Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Iván Martínez/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Iván Martínez and the translation is 96% complete.

Iván Martínez (ProtoplasmaKid)

ProtoplasmaKid (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Ivan Martinez, 2017'de.
Video statement (subtitles available)
 • Kişisel:
  • İsim: Iván Martínez
  • Konum: Meksiko
  • Diller: es-N, en-3, nah-0
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: Mart 2006
  • Etkin Vikiler: İspanyolca Vikipedi, İspanyolca Vikihaber, Vikidata, Commons
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) 2006 yılında İspanyolca Vikipedi'ye, üç yıl sonra da İspanyolca Vikihaber'e katıldım ve o zamandan bu yana "hizmetli, bürokrat ve ombudsman" olarak görev yaptım. 2010 yılında Wikimedia hareketine katıldım. 2018'de kurduğum ve başkanlığını yaptığım Wikimedia Mexico'nun gelişim sürecinde çaba sarf ettim.

Başkanlığını yürüttüğüm Wikimedia Mexico, 20'den fazla anlaşma imzaladı (2016'da Guinness En Uzun Düzenleme Rekoru dâhil); 300'den fazla etkinlik gerçekleştirdi, çeşitli etkinlikleri yönetti ve Meksika dillerindeki Vikipedi'nin geliştirilmesini sağladı.

Iberocoop network'ün aktif bir gönüllüsü olarak Wikimedia hareketinin ve Latin Amerika'daki bölgesel bazlı kuruluşların büyümesi ve gelişmesi için emek harcadım. Gönüllü olarak, topluluğumla birlikte yeni görevler üstlenmekten her zaman mutluluk duyuyorum: 2013'te Iberoconf 2013'ü, 2014'te ise WMF'nin temsilcisi ve koordinatörü olarak Wikimania 2015'i düzenledik.

Wikimedia hareketindeki farkındalığı artırmak konusundaki ilgim nedeniyle Wikimedia 2030 Strateji Süreci'ne bağlı çalışma grubunun bir parçasıydım. Evrensel Davranış Kuralları için Taslak Hazırlama Komitesi'nin bir üyesi olarak yer almaktayım.

Hizmetli olarak görev yaptığım İspanyolca Vikipedi'de bugüne kadar 1000 yeni madde oluşturdum ve 66.000'den fazla düzenleme yaptım.

Profesyonel anlamda konuşmak gerekirse, 2016'dan beri Latin Amerika'nın önde gelen teknoloji kuruluşlarından birisinde, teknoloji ve insan haklarının kesişimi noktasında çalışan bir insan hakları savunucusuyum. Savunucu bir çalışan olarak gizlilik, ifade özgürlüğü, yanlış bilgilendirme, internet ağı tarafsızlığına erişim, yerel bilgiler ve bilgiye erişim ile ilgili projelerde yer almaktayım. Günlük çalışma rutinim; hükûmet, yasama ve kurumsal yerlerde savunuculuk; İnsan Hakları Perspektifi ve Toplum İlişkileri ile ilgili politika yazmayı içeriyor. Ayrıca, CC stratejisinin uygulanmasından sonra kuruluşun yenilenmesinden sorumlu olarak Meksika'daki Creative Commons ofisinin kurucusu ve yöneticisiyim.

Hedeflerim:

 1. Özellikle yeterince temsil edilmeyen toplulukların gelişimini güçlendirerek ve Wikimedia hareketi karar alma süreçlerinin kapsayıcılık, temsil ve çeşitlilik üzerine inşa edildiğini garanti ederek harekette çeşitliliği savunuyorum. Hala güçlü boşluklarımız olan Küresel Güney bir ülkede yaşayan biri olarak, farklı bir bakış açısıyla Wikimedia görevi zorlukları üzerinde çalıştım.
 2. Hem uzun vadeli gönüllüler hem de yeni gelenler için davetkar ortamlar oluşturmak amacıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmek için teknoloji, araçlar ve kaynaklar gelişimini sürdürmeye kararlıyım. Dijital Güvenlik ve Güvenlik alanında bir profesyonel olarak, topluluklarımızda güvenlik ve katılımın geliştirilmesini sağlamaya kararlıyım.
 3. Komiteler, iştirakler ve WMF olarak mevcut tüm organlarımız arasında daha merkezi olmayan bir hareket ve güç dengesi' hedefleyen 2030 Stratejisinin uygulanmasını desteklemeye kararlıyım.
İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği Bir sonraki CEO'nun işe alım sürecinde oryantasyonu hazırlamak

Wikimedia 2030 Strateji Hareketi'nin uygulanmasına destek vermek

Özellikle Küresel Güney'deki toplulukların gelişimini sağlamak. Ayrıca, hareketteki tüm seslerin duyulmasını sağlamak için işleyişi gözden geçirmek istiyorum.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği Hareketimizin sürdürülebilirliğini sağlamak

Karar alma süreçlerinde eşitliği sağlamak

Güvenliği ve katılımı sağlamak

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: Artículo bueno.svg onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:40, 1 July 2021 (UTC)
Kimlik: Artículo bueno.svg onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:12, 29 June 2021 (UTC)
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

