Jump to content

Strategia/Fundacja Wikimedia/2016/FAQ dotyczące procesu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Process FAQ and the translation is 100% complete.


Czy chodzi tu o strategię ruchu Wikimedia, czy o strategię Wikimedia Foundation?

Przedstawiona tu jest strategia Wikimedia Foundation. W 2010 roku, społeczność i Wikimedia Foundation stworzyły we współpracy Plan Strategiczny dla całego ruchu Wikimedia, zawierający zarówno strategie (cele) i taktyki (sposoby osiągnięcia celów). Jesteśmy przekonani, że cele strategii 2010–15 są nadal obowiązujące i istotne. Na rok 2016 planujemy strategię Wikimedia Foundation, skoncentrowaną na jej roli w ramach szerszego ruchu. Taktyki Wikimedia Foundation na lata 2016–17 będą wyszczególnioone w Planie Rocznym.

Skąd się wzięły obszary tematyczne?

Trzy obszary tematyczne (zasięg, społeczności, wiedza) mają źródło w wizji ruchu Wikimedia: "Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba na naszej planecie ma wolny dostęp do sumy ludzkiej wiedzy".

  • Zasięg oznacza zapewnienie każdej osobie możliwości korzystania z naszej wiedzy i przyłączenia się do ruchu.
  • Społeczności są naszą główną mocną stroną, a także źródłem treści i projektów, które zasilają naszą wizję.
  • Wiedza jest tym, co współdzielimy ze światem. Dążymy do wysokiej jakości, różnorodności przekazu i dostępności dla wszystkich.

Te trzy obszary są zgodne z Priorytetemi Strategicznymi określonymi w Planie Strategicznym Wikimedia na lata 2010–2015 dla Ruchu Wikimedia i, podobnie jak możliwe koncepcje przedstawione w każdym z obszarów, były precyzowane podczas 15-miesięcznych konsultacji i cykli oceny przez pracowników, społeczność i darczyńców ruchu Wikimedia.

Dlaczego w takiej formie?

Chcielibyśmy sprawić, aby proces określania strategii był bardziej oparty na współpracy, zgodnie z naszymi wartościami i praktykami. Potrzebujemy także określić strategię Wikimedia Foundation w krótkim czasie, żeby nie przekroczyć terminów Rocznego Planu na 2016 rok i ułożyć strategie naszyych grup i departamentów zgodnie z całościową strategią. Koncepcje prezentowane tutaj przedstawiają szerokie, ogólne przemyślenia. Ponieważ zdołamy zrealizować tylko kilka z nich w naszym rocznym planie, chcielibyśmy zorientować się, które z nich uznajecie za najistotniejsze. Chcemy także dowiedzieć się, czy macie inne pomysły na to, na jakich działaniach możemy się skoncentrować w tych obszarach. Mamy nadzieję, że ten proces da każdemu okazję, aby wyrazić swoje zdanie i budować na bazie początkowych pomysłów, które zebraliśmy we wcześniejszych konsultacjach.

Co dalej?

Pierwszy etap konsultacji odbywał się od 18 stycznia do 15 lutego. Zebrane opinie są opracowywane i podsumowywane przez pracowników Wikimedia Foundation oraz konsultantów. Główne wnioski zostaną zaprezentowane 26 lutego. 4 marca ukaże się szkic planu strategicznego; do 18 marca będzie można zgłaszać komentarze. Plan Roczny 2016 zostanie przedstawiony FDC nie później niż 1 kwietnia.