Jump to content

2016 Stratejisi/Erişim

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/Reach and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.Gelecek yıllık planımızda Wikimedia Vakfı'nın odaklanacağı geni onu alanlarından birisi "erişim": bilgiyi mümkün olan en çok sayıda insana dağıtma yeteneğimiz. Wikimedia Vakfı'nın en büyük etkiyi yapabildiği alanın bu olduğuna inanıyoruz.

Soruları yanıtlamaya hazır olduğunuzda lütfen sayfanın altındaki butona tıklayın.

Erişim hakkında kritik bir soru

Wikimedia içeriğinin başkaları tarafından yeniden-kullanımı arttıkça Wikimedia projelerinin ziyaretçi trafiği 2013'ten beri düşmekte. Bu zorlu bir durum, çünkü ne kadar az kişi ilgili içeriği keşfederse yazar olma veya bağış yapma ihtimali azalır. Erişimin düşmesi hareketin uygunluk, sürdürülebilirlik ve iş görme şeklimiz ve dolayısıyla her insana ulaşma vizyonumuz açısından ciddi bir risktir.

Bir yandan içeriğin dışarıda serbest kullanımını desteklerken bir yandan da projelerimize trafik gelmesini sağlamanın en iyi yolu sizce nedir?

Erişimi geliştirme konusunda olası stratejik yaklaşımlar

Aşağıda Wikimedia Vakfı'nın erişim konusunda alabileceği çeşitli yaklaşımlar var. Lütfen bu altı seçeneği okuyup bize altısı içinden en çok desteklediğiniz en fazla üç tanesinin "numarası"nı bildirin.

Yaklaşım Bir

  • Kullanıcı deneyimini gereksinimlerine göre düzenleyerek kullanım sıklığını ve kullanıcı sayısını arttırmak (bu yeni içerik formatlarının oluşması, Wikimedia içeriğini daha kolay bulunabilir kılma, dil kapsamını genişletme vb. ile sonuçlanabilir).

Yaklaşım İki

  • Kullanıcıların proje sayfalarımıza nasıl ve niçin geldikleri ve orada kaldıkları konusundaki anlayışımızı geliştirmek ve böylece gereksinimlerini daha iyi karşılayabilmek.

Yaklaşım Üç

  • Wikimedia içeriğinin dış platformlarda nasıl yeniden-kullanıldığının anlaşılması ve bu tür içeriğin kullanıcılarının Wikimedia projelerine gitmeye nasıl teşvik edileceklerinin araştırılması.

Yaklaşım Dört

  • İki Global Güney ülkesinde Wikimedia projeleri hakkında farkındalığın ve kullanımın arttırılması

Yaklaşım Beş

  • API'lerimizi (uygulama programlama arayüzleri) geliştirerek ve dökümantasyonlarını hazırlayarak diğer kullanıcıların içeriğimizi yeniden-kullanmaya ve kendi ürünlerini yaratmaya teşvik edilmesi.

Yaklaşım Altı

  • Kullanımı arttıracak Wikipedia mobil uygulamalarının geliştirilmesi

Başka bir yaklaşım öner

  • Erişimi arttırmamızda yardımcı olmak üzere öncelik tanımamız gereken başka bir fikriniz mi var? Bizi haberdar edin!


align=right Thank you for contributing your thoughts to this consultation!