Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Summary/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Summary and the translation is 100% complete.
Короткий огляд Стратегії руху Вікімедіа 2030

Історія Movement Strategy зосереджена на людях. Людях, які вносять свій внесок і споживають знання, а також людях, які складають різноманітні спільноти та групи, що рухають наш рух. У 2017 році ми розпочали подорож, щоб створити майбутнє нашого руху. Ми поставили собі амбітну стратегічну мету: до 2030 року стати необхідною інфраструктурою екосистеми вільних знань. Щоб забезпечити можливість приєднання до нас усім, хто поділяє нашу візію, ми прагнемо до рівності у доступі до знань та знань як послуги.

Протягом двох років люди з усього Руху співпрацювали в рамках радикально відкритого та партисипативного стратегічного процесу, щоб обговорити, як поліпшити наші структури, щоб ми могли рухатися в напрямку Стратегічного напрямку. Цей документ представляє результати цієї спільної роботи: 10 рекомендацій та основних принципів, що окреслюють керівництво для змін. Деякі ідеї базуються на існуючих успіхах та неймовірному досвіді та знаннях, що існують у нашому Русі та за його межами. Деякі вимагають змін у тому, як ми працюємо, взаємодіємо та відстоюємо нашу місію та цінності. А деякі вимагають від нас уявити нові способи роботи, співпраці та управління для подальшого успіху нашого Руху.

Ця робота була розроблена майже 100 вікімедійцями з усього світу, включаючи волонтерів, співробітників та членів правління філій і Фонду Вікімедіа, а також представників споріднених організацій. Вони об'єдналися в дев'ять тематичних робочих груп, кожна з яких досліджувала, обговорювала та розробляла ідеї в Інтернеті та на очних зустрічах. Ще більше людей поділилися своїми відгуками, збагатили дискусії та зробили свій внесок віртуально та на численних заходах. Нинішні рекомендації є результатом чотирьох основних ітерацій, що розпочалися в серпні 2019 року. На основі відгуків та співпраці робочі групи підготували у вересні другу ітерацію, що складалася з 89 рекомендацій. Вони були об'єднані окремими авторами в єдиний набір із 13 рекомендацій. Багаті відгуки, отримані з січня по березень 2020 року, допомогли вдосконалити рекомендації та доопрацювати їх до нинішнього стану: десять рекомендацій та десять принципів.

Принципи

Ці принципи відображають фундаментальні цінності, спільні для всього Руху, на яких базуються рекомендації та які будуть реалізовані. Ці принципи такі: орієнтованість на людей; безпека та захист; інклюзивність та спільне прийняття рішень; рівність та розширення можливостей; субсидіарність та самоуправління; контекстуалізація; співпраця та взаємодія; прозорість та підзвітність; ефективність; та стійкість. Ці взаємопов'язані принципи відображають те, що потрібно нашому Руху, щоб стати необхідною інфраструктурою екосистеми вільних знань.

Рекомендації

На основі цих принципів 10 рекомендацій Стратегії руху представляють взаємозалежні зміни, які прокладають шлях до майбутнього руху Вікімедіа:

  • Підвищення стійкості нашого руху закликає нас ставити людей у центр уваги та інвестувати в їхні потреби. Стійкість нашого руху залежить від визнання та підтримки різноманітності наших учасників — як досвідчених волонтерів, так і новачків — та наших заходів. Ця рекомендація досліджує справедливі способи розподілу фінансування та нові можливості для отримання доходів, підвищення обізнаності про рух, розвитку місцевих можливостей для збору коштів та налагодження різноманітних партнерських відносин.

  • Поліпшення користувацького досвіду стосується зручності використання та доступності наших продуктів, а також постійних способів їх поліпшення. Рекомендується залучати учасників та спільноти розробників до досліджень, проектування та тестування для різних профілів та пристроїв. Також включені ресурси для новачків, стандарти документації, міжпроєктні та міжмовні інструменти, просування нових проектів та розробка API.

  • Створення Кодексу поведінки, анонімне повідомлення про інциденти та вирішення проблеми домагань у наших проєктах обговорюються в розділі Забезпечення безпеки та інклюзивності. Ця рекомендація пропонує базові норми прийнятної поведінки в Русі, оцінку безпеки та план дій, що включає інфраструктуру швидкого реагування, розвиток місцевих можливостей для забезпечення безпеки, адвокацію правових рамок, сприятливих для руху за вільні знання, та локалізовані інструменти захисту приватності для забезпечення безпеки учасників.

  • Забезпечення рівності у процесі прийняття рішень є невід'ємною частиною встановлення спільної відповідальності та підзвітності в Русі. Справедливе представництво у процесі прийняття рішень із чіткими та відкритими шляхами, розширення прав і можливостей місцевих громад та розподіл ресурсів на основі участі є важливими темами цієї рекомендації. Вона рекомендує прийняти Хартію Руху, створити Глобальну раду, регіональні та тематичні центри, а також чітко визначити ролі та керівні принципи участі для всіх зацікавлених сторін.

  • На основі чітко визначених ролей та обов'язків, Координація між зацікавленими сторонами рекомендує створити простір для покращення комунікації та співпраці всередині Руху та з партнерами, технічними учасниками та спільнотами розробників для координації технологій. Рекомендується координувати ресурси, створити Технологічну раду для нових функціональних можливостей, всебічного обміну інформацією, покращення навчання та передачі знань, а також можливостей для знайомств.

  • Інвестуйте в розвиток навичок та лідерських якостей розглядає питання рівноправного розвитку технічних та міжособистісних навичок у окремих осіб та організацій у нашому Русі. Це вимагає системного глобального підходу з урахуванням місцевих ініціатив для широкого спектру навичок. Підходи будуть адаптовані до контексту і включатимуть онлайн-навчання, мережі колег, створення контенту на різних мовах, наставництво, а також визнання та заохочення розвитку навичок. Ця рекомендація пропонує скоординований план розвитку лідерських якостей для окремих осіб та необхідну інфраструктуру (онлайн та офлайн) для сприяння передачі знань.

  • Управління внутрішніми знаннями рекомендує забезпечити, щоб внутрішні знання Руху були зручними для користувачів, доступними для всіх учасників та високої якості. На основі цієї рекомендації нам потрібна культура документування, база знань з доступом до навчальних ресурсів та підтримка персоналу, який займається цією роботою.

  • Поважати автономію волонтерів, Визначення тем, що мають вплив вимагає від нас розуміння того, як наш контент впливає на людей, і пропонує способи усунення прогалин у контенті, розуміння значної шкоди, яку завдає дезінформація нашим проєктам, відстоювання та пріоритезація ресурсів, пов'язаних зі створенням контенту, а також співпраця зі спеціалізованими партнерами.

  • Інновації у сфері вільних знань закликають нас досліджувати та розширювати спектр наших проектів і форматів контенту, щоб залишатися актуальними та забезпечувати доступ до сукупності людських знань. Ця рекомендація пропонує визначити, у консультації з громадами, політики та практики, які становлять перешкоди для рівності у доступі до знань, створити шляхи для нових проектів та розробити інструменти і партнерства, щоб зробити вільні знання доступними у різних форматах і режимах споживання.

  • Для ефективного та результативного впровадження стратегії, яка буде створена самою Рухом і для нього, нам необхідно розвивати індивідуальну та організаційну самосвідомість і Оцінювати, Ітеративно коригувати та Адаптувати нашу роботу. Це вимагає ресурсів, експертизи та потенціалу, спільної відповідальності та взаємної підзвітності для оцінки, комунікації прогресу, сприяння навчання та адаптації нашої діяльності.

Впровадження десяти рекомендацій та основних принципів призведе до фундаментальних культурних і структурних змін, які дозволять нашому Руху привітати всіх, хто поділяє наше бачення "світу, в якому кожна людина може вільно ділитися всім знанням". Спільно впроваджуючи ці зміни протягом наступних років, ми зможемо задовольнити потреби всіх людей, які підтримують наш Рух і тих, кому ми служимо — як зараз, так і в майбутньому — і стати необхідною інфраструктурою екосистеми вільного знання.