Movement Strategy/Recommendations/Summary/he

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Summary and the translation is 89% complete.
אסטרטגיית התנועה - תקציר מנהלים

הסיפור של אסטרטגיית התנועה עוסק באנשים. אנשים שתורמים וצורכים ידע ואנשים המרכיבים את הקהילות והקבוצות המגוונות העומדות בבסיס התנועה שלנו. ב-2017, פתחנו במסע לעיצוב העתיד של התנועה. קבענו לעצמנו כיוון אסטרטגי שאפתני: להפוך לתשתית החיונית עבור המערכת האקולוגית של ידע חופשי עד לשנת 2030. על מנת להבטיח שכל מי ששותף לחזון שלנו יוכל להצטרף אלינו, אנו שואפים להתקדם לעבר גישה הוגנת לידע וידע כשירות.

במשך שנתיים, אנשים מרחבי התנועה השתתפו בתהליך אסטרטגי פתוח ושיתופי במהותו, ודנו בדרכים לשפר את המבנים שלנו כדי שנוכל להגשים את הכיוון האסטרטגי שלנו. מסמך זה מציג את התוצאות של מאמץ משותף זה: 10 המלצות ועקרונות מנחים שמתווים את הדרך לשינוי. כמה מהרעיונות מבוססים על הצלחות מוכחות ועל המומחיות והניסיון המדהימים שצברו האנשים בתנועה שלנו ומעבר לה. חלק מהם קוראים לשינויים באופן שבו אנו פועלים, מתקשרים ודבקים במשימה ובערכים שלנו. ורעיונות אחרים מבקשים לחשוב על דרכים חדשות לעבודה, שיתוף פעולה וניהול המשך ההצלחה של התנועה שלנו.

גוף עבודה זה נבנה על ידי כ-100 "ויקימדיאנים" מרחבי העולם, כולל מתנדבים, אנשי צוות וחברי מועצת המנהלים של סניפים וקרן ויקימדיה וכן נציגים מארגונים שותפים. הם הקימו תשע קבוצות עבודה לפי נושא, וכל אחת מהן חקרה, דנה וניסחה רעיונות באופן מקוון ובפגישות פנים-אל-פנים. אנשים רבים נוספים שיתפו משוב, העשירו את הדיונים, ותרמו באופן מעשי באירועים רבים. ההמלצות הנוכחיות הן תוצאה של ארבע איטרציות גדולות, הראשונה באוגוסט 2019. בהתבסס על משוב ושיתוף פעולה, קבוצות העבודה הכינו לאחר מכן איטרציה שנייה בחודש ספטמבר, בתהליך שהניב 89 המלצות. כותבים יחידים איחדו את ההמלצות האלה לכדי מערכת קוהרנטית של 13 המלצות. על בסיס משוב רב שהתקבל מינואר עד מרץ 2020 הצלחנו למקד את ההמלצות ולגבש אותן סופית כפי שהן כעת: עשר המלצות על בסיס עשרה עקרונות.

Principles

העקרונות הם ערכים מהותיים של התנועה, ועל בסיסם ההמלצות נבנות ומיושמות. העקרונות הם: התמקדות באנשים; בטיחות וביטחון; קבלת החלטות מכילה ושיתופית; הגינות והעצמה; סובסידיאריות וניהול עצמי; בניית הקשר; שיתופיות ושיתוף פעולה; שקיפות ונשיאה באחריות; יעילות; וגמישות. עקרונות שלובים אלה מתווים את הדרך הנדרשת מהתנועה שלנו כדי להפוך לתשתית החיונית עבור המערכת האקולוגית של ידע חופשי.

Recommendations

10 ההמלצות של אסטרטגיית התנועה, שהעקרונות במרכזן, מציגות שינויים התלויים זה בזה, וכולם יחד סוללים את הדרך לעתיד של תנועת ויקימדיה:

  • הגדלת הקיימות של התנועה שלנו קוראת לנו להתמקד באנשים ולהשקיע בצרכים של אנשים. הקיימות של התנועה שלנו תלויה בהכרה ובתמיכה במגוון התורמים שלנו – מתנדבים ותיקים וחדשים – והפעילויות שלנו. המלצה זו בוחנת דרכים הוגנות לחלוקת מימון והזדמנויות חדשות ליצירת הכנסות, העלאת המודעות לתנועה, פיתוח יכולת גיוס כספים מקומית, וטיפוח שותפויות מגוונות.

  • שיפור חוויית משתמש נותן מענה לסוגיות השימושיות והנגישות של המוצרים שלנו ודרכים מתמשכות לשפר אותן. זו המלצה לערב תורמים וקהילות מפתחים במחקר, בתכנון ובבדיקות למגוון פרופילים והתקנים. כמו כן, כלולים משאבים למצטרפים חדשים, תקני תיעוד, כלים מרובי פרויקטים ומרובי שפות, קידום פרויקטים חדשים ופיתוח API.

