد محتوا به زبان‌های مختلف، مربیگری، و شناخت و مشوق‌های مربوط به پیشرفت مهارت را شامل می‌شود. این توصیه یک طرح توسعه رهبری هماهنگ را برای افراد و زیرساخت‌های لازم (آنلاین و آفلاین) جهت تسهیل در انتقال دانش پیشنهاد می‌کند.

  • مدیریت دانش داخلی توصیه می‌کند تضمین حاصل شود که دانش داخلی جنبش دارای ویژگی کاربرپسند، مشارکتی و دارای کیفیت بالا باشد. براساس این توصیه، ما به فرهنگ مستندسازی، پایگاه دانش همراه با دسترسی به دارایی‌های یادگیری و پشتیبانی از کارکنان اختصاص یافته به این نقش نیاز داریم.

  • شناسایی مباحث تأثیرگذار با احترام گذاشتن به استقلال داوطلبان از ما می‌خواهد تا درک کنیم محتوای ما چگونه بر افراد تأثیر می‌گذارد و راه‌هایی را برای رفع شکاف‌های محتوا ارائه دهیم، زیان‌های قابل توجه اطلاعات غلط در پروژه‌های خود را درک کنیم، از منابع مربوط به ایجاد محتوا حمایت نموده و آنها را در اولویت قرار دهیم و با شرکای تخصصی خود همکاری کنیم.

  • نوآوری در دانش رایگان از ما می‌خواهد تا دامنه پروژه‌ها و قالب‌های محتوا را بررسی کرده و آنها را بسط دهیم تا دسترسی به مجموع دانش بشری فراهم شود. این توصیه پیشنهاد می‌کند که با مشورت جوامع اقدام به شناسایی شیوه‌هایی گردیم که به عنوان مانع در زمینه برابری دانش عمل می‌کنند و مسیرهایی برای پروژه‌های جدید و توسعه ابزارها و مشارکت‌ها ایجاد شود تا دانش رایگان در قالب‌ها و به شیوه‌های مختلف مصرف در دسترس باشد.

  • برای اجرای مؤثر و کارآمد استراتژی مورد استفاده توسط جنبش و برای آن، باید خودآگاهی فردی و سازمانی را توسعه داده و کار خود را ارزیابی، تکرار و تطبیق دهیم. این امر نیازمند منابع، تخصص و ظرفیت، مسئولیت مشترک و مسئولیت‌پذیری متقابل به منظور ارزیابی، برقراری ارتباط در مورد پیشرفت، تسهیل یادگیری و تطبیق کار ما است.

اجرای این ده توصیه و اصل اساسی منجر به تغییرات بنیادی فرهنگی و ساختاری خواهد شد که جنبش ما را قادر می‌سازد از تمام کسانی که با چشم‌انداز ما "جهانی که در آن هر انسانی بتواند آزادانه در کل دانش‌ها سهیم باشد" موافق هستند استقبال نماید. ما با پیاده‌سازی مشارکتی این تغییرات طی سالهای آینده قادر خواهیم بود نیازهای همه افرادی که جنبش ما را توانمند می‌سازند و کسانی که - چه اکنون و چه در آینده - به آنها خدمات ارائه می‌دهیم را برطرف کرده و به زیرساخت ضروری اکوسیستم دانش رایگان تبدیل شویم.