راهبرد ۲۰۱۵ / مشاوره با جامعه / پیشینه

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2015/Community consultation/Background and the translation is 100% complete.

پیشینه

اخیراً در WMF پروژه‌ای را شروع کرده‌ایم تا مسیر راهبردی خود را به‌روزرسانی کنیم و مطمئن شویم که برای تحقق چشم‌انداز ویکی‌مدیا به بهترین نحو به کار خود ادامه می‌دهیم.

همان طور که ممکن است بدانید، در سال ۲۰۰۹، بنیاد ویکی میدیا یک طرح راهبردی پنج ساله را برای جنبش ویکی‌مدیا همراه با مشارکت مهم جامعه و کارکنان تهیه کرد. از آن طرح، اهداف پنج ساله تعیین شدند. آن اهداف موجب سرمایه‌گذاری در ثبات زیرساخت فنی ما و ایجاد فضایی برای نوآوری و افزایش سرمایه‌گذاری در ابزارهای ویرایش شدند. این طرح جسورانه و مشوق بود، اما محدوده زمانی پنج ساله ثابت کرد که تطابق با ماهیت در حال تغییر وب دشوار است.


طرح راهبردی ۲۰۰۹ بسیار وسیع و جامع بود. این طرح بازتابی بود از مسائل کلیدی جنبش ویکی‌مدیا و میلیون‌ها نفری که بخشی از آن هستد. در عمل، WMF در تمرکز و اولویت‌بندی فعالیت‌های روزانه مربوط به این طرح با مشکل رو به رو شد. اعلامیه "محدودسازی تمرکز" ۲۰۱۲ تلاشی بود تا به معنای واقعی، تمرکز WMF محدود شود تا در پشتیبانی از این جنبش کارآمدتر باشد. اکنون زمان آن است که طرح راهبردی و تصمیم محدودسازی تمرکز، مجدداً بررسی و به‌روزرسانی شود.


با ورود به سال ۲۰۱۵، WMF به توسعه یک روند راهبردی جدید پرداخته است. به جای تلاش برای تهیه طرح سندی پنج ساله برای کل جنبش، ما به این که چه چیز به عنوان یک اصل در تحقیق راهبردی جاری، ارزیابی و هم‌ترازی تبدیل خواهد شد، می‌پردازیم. این روند چابک‌تر و سازگارتر، اولویت‌ها و اهداف ما را مستقیما اطلاع‌رسانی و به‌روزرسانی خواهد کرد. ضمن این که کمک می‌کند تا مسیری راهبردی بسازیم که با چشم‌انداز ویکی‌مدیا مطابقت داشته با‌شد، از پروژه‌های ویکی‌مدیا پشتیبانی کند و نسبت به محیط جهانی در حال تغییر حساس باشد.


مشاوره اجتماعی "چشم‌انداز راهبردی" نخستین گام در روند راهبردی جدید ما و فرصتی است تا با هم آن چه را که آینده برای جنبش و پروژه‌های ویکی‌مدیا رقم می‌زند، بررسی کنیم. ما از نظرات شما مطالبی جدید خواهیم آموخت و از آن‌ها برای اطلاع‌رسانی و اصلاح تفکر راهبردی خود استفاده خواهیم کرد. با در نظر گرفتن این اطلاعات، مسیر راهبردی WMF را تعریف خواهیم کرد و آن را در سال ۲۰۱۵ با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. این مسیر راهبردی، ما را در پشتیبانی جامعه، مهندسی، تهیه بودجه و جمع‌آوری کمک مالی راهنمایی خواهد کرد و به طور سالانه به‌روزرسانی خواهد شد. به علاوه، ممکن است به پاسخ پرسش‌های خاصی (برای نمونه، مربوط به فناوری یا کمک‌های مالی) دست یابیم که به پشتیبانی از برنامه‌ریزی راهبردی‌مان کمک خواهند کرد.بله