  • יצירת קוד התנהגות, דיווח אנונימי על אירועים וטיפול בהטרדות בפרויקטים שלנו נדונים בדאגה לבטיחות והכלה. המלצה זו מציעה בסיס להתנהגות מקובלת בתנועה, הערכת בטיחות ותוכנית ביצוע הכוללת תשתית מהירה לתגובה, פיתוח יכולת מקומית לבטיחות וביטחון, תמיכה במסגרות משפטיות האוהדות את תנועת הידע החופשי, וכלי פרטיות מותאמים לשמירה על הבטיחות של התורמים.

  • הבטחת הגינות בקבלת החלטות היא חלק בלתי נפרד בביסוס אחריות משותפת ונשיאה באחריות בתנועה. המלצה זו דנה בנושאים החשובים הבאים: ייצוג הוגן בקבלת החלטות עם מסלולים ברורים ופתוחים, העצמת קהילות מקומיות והקצאת משאבים שיתופיים. היא ממליצה על 'אמנת תנועה', הקמת 'המועצה העולמית', מרכזים אזוריים ונושאיים, ותפקידים מוגדרים באופן ברור, יחד עם קווים מנחים להשתתפות עבור כל בעלי העניין.

  • תוך התבססות על תפקידים ותחומי אחריות המוגדרים באופן ברור, ההמלצה לתיאום בין בעלי העניין ממליצה על יצירת מרחבים לתקשורת ושיתוף פעולה משופרים בתוך התנועה ועם שותפים, תורמים טכניים וקהילות מפתחים לתיאום טכנולוגי. היא ממליצה על תיאום משאבים, הקמת 'מועצת טכנולוגיה' לפיתוח פונקציות חדשות, חילופי מידע מקיפים, למידה והעברת ידע משופרות, והזדמנויות ליצירת קשרים.

  • השקעה במיומנויות ובפיתוח מנהיגות מבקשת להשקיע בפיתוח מיומנויות טכניות ואנושיות בצורה הוגנת בקרב יחידים וארגונים בתנועה שלנו. לשם כך נדרשת גישה גלובלית שיטתית עם מיזמים רלוונטיים מקומיים למגוון רחב של מיומנויות. הגישות יהיו תלויות הקשר ויכללו למידה מקוונת, רשתות עמיתים, יצירת תוכן בשפות רבות, תהליך חניכה ("מנטורינג"), והכרה ועידוד לפיתוח מיומנויות. המלצה זו מציעה תוכנית מתואמת לפיתוח מנהיגות עבור יחידים ואת התשתיות הנדרשות (מקוונות ולא מקוונות) כדי לייעל את העברת הידע.

  • ניהול ידע פנימי ממליצה להבטיח את תנועת הידע הפנימי באופן ידידותי למשתמש, שיתופי ובאיכות גבוהה. בהתבסס על ההמלצה, אנו זקוקים לתרבות של תיעוד, מאגר ידע עם גישה לנכסי למידה, ותמיכה מצוות ייעודי ומסור לתפקיד זה.

  • תוך כיבוד האוטונומיה של מתנדבים, ההמלצה לזיהוי נושאים להשפעה דורשת מאתנו להבין כיצד התוכן שלנו משפיע על אנשים ומציעה דרכים לטיפול בפערי תוכן, להבין את הנזק המשמעותי של מידע מוטעה בפרויקטים שלנו, לתמוך ולתת עדיפות למשאבים הנוגעים ליצירת תוכן, ולעבוד עם שותפים מקצועיים.

  • חדשנות בידע חופשי דורשת מאתנו לחקור ולהרחיב את מגוון הפרויקטים והפורמטים של התוכן שלנו כדי להישאר רלוונטיים ולספק גישה לכלל הידע האנושי. המלצה זו מציעה זיהוי, תוך התייעצות עם קהילות, של מדיניות ופרקטיקות המציבות מחסומים להגינות הידע, יצירת נתיבים לפרויקטים חדשים, ופיתוח כלים ושותפויות, כדי להנגיש את הידע החופשי בפורמטים שונים ודרכים שונות עבור צרכני הידע.

  • על מנת ליישם בצורה אפקטיבית וביעילות את אסטרטגיית התנועה, אנו צריכים לפתח מודעות עצמית גם כיחידים וגם כארגון ולהעריך, לחזור שוב ולהתאים את עבודתנו. לשם כך נדרשים משאבים, מומחיות ויכולת, אחריות משותפת ונשיאה הדדית באחריות על מנת להעריך, לדווח על התקדמות, לייעל את הלמידה ולהתאים את עבודתנו.

הטמעת עשר ההמלצות על בסיס עשרת העקרונות הבסיסיים תיצור שינויים תרבותיים ומבניים מהותיים, והם יאפשרו לתנועה שלנו לקדם את כל מי ששותף לחזון שלנו - "עולם שבו כל אדם יכול לשתף בחופשיות את סך כל הידע". על ידי הטמעת השינויים הללו במהלך השנים הבאות, נוכל לענות על הצרכים של כל האנשים העומדים במוקד התנועה שלנו, ושל אלו שאנו משרתים - עכשיו ובעתיד - ולהפוך לתשתית החיונית עבור המערכת האקולוגית של ידע חופשי.