Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/UCoC Phase 2 Ratification Results Announcement/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Evrensel Davranış Kuralları Uygulama esasları onaylama oylaması sonuçları

Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz.

Herkese merhaba,

Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esaslarına ilişkin geçtiğimiz günlerde sonuçlanan topluluk oylamasına katılan 2.300'den fazla kullanıcımıza teşekkür etmek istiyoruz. Şu anda gönüllü inceleme grubu oyların incelemesini tamamladı ve nihai sonuçlar Meta-Viki üzerinde yayımlandı. Sonuçların kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Evet: %58.6, Hayır: %41.4
  • 128 farklı vikiden kullanıcı oylamaya katıldı
  • Oy pusulalarında 30'dan fazla dile yer verildi

Bu sonuç, Mütevelli Heyeti tarafından dokümanın incelenmesi için yeterli desteğin sağlandığına işaret ediyor ancak Uygulama Esaslarının otomatik olarak tamamlandığı anlamına gelmiyor.

Buradan sonra, proje ekibi oylama sürecinde yapılan yorumları toparlayıp özetleştirecek ve bunları Meta-Viki üzerinden yayınlayacak. Uygulama Esasları, değerlendirmeleri için Mütevelli Heyetine sunulacak. Heyet, oylama sürecindeki yorumları değerlendirecek ve tekrar gözden geçirilmesi gereken kısımlar olup olmadığını inceleyecek. Mevcut olması hâlinde, bu yorumlar ve Meta-Viki ile diğer topluluk tartışmalarında sağlanan geri bildirimler, seçmenlerin yorumları ile topluluklar tarafından açıklanan ihtiyaçların karşılanması için esasların gözden geçirilmesi noktasında iyi bir başlangıç noktası olacak.

Heyetin onayla ilerleme kaydetmesi durumunda, EDK proje ekibi Esaslardaki belirli teklifleri desteklemeye başlayacaktır. Bu tekliflerden bazıları şöyle: EDKKK Oluşturma Komitesini oluşturmak üzere topluluk üyeleriyle birlikte çalışma, alıştırmalar üzerinde istişareler başlatmak ve raporlama sistemlerimizin geliştirilmesi üzerinde istişareleri destekleme. Yapılacak birçok şey var ancak biz de artık bu çalışmanın bir sonraki aşamasına geçebileceğiz.

Birçok kişi politikanın ve uygulama esaslarının topluluklarımız için işlevli olduğundan emin olunması için çalıştı. Geçen yıl projeye farklı şekillerde katılan Wikimedian'lar tarafından sunulan Esaslarda özetlenen güçlü önerilerin ayrıntıları üzerinde iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

Uygulama Esaslarının onaylanması sürecine katılan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Sonuçlara dair daha fazla bilgi almak için lütfen Sonuçlar sayfasına bakınız.

Saygılarımızla,

User:SNg (WMF)

Stella Ng, EDK Proje Ekibi adına

Güven ve Güvenlik Politika Kıdemli Müdürü