Jump to content

Otevřený dopis arbitrážních výborů správní radě

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Open Letter from Arbcoms to the Board of Trustees and the translation is 100% complete.

Vážená správní rado,

toto je otevřený dopis od arbitrů a arbitrážních výborů napříč hnutím Wikimedia.

Pozorně sledujeme proces vytváření Všeobecného kodexu chování (UCoC). Jsme si vědomi, že mnohé menší komunity nemají ustaven soubor základních pravidel, takže je pro nové editory obtížné pochopit, co je dovoleno a co není. Rovněž podporujeme vytvoření základních pravidel pro všechny wiki, aby bylo zajištěno, že s nikým nebude zacházeno špatně. Editoři v našich komunitách chtějí prostředí napomáhající vytváření kvalitního obsahu. Nechceme vidět editory diskriminované na základě jejich přesvědčení, kultury, sexuality apod. Editoři by měli být posuzováni na základě svých editací. Globální komunita i naše projekty podle našeho pozorování obecně podporují pravidla, která zajišťují, aby se nikdo nestal obětí diskriminace nebo pronásledování.

Máme ovšem obavy ohledně vymáhání UCoC a máme obavy, jak bude jeho vymáhání vnímáno na našich projektech. Chybějící formální konzultace s projekty před schválením UCoC správní radou znamená riziko, že bude vnímán jako vnucený seshora nadací Wikimedia, místo aby byl vnímán jako legitimní komunitní úsilí. Mnohé z našich projektů zaznamenaly vážné škody a poškození, když se komunity dostaly do sporu s nadací Wikimedia (příkladem z dewiki je SUPERPROTECT a z enwiki FRAMGATE). Nechceme, aby k tomuto došlo s Všeobecným kodexem chování, protože by to podkopalo užitek, který může nabídnout projektům bez dobře vyvinutých pravidel, systémů a zkušeností s řešením chování editorů. Nedávné změny v časovém plánu umožňující rozsáhlejší konzultace a diskusi jsou správným krokem.

Proto je pro projekty s propracovanějším správním systémem, jako jsou ty naše, zásadní, aby byly formálně zapojeny do další fáze procesu ohledně UCoC. Víme o nedávné výzvě ohledně nové komise pro přípravu druhé fáze. Do přípravné komise by měl být přidán nejméně jeden člen se zkušenostmi arbitra nebo podobnou zkušeností s řešením složitých a obtížných záležitostí ohledně chování, a nejméně jedna další osoba s touto zkušeností, nebo zkušeností stevarda, by měla být přidána jako poradce.

Rozumíme tomu, že jednotlivým projektům nemůže být uděleno právo veta nad realizací UCoC. Nicméně doufáme, že rozumíte tomu, že jednotlivé projekty se musí cítit zodpovědné za mechanismus jeho prosazování, ať už bude jakýkoliv. Bez tohoto vědomí vlastního nasazení a participace skončí UCoC neúspěchem. Pouhé konzultace nepostačují. Je zapotřebí formální proces ratifikace systému prosazování UCoC.

UCoC také musí zůstat živým dokumentem. Komunita se mění a vyvíjí a to platí i o všeobecném chování. Víme, že tento dokument je jiný, než kdyby byl vytvářen před deseti lety, a tušíme, že za dalších deset let budou všeobecné normy zase jiné. Je zapotřebí přidat způsob úprav Všeobecného kodexu chování a daný upravovací proces by měl vycházet z nabytých zkušeností, aby bylo zajištěno, že před přijetím úprav bude komunitám i jedincům umožněno smysluplně dodat podněty.

Wikipedie i další projekty existují jen díky tvrdé práci editorů v komunitách, které vytvářejí a udržují neuvěřitelné množství dostupných znalostí. Tento způsob je delší, ale zbrklá rozhodnutí a rozhodnutí, která z pohledu dobrovolníků, jichž se dotýkají, postrádají legitimitu, by mohla vážně poškodit naše komunity a naši práci. Slovy hodnot nadace Wikimedia: „Spolupráce nebývá vždy snadná. Někdy máme potíže. Spolupracovat je obtížné, ale stojí to za to. Děláme to, protože nás to dělá silnějšími.“ Žádáme vás, abyste byli silnější s námi.

S úctou

Signing members of the cswiki-arbcom

Signing on behalf of the dewiki-arbcom

For the enwiki-arbcom

Signing members of the frwiki-arbcom

For the plwiki-arbcom

Signing members of the ruwiki-arbcom

Signing members of the ukwiki-arbcom

Signing members of the pswiki-arbcom