2017 Stratejisi/SSS

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Process FAQ and the translation is 100% complete.


Bu, hareket stratejisinde veya Vakıf stratejinde bir değişikliği mi gösteriyor?

Bu, Vikimedia Vakfı stratejisini gösteriyor. 2010'da topluluk ve vakıf tüm Wikimedia hareketi için hem stratejileri (hedefleri) hem de taktikleri (söz konusu hedeflere ulaşma yollarını) içeren bir Stratejik Plan geliştirmede iş birliği yaptı. 2010-2015 stratejisindeki amaçların halen geçerli ve uygun olduğuna inanıyoruz. 2016 yılı için Wikimedia Vakfı'na hareketin içindeki rolüne odaklanan bir strateji hazırlıyoruz. Wikimedia Vakfı 2016-2017 stratejisinin taktikleri Yıllık Plan'da ayrıntılı olarak açıklanacak.

Bu odak alanları nereden geldi?

Üç odak alanı (erişim, topluluk, bilgi) Wikimedia vizyonundaki “Her bir insanın var olan tüm bilgiye özgürce ulaşabildiği bir dünyayı düşleyin” cümlesinde yer alır.

  • Erişim her bir insanın bilgimizi paylaşabilmesi ve dilerlerse hareketimizin bir parası olabilmesi anlamındadır.
  • Topluluklarımız bizim ana gücümüz, içeriğin ve vizyonumuza yönelik projelerin kaynağıdır.
  • Bilgi, bizim dünya ile paylaştığımız şeydir. Yüksek kalite, kapsamımızda çeşitlilik ve herkesin erişimi için çabalarız.

Bu alanlar Wikimedia Hareketi’nin 2010-2015 Wikimedia Stratejik Planında özetlenen Stratejik Öncelikler ile tutarlıdır ve her bir alan için sunulan olası yaklaşımlar gibi personel, topluluk ve Wikimedia destekçileri ile en az 15 aylık görüş alma ve irdeleme ile son halini almıştır.

Neden bu süreç?

Değerlerimiz ve uygulamalarımıza uygun olarak strateji sürecimizi daha iş birliğine dayalı yapmak istiyoruz. Ayrıca Vakıf'ın stratejisini çabucak sonlandırmamız gerekli ki 2016 Yıllık Planı'nı zamanında yetiştirebilelim ve ekibimiz ile bölüm stratejilerinin genel strateji ile uyumunu sağlayalım. Burada sunduğumuz yaklaşımlar geniş düşünme belirtir. Yıllık planımızda sadece birkaçını uygulayabilecek olsak da hangilerinin sizi ilgilendirdiği hakkında bir fikir sahibi olmak ve bu alanlara en iyi nasıl odaklanacağımız hakkında eğer varsa başka düşünceleri duymak istiyoruz. Bu sürecin herkese katkı sağlama ve daha önceki danışma süreçlerinde toplanmış ilk fikirler üzerinde ilerleme imkanı sağlayacağını umuyoruz.

Bundan sonra ne var?

Strateji sürecinin ilk topluluktan görüş aşaması 18 Ocak'tan 15 Şubat'a kadar açık olacak. Danışma sürecinde aldığımız geribildirim WMF ve strateji danışmanımız tarafından özetlenip sentezlenecek; başlıca bulgular ve ilk stratejik yönelim topluluğa 22 Şubat'ta tekrar tartışılması için sunulacak. 29 Şubat'ta son taslak yayımlanacak ve değişiklikler 4 Mart'a kadar eklenecek. Bu taslak en geç 1 Nisan'da Fon Dağıtım Komitesine sunulacak olan Vakıf'ın 2016 Yıllık Planı olacak.