EVET +10 yıl 2006'dan beri bir Wikimedian'ım. Hizmetli, ombudsman, iştirak kurucusu ve yöneticisi ve Hareket Stratejisi Çalışma grubu üyesi olarak görev yaptım. 10 yılda ülkemde 300'den fazla fiziksel etkinliğe katıldım, medyada iştirakimi temsil ettim ve Wikimedia Hareketini tanıtmak için ülkemde 20 eyaleti ziyaret ettim. Tüm tarihi boyunca Iberoconf bölgesel toplantıları organize ettim, danışmanlık yaptım ve 2015 yılında Latin Amerika'daki ikinci Wikimania'yı yönettim. Ayrıca Latin Amerika'da Wikimedia misyonunu teşvik etmek için yeni üyelikleri ve faaliyetleri destekleyen bölgelerimdeki meslektaşım wikimedian'lara daimi bir desteğim var. Ayrıca Hibe Danışmanlık Komitesi'nin eski, Konferans Hibeleri komitesinin ise mevcut üyesiyim.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

EVET +8 yıl 2010 ve 2018 arasında Wikimedia Meksika heyetinin bir parçası olarak çalıştım. 2018'den beri ise Creative Commons Meksika bölümünün yöneticisiyim.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

EVET +3 yıl 3 yıl boyunca Meksika'da, büyük ölçekli gösterilerin yaratıcı tekliflerinden sorumlu olduğum, büyük ölçekli bütçeleri yöneten büyük bir pazarlama ve etkinlik şirketinde çalıştım. Aynı zamanda ülkemdeki bir Wikimania'dan, hareketimizin en büyük toplantısından sorumluydum; bu vesileyle, Wikimedia Vakfı personeli ve diğer gönüllülerle, tüm alanlarda bağış fonlarının verimli bir şekilde harcanması da dahil olmak üzere birçok konuda çalışabildim. Mevcut işimde, büyük ölçekli bütçelerle uğraşmamama rağmen, sıklıkla uluslararası kuruluşlarla çalışan bir kuruluşa özgü yürütme ve yönetim becerileri gerektiren süreç ve metodolojilerle çalışıyorum.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

EVET +10 yıl. Wikimedia Mexico'nun lideri olarak önceki görevim; GLAM, Eğitim, Cinsiyet Ayrımcılığı ve diğer önemli hareket konuları ile ilgili etkinliklerin koordinasyonuydu. Kamu politikası ve hukukla ilgili çalışmalarla ilgili olarak, ülkemde ve Latin Amerika'da Wikimedia hareketine yönelik farklı tehditlere karşı; SOPA’s local version, Ley Doring, ya da yakın zamanlı Ni censura ni candados project in México gibi direniş eylemleri düzenledim ve destekledim. Ayrıca Meksika'da Net Tarafsızlığı korumak için mücadele eden harekete katıldım. Mesleki çalışmalarımda, büyük teknoloji şirketleriyle insan hakları yaklaşımına ilişkin deneyimler de dahil olmak üzere, internet ve insan hakları ile ilgili politikalar hakkında çeşitli etkinliklerde ve tartışmalarda yer aldım. Bu deneyime istinaden, Çeşitlilik ve İnsan Hakları çerçevesinin dahil edilmesini desteklediğim Evrensel Davranış Kuralları Taslak Komitesi'nin bir parçası olarak katılmaya davet edildim.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

EVET. Ten rengim ve daha düşük bir sosyal sınıfa ait olduğum için ülkemde ırkçılığa maruz kalmış bir insanım, bu yüzden diğer insanlardan iki kat daha fazla çalışmak zorunda kaldım. Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi gibi prestijli bir kurumda Tarih bölümünden mezun olmamı sağladığı için, halk eğitiminin savunucusu olmamın nedeni de budur.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

EVET. Açıkladığım gibi, ailem alt-orta sınıftan geldiği için çok küçük yaşlardan itibaren çalışmak zorunda kaldım, bu yüzden örneğin akademik kariyer yapmak için Meksika dışında hiç yaşamadım. Wikimedia hareketinde on yılı aşkın bir süredir öğrendiğim şey, Wikimedia'nın var olduğu tüm ülkelerden meslektaşlarla tanışmak ve onlara saygı duymak için açık bir ruha sahip olmaktır. Hareket, dünyanın dört bir yanından birçok Wikimedian ile bağları pekiştirerek ülkemin dışında yaşama deneyimimin eksikliğini telafi etti. Bunu, diğer insanların konuşma, hissetme ve düşünme biçimlerine dair kalıcı ve hassas bir duyguya sahip olarak yaptım. Tabii ki, Heyet'te de hizmet etme fırsatım olursa bunu yapmaya devam edeceğim.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Ana dilim İspanyolca. ES (N); EN (3) NAH (1). Ayrıca, sık sık otomatik araçlar kullanarak Vikipedi makalelerini İngilizce, Katalanca ve Portekizce'ye çeviriyorum.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

EVET. Tek parti rejiminin zorbalığı nedeniyle 2000 yılına kadar gerçek demokrasinin olmadığı bir ülkede büyüdüm. Demokrasimiz çok zayıf kalıyor, 2012'de bile büyük çaplı seçim hilelerinden zarar gördük. Bu nedenle, üniversitemde halk eğitimini savunmak için bir öğrenci hareketine aktif olarak katıldığım 1999'dan beri bir aktivistim. O tarihten bugüne kadar bir dizi kolektif, grup ve toplumsal hareketi bütünleştirdim. 2017'den beri, 2017 Puebla depremi kurbanlarıyla siyasi strateji, iletişim ve halk direnişi üzerinde çalıştığım bir alan olan Konut Hakkı'nın savunmasında güçlü bir şekilde yer alıyorum.