Басель Хартабіл
Appearance
Ми вшановуємо пам'ять нашого колеги Баселя Хартабіля.
Ким був Басель Хартабіль?
- Басель Хартабіль Був палестинсько-сирійським розробником програмного забезпечення з відкритим кодом та волонтером Вікіпедії.
- Він був одним із перших та постійних редакторів арабської Вікіпедії. Він також зробив свій внесок у Mozilla Firefox, був творцем та керівником проекту Creative Commons Syria; Його робота над прийняттям ліцензій Creative Commons арабською мовою була названа "ключовою".
Басель був широко відомим як провідний діяч серед провайдерів інтернет-спільноти в Сирії, став лауреатом премії "Digital Freedom" 2013 року, яка щорічно представляється неприбутковою організацією Index of Censorship. У 2012 році журнал зовнішньої політики назвав його одним з провідних глобальних мислителів за "наполягання, незважаючи на всі суперечності, на мирній сирійській революції".
Що сталося з Баселем?
- Басель був заарештований сирійськими військовими розвідниками 15 березня 2012 року. З того часу він перебував у в'язниці без суду або звинувачення та зазнав серйозних тортур і жахливого ставлення з боку персоналу сирійської в'язниці, включаючи 8-ми місячний термін одиночного утримання.
- У грудні 2012 року Басель був доставлений до військового прокурора. Під час свого короткого слухання Басель не міг представити свій захист, а також не мав доступу до юридичного представництва. Потім він був переміщений у Adra Prison на околиці Дамаску, щоб чекати судового розгляду.
- 3 жовтня 2015 року Басель був перевезений з його цивільної камери у в'язниці Адрі до невідомого місця, і з того часу про нього ніхто не чув. У листопаді в його сім'ї з'явилися непідтверджені повідомлення, що він "міг бути засуджений до смерті" таємним військовим судом без права на оскарження. У серпні 2017 року було виявлено, що Хартабіл був страчений сирійським режимом незабаром після його зникнення 2015 року.
Хто підтримував Баселя?
- У квітні 2015 року Робоча група Організації Об'єднаних Націй з безпідставного затримання закликала негайно звільнити Басела з в'язниці, а також заявила про продовження його тримання під вартою як "самовільне". Група також зазначила, що тюремне ув'язнення Баселя було порушенням статей 9, 14 та 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, зазначаючи, що уряду Сирії не вдалося надати "будь-яку інформацію, яка б вказувала на те, що мирна ненасильницька діяльність пана Хартабіла становила загрозу національній безпеці або громадському порядку".
- Згодом понад 30 правозахисних організацій (у тому числі Міжнародна Амністія, Human Rights Watch, Index on Censorship та Центр захисту прав людини в Перській затоці) підписали відкритий лист, закликаючи сирійський уряд розкрити місцезнаходження Баселя та повернути його до родини. Рада директорів Creative Commons також схвалила резолюцію, яка закликала до звільненя Баселя, а в MIT Media Lab запропонувала Баселю посаду наукового співробітника Центру громадянських медіа для роботи над проектами метою яких було зробити історію Сирії доступною для світу.
- Фонд Вікімедіа, організація, що підтримує Вікіпедію, також підтримала звільнення Баселя. Окрім інформування преси про ситуацію Басселя, Фонд публічно про це говорив на заходах та в соціальних мережах. У березні 2014 року він розмістив реквізит Вікіпедії на честь Баселя і підтримував прямий контакт із його сім'єю.
Де можна знайти більше інформації про Баселя?
- У Вікіпедії є статті про Баселя більш ніж на 15 мовах, включаючи англійську, арабську, французьку, німецьку, іспанську тощо. (Всі вони пов'язані з його Wikidata item.)
- Також ви можете використати ці посилання: