Википодатоци

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata and the translation is 55% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Acèh • ‎Afrikaans • ‎العربية • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎تۆرکجه • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎روچ کپتین بلوچی • ‎বাংলা • ‎bosanski • ‎català • ‎کوردی • ‎čeština • ‎Cymraeg • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎dolnoserbski • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎Esperanto • ‎español • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎føroyskt • ‎français • ‎galego • ‎ગુજરાતી • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hornjoserbsce • ‎magyar • ‎Հայերեն • ‎Bahasa Indonesia • ‎íslenska • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ქართული • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎ಕನ್ನಡ • ‎한국어 • ‎kurdî • ‎Lëtzebuergesch • ‎lietuvių • ‎मैथिली • ‎Baso Minangkabau • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎Napulitano • ‎norsk bokmål • ‎नेपाली • ‎Nederlands • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎Ирон • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎polski • ‎Piemontèis • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎Scots • ‎سنڌي • ‎සිංහල • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎svenska • ‎Kiswahili • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ไทย • ‎Setswana • ‎Türkçe • ‎українська • ‎اردو • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎粵語 • ‎中文
Wikidata-logo-en.svg

Википодатоци (www.wikidata.org) има за цел да создаде слободна база на знаења за светот што ќе можат да ги читаат и уредуваат и луѓе и машини. Податоците ќе бидат достапни на сите јазици на Викимедиините проекти, и ќе овозможат централен пристап до податоци слично како што тоа го прави Заедничката Ризница со слики и снимки. „Википодатоци“ е нов проект на Викимедија.

Првичната разработка на проектот ја овозможија средства од Аленовиот институт за вештачка интелигенција [ai]2, Фондацијата „Гордон и Бети Мур“ и Google, Inc.

Повеќе информации

  • Wikidata.org – готов облик.
  • Развојна верзија (демо) – испробајте ја најновата развојна верзија,
  • Вовед – нетехнички вовед во целите на проектот Википодатоци.
  • ЧПП – одговори на често поставуваните прашања.
  • Разработка – преглед на тековните развојни работи.
  • Учествувајте – како сè можете да помогнете.
  • Поимник – список на поими што се користат во врска со Википодатоци и нивно толкување.

Влијание врз Википедија

Работиме на три важни нешта:

  1. Централизација на јазичните врски
  2. Воспоставување на централно собиралиште на податоците за инфокутиите на сите википедии
  3. Создавање и поднова на списоци на статии врз основа на податоците во Википодатоци

Статус

Објавиваме редовни прегледи на активностите поврзани со Википодатоците ќе најдете на Актуелности за статусот.