Anasayfa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
(Redirected from Ana Sayfa)
Jump to: navigation, search

Meta-Viki

Wikimedia Vakfı projeleri ve ilgili projeler için planlama ve analizden, koordinasyon ve belgelemeye kadar birçok çalışmanın yapıldığı küresel topluluk sitesi, Meta-Viki'ye hoş geldiniz.

Diğer meta odaklı vikiler Wikimedia Outreach ve Wikimedia Strateji, Meta-Viki kökenli uzman projelerdir. Vakıf ve projeleriyle ilgili diğer tartışma ortamları arasında Wikimedia e-posta listeleri (özellikle wikimedia-l ve duyuruların gönderildiği WikimediaAnnounce'dur), freenode'daki IRC kanalları, yerel Wikimedia bölümlerindeki kişisel vikiler ve diğer yerler sayılabilir.

Olup bitenler İstekler

Aralık 2017

Bulbgraph.svg Dec 14: You can now see 2017 Community Wishlist Survey results.
Crystal filetypes.png Dec 7 into 2018: You are invited to join a discussion on improving MediaWiki's blocking tools.

Kasım 2017

Bulbgraph.svg Nov 27–Dec 11: You can vote for new tools and technical improvements in the 2017 Community Wishlist Survey.
Bulbgraph.svg 6–20: You can propose new tools and technical improvements in the 2017 Community Wishlist Survey.
Commons-logo.svg 1-30: First edition of the Wiki Science Competition.
Wikipedia-W-bold-in-square.svg 1: Third edition of the Wikipedia Asian Month.

Ekim 2017

Wikimedia-logo.svg 27: The Wikimedia Foundation announced the appointment of Toby Negrin as Chief Product Officer (CPO).
Wikimedia-logo.svg 26: You are invited to declare your endorsement and voice your opinion on the finalized strategic direction.
Wikimedia-logo.svg 16: The Wikimedia Foundation announced the appointment of Raju Narisetti to its Board of Trustees for a term of three years effective October 2017.
Wikimedia-logo.svg 13: The Funds Dissemination Committee invites you to review any or all submitted proposals for Annual Plan Grants during this community review period (1–30 October 2017).
Commons-logo.svg 11: Wikimedia Commons will be in read only mode for approximately 30 minutes on Wednesday, 11 October, starting at 6:00 UTC.

Eylül 2017

Wikimedia-logo.svg 29: The Fundraising Team published the 2016-2017 Fundraising Report.

Ağustos 2017

Wikimedia-logo.svg 8–24: Share your feedback on the draft strategic direction, a basis on which strategic plans will be built.

Temmuz 2017

Crystal filetypes.png 1-31: Join the Cycle 3 of the Wikimedia Movement Strategy discussions, and debate about the challenges identified by the research.
Topluluk ve iletişim Ana meseleler ve iş birliği
 » Babil, Meta-Viki konuları için bir tartışma alanı.
 » E-posta listeleri ve IRC
 » Buluşmalar
 » Wikimedia Büyükelçiliği, dile göre yerel görevlilerin bir listesi
 » Wikimedia Forumu, Wikimedia projeleri için çokdilli bir forum
 » Wikimediacılar
 » Wikimedia Resource Center, a hub for WMF resources
Wikimedia Vakfı, Meta-Viki ve onun kardeş projeleri
Wikimedia Vakfı, Wikimedia sunucuları ile birlikte, tüm Wikimedia projeleri ve MediaWiki'nin etki alanları, logoları ve ticari markalarına sahip olan ve kâr amacı gütmeyen kapsayıcı bir vakıftır. Meta-Viki, Wikimedia Vakfı vikileri için koordinasyon vikisidir.